Hvala, podpredsednik.
Jaz bom pa o stanovanjih, o čemer je bilo že nekaj rečenega. Tudi v tem letu je predvidenih 100 milijonov za Stanovanjski sklad za financiranje javnih najemnih stanovanj. Omenjena je bila poroštvena shema, ki je bila sprejeta v zakonski obliki pred volitvami 2022, zadnjič smo imeli na Odboru za finance poročilo SID banke, kjer so povedali, točno koliko ljudem so odobrili kredit na podlagi tega zakona, in številka je pet v dveh letih. Torej, petim posameznikom, družinam smo rešili stanovanjski problem. Nič ne rečem, bolje kot nič, ampak gotovo zakon ne funkcionira, o tem se strinjamo. Jaz bi rekla, da je to ena od rešitev, eden od ukrepov, mislim pa, da ni ključen. Ravno zaradi tega dajemo kot koalicija poudarek na javna najemna stanovanja. Pa bom povedala zakaj. Jaz sem celo življenje, razen enega kratkega obdobja, odraščala v neprofitnem stanovanju, najprej v študentskih domovih za družine, potem v študentskem domu za podoktorske študente in preostanek otroštva v neprofitnih stanovanjih. Ta stanovanja so moji družini omogočila, da smo lahko imeli polno življenje. Moja starša sta bila ena izmed tistih mnogih parov danes v Sloveniji, ki nista imela zaledja svojih družin, da bi podedovala nepremičnino ali pa bi si lahko sposodila denar, da bi dala tistih 20 % ali kolikor se danes tudi zahteva, če želiš kupiti nepremičnino. To, da smo lahko imeli neprofitno stanovanje, nam je omogočalo, da smo imeli seveda več razpoložljivega dohodka in smo si lahko privoščili tudi počitnice kje v tujini in tako naprej.
Ravno zaradi tega te poroštvene sheme za nakup nepremičnine z mojega vidika niso ključne za reševanje stanovanjskega problema mladih družin, tistih mladih ljudi, ki začenjajo. Glejte, to so ljudje – pa jaz izhajam iz privilegiranega položaja, ker imam še izobrazbo, pa še moji bivši sošolci, ki so pravniki na začetku kariere, so lahko srečni, če dobijo malo več kot tisoč neto na mesec. Ti, če se želiš osamosvojiti na tej stopnji življenja, nimaš denarja, da si boš kupil nepremičnino. In ni nič narobe s tem. Pomembno pa je, da lahko živiš normalno iz meseca v mesec in da lahko še kaj prišparaš. To lahko dosežemo tako, da imaš v tem obdobju nek normalen trg nepremičnin, kjer dobiš stanovanje, ki ti vzame manj kot pol tvojega prihodka, idealno ne vem, 20 %, 30 % mesečnega prihodka, ne pa da večino svojega mesečnega prihodka za stanovanje daš in potem seveda komaj prideš čez mesec in ne moreš nič prišparati in na dolgi rok ne moreš investirati v nobeno nepremičnino. Tukaj jaz vidim res ključ teh javnih najemnih stanovanj za mlade, mlade družine, mlade pare, da se osamosvojijo.
Vsi vemo, da je to zelo pomembno. Mi imamo zelo visok odstotek mladih ljudi, ki ostajajo doma. To ni dobro iz več razlogov. Verjamem, da tisti, ki ste kdaj živeli dlje časa doma kot odrasli, veste zakaj. Nekateri si naredijo situacijo, ki jim je v redu, ampak mislim, da velika večina si pa želi eno zdravo oddaljenost od svojih staršev ali staršev partnerja, in to je tisto, kar moramo omogočiti. Mislim, da je najbolj neposreden način, da to omogočimo z javnimi najemnimi stanovanji, 100 milijonov na leto, kar zagotavlja tudi proračun za 2026. Dejansko pa to ni vse in to tudi ne bo produciralo dovolj stanovanj na splošno za cel trg. Strinjam se, saj niso samo mladi ljudje, ki se osamosvajajo na trgu nepremičnin, so tudi drugi ljudje. Za nekatere bi bil bolj primeren nek instrument poroštvenih shem, ki bi bilo dobro, da bi deloval, in se strinjam, da moramo v naslednjih letih tudi ta mehanizem izboljšati. Dodatni vir stanovanj, ki je bil pa tudi predstavljen na Odboru za finance, so pa stanovanja, ki jih bo gradil DSU v okviru SDH, torej Družba za svetovanje in upravljanje. To je bilo predstavljeno v okviru strategije upravljanja naložb države. Tudi tam je predvideno, da se bodo gradila javna stanovanja, tako da ne bo vse samo na Stanovanjskem skladu.
Skratka, iz več virov, upajmo pa zraven še, da uredimo najemni trg, čisto prosti trg, to je pa še tretji element. Tukaj pa moramo regulirati v velikih središčih, ne bo šlo drugače, ker se trenutno toliko izplača oddajati na kratek rok, da če si malo sposoben poslovno razmišljati, seveda ne boš oddajal pod bolj restriktivnimi pogoji, in pa čez čas, to bo trajalo, da se bodo tudi neke nepremičninske zakonitosti začele nadzirati, da se ne bo več v bistvu kršilo zakona, izvajalo, ne vem, ali je to prekršek ali kaznivo dejanje, ampak te pogoste prakse, kjer se piše ena enota v pogodbo in se druga pričakuje od najemnika, ki je v slabšem položaju, da plačuje. To so vsi, po mojem mnenju, različni vidiki, ključen izmed njih, ki je pa umanjkal vsa ta leta do zdaj, je pa stabilno financiranje javnih najemnih stanovanj.
To zagotavljamo s tem proračunom in ga bom z veseljem potrdila.
Hvala.