Hvala lepa za besedo.
Spoštovani!
Torej, predlog novega Zakona o javnih uslužbencih, ki ga danes obravnavamo, je poleg plačne reforme eden pomembnejših korakov k večji modernizaciji in profesionalizaciji javne uprave.
Gre za več kot spremembo, gre za začetek preobrazbe sistema, ki bo še bolj temeljil na strokovnosti, transparentnosti in učinkovitosti in bo lažje kos izzivom 21. stoletja. Osrednja novost, ki jo zakon prinaša, je vzpostavitev centra za kadre, strokovno neodvisno in centralizirano telo, ki bo skrbelo za učinkovito upravljanje s kadri in hitrejše zaposlovanje javnih uslužbencev. Center za kadre ne bo šele en nov birokratski organ, ne bo. To bo srce sodobnega kadrovskega sistema. Deloval bo kot enotna vstopna točka za vse, ki želijo s svojim znanjem in sposobnostmi prispevati k boljši javni upravi in boljšim javnim storitvam. Izvajal bo prvo fazo selekcijskega zaposlitvenega postopka, kjer bo objektivno ugotavljal izpolnjevanje pogojev posameznih kandidatov za zasedbo prostega delovnega mesta in izvedel presojo temeljnih osebnostnih sposobnosti in veščin za opravljanje dela.
Končno bo vzpostavljen mehanizem, ki bo ocenjeval kandidate po njihovih sposobnostih, ne po poznanstvih, po njihovih kompetencah, ne po povezavah, po njihovi integriteti, ne po priporočilih. Z zakonom tako krepimo strokovnost in neodvisnost javnih uslužbencev, zmanjšujemo možnost za politične vplive pri zaposlovanju, uvajamo standardizirane postopke, ker štejejo znanje, kompetence in rezultati, in ne pripadnost.
Zakon uvaja sistem stalnega spremljanja učinkovitosti, kjer bodo najboljši nagrajeni, nepravilnosti pa sankcionirane. Ne gre samo za to, koga zaposlimo, gre tudi za to, kako skrbimo za javne uslužbence. Zakon zato uvaja tudi sistem stalnega strokovnega usposabljanja in razvoja, kar pomeni, da javni uslužbenci postajajo stalni gradniki kakovostnega javnega servisa. Zakon uvaja tudi ukrepe za podelitev kadrovskih štipendij, nagrajuje obstoječi interni trg dela, ki bo odslej omogočal večjo fleksibilnost in hitrejše odzivanje na potrebe brez dolgotrajnih postopkov. Namesto, da se čaka mesece in izgublja dragoceni čas, bomo lahko zaposlene z njihovim soglasjem lažje razporejali glede na dejanske potrebe in na delovna mesta, kjer s svojim znanjem in izkušnjami lahko največ prispevajo. Ne smemo spregledati niti področja digitalizacije. Zakon omogoča elektronske prijave na prosta uradniška delovna mesta, avtomatizirano preverjanje pogojev in uporabo podatkovne analitike za strateško upravljanje s kadri. To ni le skrajševanje postopkov in debirokratizacija. To je pomemben korak proti učinkoviti moderni in zeleni upravi. Zakon utrjuje tudi socialni dialog, večjo vlogo bodo imeli zaposleni, sindikati in socialni partnerji. Ne gradimo sistema zase, ampak za vse. Sistem, ki temelji na pravičnosti, vključevanju in zaupanju.
Spoštovane in spoštovani! Zakon prinaša vizijo za boljše javne storitve, ki jih naši državljani potrebujejo in si jih zaslužijo, zato bomo zakon v Poslanski skupini Svoboda podprli, ker verjamemo v sodoben, pregleden in učinkovit javni sektor. Da si bomo za to prizadevali, je bila tudi naša zaveza volivkam in volivcem. Hvala.