Najlepša hvala. Lep pozdrav, spoštovane poslanke, spoštovani poslanci, kolegi ministri.
Na pretekli seji, tako kot je bilo povedano, je bilo naslovljeno vprašanje, pa bi ga morda samo ponovila, tudi na Ministrstvo za kmetijstvo, vezano na konkretno pomoč, ki jo bodo deležni občani omenjenih občin na Goričkem ter o datumih zagotovitve pomoči. Strehe hiš je namreč potrebno popraviti takoj, krmo za živino je potrebno zagotoviti takoj. Absolutno, v tisti prvi fazi, ko se je naravna nesreča zgodila, je bila prisotnost tudi Ministrstva za kmetijstvo na terenu. Sicer je odšel moj sodelavec, državni sekretar. Ravno zato smo tudi ekipirani, kljub temu, da je bilo očitano, da ministrice ni bilo s strani poslanca, pa vendar je pomembno, da poudarimo, da v vsakem primeru spremljamo budno, kaj se na terenu dogaja in kako lahko našim kmetom, pridelovalcem pomagamo.
Na drugi strani pa samo še, kot jasnejšo obrazložitev, ker je v ustnem poslanskem vprašanju bilo navedeno, da v vseh proračunih Republike Slovenije, ki jih je sprejela ta Vlada oziroma koalicija, dobiva statistična regija Pomurje z naskokom najmanj denarja per kapita za investicije. Pomembno pa morda tudi v naslednjih mesecih, v kolikor bo potreba po dodatnih obrazložitvah, da Ministrstvo za kmetijstvo zagotavlja iz skupne kmetijske politike oziroma iz PRP-ja prejšnje perspektive, finančna sredstva za investicije na kmetijskih gospodarstvih, od tega zadnje statistike kažejo, da vzhodna regija je bila tista najbolj deležna vseh, črpanja EU sredstev, tako, da se veselim nadaljnjih razprav, koliko si bomo želeli statistiko pogledati, kam so in v kateri del Slovenije je namenjena finančne spodbude in podpore s strani resornega ministrstva. In absolutno, absolutno, vzhodna regija je v tem delu bila najbolj uspešna, počrpala največ sredstev in verjamem, da se je zgodil tudi največji razvoj, za kar je tudi v vprašanju razvidno, da je izredno razvito kmetijstvo tudi v zadnjih 20 letih.
Morda samo za občutek, tudi minister, na kakšen način želimo pomagati in spodbujamo tudi naše pridelovalce skozi različne investicije, skozi naložbe za mreže, rastlinjake. Od tega je bilo v prejšnji perspektivi namenjenih več kot 50 milijonov in na ta način menimo, da je tista / znak za konec razprave/ preventiva glede na čas, kateri je pred nami in so naravne nesreče na žalost nekaj rednega, s katerimi se soočamo, da je to tisti vzvod, kjer bomo na ministrstvu še vedno namenili največ pomoči, podpore, s strokovnega vidika in iz tega, da se morajo kmetje preventivno zavarovati in zaščititi.
3. 6. smo prejeli informacijo, kakšna je ocenjena škoda, do danes pa po nam znanih informacijah nobena lokalna skupnost ni aktivirala / znak za konec razprave/ komisij, ki popisujejo dejansko oceno škode.
Hvala.