Govor

Jasna Humar

Ja, najlepša hvala za besedo.

Spoštovana predsednica, spoštovani člani!

Vlada Republike Slovenije primarno opozarja na neizpolnjevanje procesnih predpostavk za vložitev zahteve za začasno zadržanje, saj predlagatelji niso uspeli izkazati pravnega interesa oziroma reprezentativnosti. Podredno pa meni, da predlogi za začasno zadržanje izvajanja posameznih določb obravnavanih zakonov tudi materialno niso utemeljeni. Vlada Republike Slovenije namreč meni, da z izvrševanjem izpodbijanih določb ZZDej, ne bodo nastale težko popravljive škodljive posledice za predlagatelje, kot jih navajajo predlagatelji v predlogih za zadržanje izvrševanja posameznih izpodbijanih odločb. Nasprotno, morebitno zadržanje lahko vodi v nadaljnjo razgradnjo in šibitev javnega zdravstvenega sistema oziroma mreže javne zdravstvene službe. Iz zahteve Fides ne izhaja, da bi bil sindikat v trenutku vložitve zahteve reprezentativen, kar pomeni, da ni izpolnjena procesna predpostavka za dopustnost zahteve za presojo ustavnosti. Zahteva se namreč še vedno opira na podatke o reprezentativnosti iz leta 1993, torej na obdobje več kot 30 let pred vložitvijo predmetne zahteve. Poleg tega mora sindikat izkazati, da izpodbijani predpisi posegajo v pravice članov sindikata, ki so praviloma zdravniki in zobozdravniki, zaposleni v javnih zdravstvenih zavodih. Kot že omenjeno, novela ZZDej krepi javne zdravstvene zavode in spodbuja delovnih, vključno z motiviranjem njihovih zaposlenih.

Glede predloga za začasno zadržanje izvrševanja prve točke, ki se nanaša na zahtevo, da je odgovorni nosilec zaposlen za vsaj 8 ur na teden, zahteva Fides navaja predvsem, da izvajalci ne morejo opravljati dejavnosti, če ne najdejo fizične osebe, ki izpolnjuje ta pogoj, kar neposredno vpliva na organizacijsko fleksibilnost, delovno aktivnost zdravnikov in dostopnost storitev. Vlada Republike Slovenije opozarja, da zahteva Fides pregleda prehodne določbe prvega odstavka, ki vsem obstoječim imetnikom dovoljenj oziroma obstoječim zasebnim zdravstvenim delavcem omogoča še nadaljnjih 12 mesecev dela brez tveganja za odvzem dovoljenja.

Glede predloga za začasno zadržanje 5. člena ZZDej, ki ureja možnost sodelovanja javnih zavodov z drugimi pravnimi subjekti, zahteva Fides navaja škodljive posledice v imenu zdravnikov z zasebno prakso, ki naj ne bi več mogli pogodbeno sodelovati z javnimi zavodi. Vlada Republike Slovenije opozarja, da je v njej zgolj na kratko in splošno, ne pa konkretizirano navedeno, kakšen učinek naj bi imela določba osmega odstavka 5. člena. Vlada Republike Slovenije opozarja tudi, da zasebni ponudniki zdravstvenih storitev lahko še vedno sodelujejo z javnimi zavodi, med drugim na način sklenitve podjemne pogodbe ob pogojih, ki jih ureja ZZDej v 53. členu. Tako da se število oziroma obseg razpoložljivega zdravstvenega kadra, ki lahko sodeluje z javnimi zavodi, ni ZZDej v ničemer zmanjšal.

Glede predloga za začasno zadržanje izvrševanja členov, ki urejajo vključevanje v neprekinjeno zdravstveno varstvo. Ravno tako Vlada poudarja, da predlog ne konkretizira, v čem bi bile težko popravljive škodljive posledice. Opozarjamo, da zaveza velja za zdravstvene delavce v javni mreži, s čimer se bolj enakomerno obremeni vse udeležence, kar pomeni, da je v neposredno korist vseh zdravstvenih delavcev in ni razumljivo, kako bi lahko prišlo do škodljivih posledic za člane Sindikata Fides.

Kar se tiče 53.b in 53.c člena. Ravno tako Vlada meni, da ni izkazano, zakaj bi omejitve lahko vplivale na člane Sindikata Fides, ki so v večini primerov zaposleni v javnih zdravstvenih zavodih. Glede 53., 53.d člena, torej dopolnilnega dela brez izkazane deficitarnosti. Ravno tako ni konkretnega pojasnila, zakaj bi lahko nastale nepopravljive posledice, saj gre samo za spregled izkazovanja pogoja deficitarnega poklica. Vemo, da poklici v zdravstvu niso deficitarni, obstaja pa pomanjkanje zdravstvenih delavcev, zato smo tudi vnesli ta spregled.

Skratka, če povzamem, Vlada meni, da Sindikat Fides niti ni izkazal reprezentativnosti niti ni izkazal težkih škodljivih posledic, ki bi zahtevale zadržanje zakona.