Govor

Hvala lepa za besedo.

Pred nami ni le vmesno poročilo, ki govori o financiranju SDS in njihove propagande z javnim denarjem, temveč ogledalo, v katerem vidimo, kako krhka je lahko demokracija, če jo nadomesti oblastna lakota ene stranke.

Vmesno poročilo preiskovalne komisije razkriva delovanje politično propagandnega stroja, ki ga je med letoma 2020 in 2022 vzpostavila stranka SDS. Gre za skrbno zgrajen sistem, preusmerjanje javnega denarja v medije, ki niso informirali, temveč manipulirali, vse v službi ene politične sile. V središču tega aparata je bila Nova24TV. Po prevzemu oblasti je začela prejemati visoke zneske Od državnega Telekoma. Sočasno so se zmanjšala madžarska nakazila, kar jasno kaže, da je bil državni denar preusmerjen tja, kjer je prej pomagal tuj kapital. Ti mediji niso delovali na trgu. Brez javnega denarja bi propadli. Njihovo preživetje je bilo neposredno odvisno od politične oblasti. In ko se SDS na zadnjih volitvah ni prebila na oblast, so se prihodki teh medijev občutno znižali. To ne more biti opis svobodnega novinarstva, to je propaganda, ki potrebuje oblast, da preživi. Pomembno vlogo pri prenosu sredstev so igrale medijske agencije. Preko njih so državna podjetja financirala politično lokalne medije mimo vsake ekonomske logike. Agencije so denar usmerjale tja, kamor so jim naročniki, torej politika, ukazali. S tem so brisali sledove in odgovornost. Znotraj tega sistema izstopa tudi Demokracija, tednik stranke SDS. Občinski in državni denar je tja tekel skozi oglase, intervjuje in prikrito kampanjo. V času volitev so objavljali vsebine, ki so jasno promovirale stranke SDS, brez kakršnega koli označevanja ali distinkcije. Vse je bilo za javni denar podrejeno cilju ohranjanja oblasti in diskrecije, diskreditacije političnih nasprotnikov. Ob tem poročilo izpostavlja tudi finančne tokove iz državnih pogodb na bančne račune v tujino, zlasti v povezavi s podjetji, povezanimi z nekdanjo skupino Nivo, nekoč enim večjih gradbenih podjetij za komunalne in vodo gospodarske projekte. Nato pa so na njegovem pogorišču nastale nove, formalno nepovezane družbe. V letih 2021 in 2022 so ta podjetja prejela več milijonov evrov iz državnega proračuna, predvsem za urejanje vodotokov, denar pa se je nato stekal v politično propagando. Med primeri izstopa tudi ravnanje znotraj Holdinga Slovenske elektrarne. Ugotovljeni so bili nenavadni pravni posli, svetovanja in odvetniške pogodbe, povezani, povezane z osebami iz najožjega kroga takratnega predsednika vlade. Gre za vzorec delovanja: oblast omogoča dostop do denarja, zvestoba pa dostop do medijev. Poročilo razkriva, da je SDS vzpostavila sistem, v katerem politična oblast ni več sredstvo za upravljanje države, ampak orodje za ohranjanje same sebe. Stranka, ki ima v lasti medije v nadzoru podjetja in vpliv nad agencijami, lahko preoblikuje javni prostor v propagandni megafon in točno to se je zgodilo.

V Poslanski skupini Levica taka ravnanja odločno zavračamo. Mediji niso in ne smejo biti orodje ene stranke, državna podjetja niso zasebna blagajna. Če se takšno početje ne obsodi in sankcionira, potem se bo zgodilo znova, naslednjič še bolj prefinjeno, še bolj prikrito in še bolj nevarno. Zato vmesno poročilo preiskovalne komisije v Levici podpiramo v celoti. Vztrajamo, da se odgovorni soočijo s politično, upravno in kazensko odgovornostjo. Zahtevamo ureditev zakonodaje, ki bo onemogočila prikrito strankarsko propagando na račun davkoplačevalcev in nenazadnje pozivamo tudi vse druge parlamentarne stranke, da jasno pokažejo, kje stojijo, na strani pravne države ali na strani razgradnje demokracije. To ni več vprašanje političnih okusov, to je vprašanje poštenosti volitev in integritete države. Ko oblast začne kupovati lojalnost javnim denarjem, moramo kot družba znati reči "ne" včeraj, danes in jutri.