Govor

Mag. Evrin Kosi

Hvala za besedo, predsednica. Spoštovane poslanke, poslanci in ostali gostje.

Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o morskem ribištvu vsebuje manj zahtevne spremembe oziroma dopolnitve Zakona o morskem ribištvu na treh področjih. V prvem sklopu predstavljajo spremembe in dopolnitve namenjene zagotovitvi ustreznega izvajanja evropskega sklada za pomorstvo, ribištvo in akvakulturo v Republiki Sloveniji. Tu gre za pravne podlage, ki bodo omogočale med drugim dodelitev nadomestil ribičem v primeru zapora ribolova, pa tudi pravne podlage za opravljanje preglede za objavo javnih razpisov za izvajanje aktivnosti oziroma ukrepov za sprejem ustreznih postopkov in dokumentov s strani Vlade, za imenovanje organov za izvajanje sklada potem za podrobnejšo določitev sistema upravljanja in nadzora ter hrambo osebnih podatkov v skladu z zakonodajo Evropske unije. S tem bomo omogočili učinkovitejše črpanje sredstev Evropske unije, ki so v Republiki Sloveniji na voljo v okviru evropskega sklada za pomorstvo, ribištvo in akvakulturo.

Drugi sklop obsega spremembe, ki jih je treba sprejeti zaradi opozoril, ki jih je Republika Slovenija, ki jih je Republiki Sloveniji izrekla Evropska komisija v okviru neformalnega postopka EU, Pilot, ki se lahko potem nadaljuje v formalni predsodni postopek v primeru, če ne bi zagotovili ustreznega izvajanja zadevnih določil v slovenski zakonodaji. Gre predvsem za opredelitev nekaterih kršitev določb pravnih aktov Evropske unije na področju skupne ribiške politike kot hudih kršitev za podrobnejšo opredelitev pogojev in postopkov začasnega in trajnega odvzema dovoljenja za gospodarski ribolov imetnikom tega dovoljenja. v primeru več hudih kršitev določil skupne ribiške politike ter za opredelitev pogojev za postopek za začasno oziroma trajno prepoved upravljanja ribiškega plovila za kapitana ribiškega plovila v primeru več hudih kršitev skupne ribiške politike.

Poleg tega je z januarjem 2024 stopila v veljavo uredba Evropske unije o spremembah uredbe o nadzoru sistemu skupne ribiške politike. Navedena uredba je uvedla nekatere nove določbe glede hudih kršitev skupne ribiške politike Evropske unije, katere izvajanje je treba zagotoviti v slovenskem pravnem redu. V tretjem sklopu predlaganih sprememb zajema upravljanje slovenske ribiške flote in je namenjena temu, da se omogoči vstop novih plovil v slovensko ribiško floto ob spoštovanju dovoljenj zgornjih referenčnih ravni flote v bruto tonah in kilovatih, ki so za vsako državo članico določene z uredbo Evropske unije o skupni ribiški politiki.

Zaradi trenutno veljavnih določil zakona o morskem ribištvu je namreč vzpostavljena čakalna vrsta Lista plovil za vstop v ribiško floto. Na vključitev v ribiško floto tako čaka več plovil, saj glede na določila skupne ribiške politike ter sedanji zakon o morskem ribištvu ni na voljo proste zmogljivosti. Se pravi bruto tonah in kilovatih za njihov vstop v slovensko ribiško floto. S predlaganimi spremembami se bo se bo za to določilo, da ministrstvo po uradni dolžnosti vsako leto preverja pogoje za dovoljenje za gospodarski ribolov. Med navedene pogoje se bo vključil nov pogoj za prenehanje veljavnosti dovoljenja za gospodarski ribolov, in sicer v primerih, ko ribiško plovilo ni aktivno. To je v primeru, če v zadnjih dveh letih ni oddalo vsaj 60 ribiških ladijskih dnevnikov. V primeru, da se ugotovi, da pogoji niso več izpolnjeni, bo ministrstvo dovoljenje za gospodarski ribolov preklicalo.

Novost je tudi, da se ribiško plovilo po posebej določenem postopku izbriše iz evidence ribiških plovil, če nima veljavnega dovoljenja za plovbo pri Upravi za pomorstvo, se pravi v roku 30 dni po preteku dovoljenja za plovbo. Na ta način bomo omogočili sprostitev ribolovne zmogljivosti, se pravi izražanje bruto tono in kilovatih za plovila, ki bodo dejansko izvajala ribolov.

Spoštovani, zahvaljujem se za vašo pozornost, s sodelavci pa smo tudi na voljo za morebitna pojasnila in vprašanja. Hvala.