Spoštovani. Lepo pozdravljeni. Hvala lepa za besedo.
V navedeni temi je bilo že veliko povedanega, tako že znotraj te stavbe kot tudi na marsikakšnih, bom rekla, posvetih, kjer smo obravnavali navedeno temo. Tako da medvrstniško nasilje je zagotovo ena od prednostnih nalog Ministrstva za notranje zadeve in policije in konec koncev tudi Vlade Republike Slovenije.
Zdaj, kar se tiče samo našega ministrstva, lahko rečem, da policija, ki se pač najbolj srečuje z medvrstniškim nasiljem, vsekakor deluje v smeri, da zaščiti žrtve teh dejanj. Seveda pa policija ni edina tukaj, ki igra, bom rekla, aktivno vlogo in ne more delovati sama. In je tudi sodeluje že sedaj z vzgojno izobraževalnimi zavodi, centri za socialno delo, s starši, pa tudi nevladnimi organizacijami, ki delujejo na tem področju. Res je, kot ste omenili, tudi v policiji v zadnjih letih se zaznava porast primerov medvrstniškega nasilja. Medvrstniško nasilje se zlasti v zadnjih letih širi predvsem na splet. In tukaj pravzaprav nastanejo lahko posledice, ki so lahko zelo dolgotrajne tudi v realnosti. Zdaj, ali, bom rekla, je porast medvrstniškega nasilja dejansko, bom rekla, je to v porastu ali gre za večjo občutljivost družbe in tudi večje. Policija za to prejme tudi večje število prijav. To bi bilo bolj stvar neke, bom rekla, kako bi rekla, neke raziskave, ki bi jo bilo potrebno tukaj narediti. Dejstvo pa je, da številke pač take so, kot so in vsekakor je v tem pogledu potreben ustrezen in pravočasen odziv na vsak pojav nasilja. To je tisti ključ, kjer se nam, bom rekla, pogosto pravzaprav nekako zatakne, če tako rečem. Ministrstvo za notranje zadeve, v okviru ministrstva je bila ustanovljena tudi delovna skupina za proučitev stanja učinkovitosti obravnave primerov vseh vrst nasilja, ki je delovala do konca lanskega leta in izdelala vrsto priporočil, ki so se nanašale na različne resorje. Medvrstniško nasilje je bila ena izmed tem te skupine, poleg tega smo imeli še nasilje v družini, spolne zlorabe in pa femicid. Tako da v tem pogledu smo iskali nekako minimalen konsenz z vsemi resorji, kaj bi bili pripravljeni narediti več na tem področju, ker tukaj gre za pojav, ki zahteva odziv vseh resorjev hkrati, da bomo dosegli nek dolgoročen učinek. Poudarila bi tudi, da je policija, ko pride do nekega incidenta, do nekega dogodka, recimo, da ko pride policija na prizorišče, smo že prepozni. Treba je delovati prej. Ko pa pride policija, se je pa potrebno zavedati tega, da otrok do 14. leta ni kazensko odgovoren. Da policija lahko samo maksimalno zbere neka obvestila. Napiše poročilo, ki ga pošlje centru za socialno delo, ki prevzame obravnavo. Od 14. do 18. leta, ko govorimo naprej o mladoletnikih, to se pa procesuira potem skozi kazenski postopek. Se pravi, policija je tukaj dokaj omejena, tako kot v vseh kazenskih zadevah na prvi korak. Da pa dosežemo učinkovitost, morajo biti postopki izpeljani in do konca. Seveda pa tako kot sem rekla, hiter in učinkovit odziv je tukaj ključen, da dosežemo dolgoročne rezultate.
Tako da mogoče to za začetek, potem bi pa prosila, če lahko dobi besedo predstavnik policije, da mogoče bolj pojasni še številke in pa mogoče kaj konkretnega, kaj še policija vse počne zato, da prispeva k preprečevanju medvrstniškega nasilja. Torej, ogromno delujejo tudi na preventivnem področju. Čeprav to ni, bom rekla, prvenstvena naloga policije, ampak vsekakor policija tukaj, kako bi rekla, je prepoznala, da se splača delovati tudi na preventivnem področju, saj s tem dolgoročno zmanjšuje tudi kriminaliteto. Tako da.