Hvala lepa.
Spoštovani poslanke in poslanci, članice in člani Mandatno-volilne komisije!
Ministrstvo za pravosodje je 21. februarja letos v Uradnem listu objavilo razpis za tri prosta mesta članic ali članov Stalnega arbitražnega sodišča s sedežem v Haagu, in sicer za mandat od 7. avgusta 2025 dalje. Ministrstvo je na razpis prejelo 5 kandidatur, ki jih je že omenila predsednica komisije, in sicer profesorja doktorja Mateja Avblja, profesorico doktorico Veroniko Fikfak, Ano Stanič, profesorico doktorico Verico Trstenjak in profesorja doktorja Jureta Vidmarja.
V skladu s 6 členom Zakona o predlaganju kandidatov iz Republike Slovenije za sodnike mednarodnih sodišč je predsednica republike takoj po prejetju kandidatur za mnenje zaprosila Vlado Republike Slovenije in Sodni svet. 31. marca smo tako prejeli dopis Vlade z mnenjem, da vsi prijavljeni kandidati izpolnjujejo formalne pogoje in so primerni za opravljanje funkcije. 28. maja smo nato prejeli še mnenje Sodnega sveta, ki je opravil razgovor z vsemi kandidati, za kar se predsednica republike članicam in članom Sodnega sveta posebej zahvaljuje.
Sodni svet je v svojem mnenju, prav tako ugotavlja, da so vsi kandidati vrhunski strokovnjaki z dolgoletnimi in obsežnimi izkušnjami v mednarodnem okolju in so primerni za imenovanje na funkcijo. Kot najprimernejšo kandidatko za opravljanje funkcije pa je Sodni svet izpostavil profesorico doktorico Veroniko Fikfak. Predsednica je temeljito preučila kandidature, mnenji Vlade in Sodnega sveta, v uradu pa smo tudi z vsemi kandidati opravili pogovor. V nadaljevanju postopka se je predsednica posvetovala tudi z vodji poslanskih skupin, poslancema narodnih skupnosti in nepovezanimi poslanci. Na podlagi posvetovanj, podrobne preučitve mnenj Vlade in Sodnega sveta, celotne prijavne dokumentacije in poročila, ki smo ga na uradu pripravili ob opravljenih pogovorih s kandidati, se je predsednica republike odločila, da bo v celoti spoštovala mnenje Vlade in Sodnega sveta, zato Državnemu zboru predlaga, da za tri člane Stalnega arbitražnega sodišča izvoli nekoga izmed petih kandidatov oziroma kandidatk prijavljenih na razpis.
Podrobnejše predstavitve kandidatov ste prejeli v predsedničinem predlogu. Dovolite pa mi, da v nadaljevanju samo na kratko izpostavim nekaj ključnih dosežkov, ki kandidate uvrščajo med najboljše poznavalce mednarodnega arbitražnega prava v Sloveniji in utemeljujejo njihovo primernost za opravljanje funkcije, na katero kandidirajo.
Doktor Matej Avbelj je redni profesor za evropsko pravo in prorektor na Novi univerzi. Večkrat je bil uvrščen med deset najvplivnejših pravnikov v Sloveniji, med drugim je leta 2023 prejel nagrado Pravniškega društva Slovenije za pravnika leta. Leta 2020 je bil imenovan za rezervnega člana arbitražnega panela med EU in Združenim kraljestvom, od leta 2022 pa je tudi član upravnega odbora Evropske agencije za človekove pravice na Dunaju.
Doktorica Veronika Fikfak je profesorica za človekove pravice in mednarodno pravo, na University College London, kjer je tudi doktorica univerzitetnega, direktorica univerzitetnega inštituta za človekove pravice. Od leta 2022 je tudi ad hoc sodnica na Evropskem sodišču za človekove pravice, v arbitražnih postopkih pa je doslej sodelovala kot odvetnica držav v postopkih.
Gospa Ana Stanič je članica Stalnega arbitražnega sodišča že od leta 2019. Kandidatka je direktorica odvetniške pisarne, v okviru katere svetuje državam članicam EU, energetskim podjetjem, evropski komisiji ter drugim mednarodnim institucijam na področju mednarodnega, evropskega in energetskega prava. Kot gostujoča profesorica predava mednarodno arbitražo na University of Dundee. Leta 2022 jo je evropska komisija imenovala za arbitra ter strokovnjakinjo za trgovino in trajnostni razvoj, v zvezi s spori na podlagi trgovinskih in investicijskih sporazumov, ki jih je podpisala EU s tretjimi državami.
Profesorica doktorica Verica Trstenjak je prav tako članica Stalnega arbitražnega sodišča že od leta 2019. Ima zavidljive strokovne in akademske izkušnje, tako doma kot v tujini, kjer je med drugim opravljala funkcijo sodnice na sodišču prve stopnje v Luksemburgu, od leta 2006 do 2012 pa je bila generalna pravobranilka na Sodišču Evropske unije v Luksemburgu. Kandidatka je trenutno profesorica za evropsko pravo na Fakulteti za upravo Univerze v Ljubljani ter na Univerzi Dunaj.
Profesor doktor Jure Vidmar je ravno tako od leta 2019 že član Stalnega arbitražnega sodišča in sodišča za spravo in arbitražo pri Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi. Je redni profesor in predstojnik katedre za mednarodno javno pravo na Pravni fakulteti Univerze Maastricht. Od 2018 do 2022 je opravljal funkcijo ad hoc sodnika na Evropskem sodišču za človekove pravice. Leta 2022 ga je Evropska komisija imenovala za arbitra in eksperta za trajnostni razvoj pri trgovinskih sporazumih EU s tretjimi državami, leta 2023 za arbitra v kontekstu pridružitvenega sporazuma med EU in Moldavijo ter leta 2024 za arbitra v kontekstu sporazuma sodelovanja med EU in Armenijo.
Spoštovane poslanke, spoštovani poslanci! Predsednica republike že od začetka mandata zagovarja pomen meritokracije in osebne integritete pri izbiri vseh kandidatov, ki bodo opravljali pomembne in vplivne funkcije tako doma kot v svetu. Predlagani kandidatke in kandidata izpolnjujejo ta merila in pogoje za odgovorno poslanstvo članic ali članov Stalnega arbitražnega sodišča. Temu pritrjujejo njihove, njihove večletne praktične izkušnje oziroma akademski dosežki.
V sled navedenega je predsednica republike prepričana, da so primerni kandidati za opravljanje te funkcije, zato Državnemu zboru predlaga, da izmed njih izvoli tri člane Stalnega arbitražnega sodišča. Po opravljenih posvetovanjih z vodji poslanskih skupin, z nepovezanimi poslanci in predstavnikoma narodnih skupnosti je mogoče pričakovati tudi zadostno podporo za izvolitev treh članov izmed nabora petih predlaganih.
Hvala lepa.