Govor

Hvala. Lepa za besedo in lep pozdrav.

Pred vami je Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o divjadi in lovstvu, s katerim želimo na celosten, premišljen in sistematičen način nasloviti na izzive, ki so se v zadnjih dveh desetletjih pokazali pri izvajanju osnovne ureditve tega področja, ob tem seveda ohranjamo temeljna izhodišča in načela zakona. Predlog zakona uvaja spremembe in dopolnitve, ki so nastale kot rezultat dolgoletnih izkušenj na terenu, opaženih pomanjkljivosti obstoječe zakonodaje ter potreb po njeni posodobitvi tako z vidika učinkovitosti kot tudi transparentnosti in jasnosti določb. Hkrati sledi aktualnim smernicam naravovarstva, digitalizacije ter odgovornega ravnanja z naravnimi viri. Temeljni cilj sprememb je vzpostavitev preglednejšega, bolj sledljivega in digitalno podprtega sistema upravljanja z divjadjo. Med ključnimi rešitvami na tem področju bi izpostavila uvedbo obveznega označevanja parkljaste divjadi neposredno po odvzemu, urejeno in pregledno izdajanje dovolilnic za lovske goste, dodatno varovanje divjadi v obdobjih poleganja in vzreje mladih osebkov ter uzakonitev posebnega varstvenega statusa divjadi kot naravne dediščine države. Poleg tega se zakon posveča tudi posodobitvi evidenčnih postopkov in uvedbi sprememb, ki odpravljajo pravne nejasnosti ter racionalizirajo administrativne obveznosti. Sem sodijo nove evidence oškodovancev, jasneje opredeljene odškodninske odgovornosti, prenovljeni postopki imenovanja lovskih čuvajev, uvedba dvoletnega načrtovanja lovišč ter možnost izračuna in prilagoditve. Koncesijskih dajatev.

Poseben poudarek zakon daje ureditvi ravnanja na nelovnih površinah, kjer se pojavljajo potrebe po izrednih ukrepih v primeru ogroženosti javne varnosti ali premoženja. Te naloge bodo lahko izvajali usposobljeni posamezniki z lovi s posebnim namenom, pri čemer se uvaja tudi obveznost njihovega zavarovanja ter dodatnega usposabljanja. Pomembna novost je tudi natančna in pravno jasna definicija lova ponoči. S tem se odpravlja dolgoletna pravna praznina, ki je v preteklosti oteževala nadzor in sankcioniranje morebitnih kršitev. Določitev časovnega okvira noči omogoča doslednejšo in pravičnejšo izvedbo inšpekcijskega postopka ter večjo pravno varnost za vse udeležence v lovskem procesu. Zakon uvaja dodatne finančne mehanizme za izplačilo odškodnin zaradi škod, ki jih povzroča divjad, zlasti v primeru šakala, katerega populacija je po ukinitvi statusa zavarovane vrste močno narasla. V ta namen se predvideva podaljšanje prehodnega obdobja odškodninske odgovornosti države do 1. septembra 2029. Poleg tega se vzpostavlja nov namenski vir finančnih sredstev iz naslova dovolilnic za lovske goste pri Lovski zvezi Slovenije in upravljavcih lovišč s posebnim namenom, ki bo v večjem delu ali celoti lahko namenjen pomoči lovskim družinam, ki bodo najbolj obremenjene z izplačilom zaradi odškodnin zaradi divjadi.

Poleg tega novela zakona uvaja označevanje odvzete parkljaste divjadi neposredno po odvzemu. Uveljavitev tega označevanja bo lahko podlaga za prihodnjo racionalizacijo evidentiranja odvzema parkljaste divjadi. Zakon je bil skozi vse faze priprave večkrat medresorsko usklajevan, zadnjič spomladi 2025. Upošteval je številna strokovna mnenja in predloge z različnih področij od varstva narave do gozdarstva, od pravosodja, javne uprave ter financ. Hkrati se je zakon v veliki meri odzval tudi na pobude in prakse zlasti upravljavcev lovišč.

Jaz bi tukaj zaključila in vas povabim k razpravi, k vprašanjem s sabo imamo zelo široko ekipo iz ministrstva in Zavoda za gozdove, tako da smo na voljo za kakršnakoli dodatna pojasnila. Hvala.