Govor

Maša Žagar

Najlepša hvala, gospod predsedujoči. Spoštovane poslanke, poslanci. Dovolite mi, da vas seznanim s točkami dnevnega reda, ki bodo obravnavane na zasedanju Sveta EU za kmetijstvo in ribištvo v ponedeljek.

Program dela torej dansko predsedstvo bo skladno z ustaljeno prakso predstavilo zastavljeni program dela na področju kmetijstva. In sicer v ospredju

v ospredju bo vzpostavitev bolj uravnotežene, trajnostne in odporne prehranske verige EU, tudi s pomočjo zelene, poenostavljene in tržno usmerjene SKP. Slovenija se bo s tem zastavljenim programom seznanila, gre namreč za informativno točko. Potem bodo ministri opravljali razpravo o razmerah na kmetijskih trgih. Kmetijski trgi v Evropski uniji in v Sloveniji so trenutno stabilni, vendar se soočajo z izzivi, kot so podnebne spremembe, vremenske ujme, geopolitične napetosti, bolezni ter visoki vhodni stroški in naraščajoče cene. Velik del južne Evrope, vključno s Slovenijo, se sooča s sušnimi razmerami, kar bo vplivalo na kmetijsko pridelavo. Ti dejavniki povečujejo negotovost med kmeti in zahtevajo prilagojene odzive tako na nacionalni kot evropski ravni. Slovenija meni, da mora v razmerah vse večjih pritiskov na kmetijske trge EU ostati prednostna naloga zagotavljanje stabilnosti, varnosti preskrbe in pravičnih dohodkov za kmete. Slovenija podpira prožnejšo regulacijo, krepitev obvladovanja tveganj v kmetijstvu ter ravnotežje med odprto trgovino in zaščito domače pridelave ob spoštovanju standardov EU.

Pod točko štiri bodo ministri opravili razpravo o beljakovinskih virih za prehrano in krmo, s poudarkom na zagotavljanju njihove oskrbe, proizvodnje in trajnosti znotraj Evropske unije. Glavni namen razprave je identificirati izzive ter raziskati priložnosti za izboljšanje oskrbe, povečanje domače in trajnostne proizvodnje ter razvoj inovativnih virov beljakovin. Pričakovati je, da bodo države članice složne v pozivu za oblikovanje celovite strategije za trajnostno proizvodnjo in oskrbo z beljakovinskimi viri na ravni EU, ki bo usklajena s podnebnimi cilji, zagotavljala varnost hrane ter spodbujala inovacije v prehranski verigi. Slovenija izpostavlja potrebo po povečanju samooskrbe z beljakovinami za zagotavljanje prehranske varnosti, konkurenčnosti in okoljske trajnosti. Prav tako podpira razvoj celovite evropske strategije, ki spodbuja domačo proizvodnjo, inovacije in trajnostne prakse v kmetijstvu. Pod točko razno je še ena informativna točka, in sicer bo komisija poročala o zaključkih nedavne konference ministrov za kmetijstvo EU Afriška unija, katere se je udeležila tudi Slovenija pod vodstvom ministrice Čalušić. Konferenca je bila osredotočena na štiri teme, in sicer investicije in financiranje trajnostne prakse ter prilagajanje podnebnim spremembam. Raziskave in inovacije ter trgovina in dostop do trgov v kmetijsko prehranski verigi. Konferenca je potrdila ključni pomen medcelinskega partnerstva za trajnostno in odporno kmetijstvo. Za uspešno preobrazbo sektorja so ključni vlaganje v vrednostne verige, prenos znanja ter vključevanje mladih žensk in vseh deležnikov v skupne rešitve.

Dodatna informacija je, da se bo ministrica Mateja Čalušić 14. in 15. julija na povabilo italijanskega ministra za kmetijstvo udeležila konference o trajnostnem modrem gospodarstvu v Jadranu, kjer bo Slovenija poudarila pomen odgovornega upravljanja morja, varstvo ekosistemov ter regionalnega sodelovanja in inovacij. Hvala lepa.