Hvala lepa, predsednica.
Poslanke in poslanci!
Jaz sem zelo vesel, da je ta tema danes prva, zaradi tega ker mislim, da si ljudje res zaslužijo, da namesto politikantstva dobijo jasno informacijo. Jasna informacija pa je naslednja. Kdorkoli, kdorkoli je mislil, da bomo dovolili, da se računi dvignejo za 30 % z novembrom, se je pač zmotil. Tega dviga z novembrom ne bo. Tisto, kar iz ne vem katerih razlogov mogoče nekateri poslanke in poslanci ne razumejo, je, da Agencija za energijo z Vlado nima prav nobene povezave. Vlada ne sme, jaz bi z veseljem, z veseljem bi vplival na delo agencije, pa zaradi zakona, ki je bil sprejet v Državnem zboru, ne morem. Zato se ukrepi, ki smo jih pripravili na Vladi prejšnji četrtek in s katerimi bomo poskrbeli, da se računi zaradi omrežnine ne bodo dvignili, ne tičejo omrežnine. Ker tja ne moremo in ne smemo posegati, tja lahko poseže edino parlament, in še to s spremembo zakonodaje. Tisto, kar je Vlada naredila, je, regulirali smo ceno energije, ne pa omrežnine. Na ta račun smo zmanjšali skupni strošek na nivo, kot je danes.
Bom zelo plastičen, zaradi tega ker je omrežnina v oktobru, to so položnice, ki prihajajo danes, dejansko nižja, kot je bila prej, in današnji računi so nižji, zato ni nič zamujenega. Ker se pa ta omrežnina z novembrom drastično poviša, tako za gospodinjstva kot tudi za gospodarstvo, je Vlada regulirala celoten račun, ki ga bodo plačevali ljudje, na isti nivo, kot je bil pred uvedbo novega omrežninskega sistema. V resnici s tem dosežemo, da to zimo ljudje na svojih položnicah vidijo, kakšen bi bil učinek omrežnine. Ta učinek ne bo skrit in ne bo stvar prepirov, takih ali drugačnih, ali to zvišuje strošek elektrike ali ne. Vsak se bo lahko sam doma prepričal in štiri mesece spremljal, kako nov sistem omrežnin vpliva na njegov račun. Hkrati bo pa njegov strošek praktično identičen temu, ki ga je imel pred uvedbo tega novega sistema. Jaz to imenujem prehodno obdobje, če hočete. Zato da se vsi prepričamo, ali je ta sistem razumljiv, ali je ta sistem pravičen in ali ta sistem dejansko prispeva k trajnostnim ciljem. Moje mnenje je, da ne, vsaj ne dovolj. Zato ker je bila ta omrežnina pripravljena na podlagi metodologije izpred pandemije, izpred energetske krize, predvsem pa so nove zelene tehnologije absolutno premalo upoštevane pri tem, koliko se da prilagajati potrebam omrežja. Moja ključna zamera, če hočete, niti ne gre v to, da je ta sistem nerazumljiv. Pri moji ključni zameri gre za to, da ta sistem v ničemer ne prispeva k temu, da bi lahko omrežje, to je tisto, ki se bo moralo pripraviti na vstop novih tehnologij, z dodatnimi sredstvi, ki se v resnici ne bodo zbrala, okrepili. In zato je ta omrežninski akt, ki je v veliki meri vznejevoljil ljudi, brez praktičnih, konkretnih pozitivnih učinkov. Dosti slabe volje za nič učinka – to so najslabši ukrepi, se strinjam.
Mogoče bi bilo pa prav, da bi enako, kot govorite, tudi jasno povedali dejstvo: Agencija za energijo je žal žal v celoti neodvisna od Vlade, je pa zelo odvisna od parlamenta. In jaz si dosti obetam od razprave, ki bo kasneje na odboru, in tudi od določenih ukrepov parlamenta. Verjamem, da bodo ti ukrepi šli v smer, da bodo enako prisluhnili ne samo potrebam gospodinjstev, ampak tudi potrebam gospodarstva. To je na vas parlamentarcih, to ni na vladi. Vlada je svoje naredila. Vlada je poskrbela, da ljudje iz tega naslova ne bodo imeli neposrednih škodljivih učinkov. In to je tisto, kar je moja dolžnost.