Govor

Stanislav Pejovnik

Hvala lepa gospa predsednica, spoštovane poslanke in poslanci, ostali gostje.

Res je, kot je uvodoma ugotovil doktor Gašperič, da je naša komisija z zelo dolgim imenom enotno in soglasno potrdila predlog zakona, s tem pa ni rečeno, da nimamo kakšnih pripomb ali dodatnih mnenj, vendar zakon tak kot je, močno podpiramo in žal ugotavljamo, da je predolgo trajalo, da je prišlo do njegovega sprejema. Moral bi, če bi res hoteli inovacije zelo pravočasno in hitro peljati, bi moral veljati že kar kako leto, ampak tako pač življenje teče. Tisto, kar nas predvsem moti, ampak ne tako, da bi nasprotovali temu zakonu je, da je v državnem proračunu za leto 2025 pod imenom inovacije, ponavljam, pod imenom inovacije, pri politiki 14, vsota 23 milijonov evrov in to je ves denar, ki je v proračunu za inovacije namenjen pod imenom inovacije. Državni sekretar je že na naši seji komisije pojasnil, da se mora v to vsoto prištevati tudi denar iz drugih ministrstev, da potem seveda vsota pomembno naraste, ampak mnenja smo, da mora biti za tako pomemben del proračuna kot so inovacije, v integralnem proračunu, ne iz kohezijskih sredstev in ostalih namenjenih precej več sredstev. Posebej zaradi tega, ker socialne inovacije se še da na nek način izvajati z državnimi sredstvi, tehnološke inovacije pa potrebujejo veliko rizičnega kapitala, ki ga v Sloveniji primanjkuje. In če bomo hoteli vpeljati res dober inovacijski sistem v tej državi, bomo morali vse te stvari pregledati in jih poenotiti.

Veseli nas, da je ARIS dobil vlogo, ki mu gre. ARIS postaja s to novelo zakona agencija, ki bo skrbela za razpise znanstvenega, inovacijskega dela, in to je prav in mora biti združena na enem mestu. Bo pa trajalo kar nekaj časa, preden se bo ta sistem v celoti vzpostavil.

In če zaključim, gospe poslanke in gospodje poslanci, računamo na vas, da boste v letu 2026 v državnem proračunu namenili več sredstev pod imenom inovacije in to v integralnem proračunu. Hvala lepa.