Hvala lepa predsedujoča za besedo, spoštovane članice in člani, vsi vabljeni. Uvodoma pojasnjujem, da se storitve za onkološke bolnike plačujejo po realizaciji brez letnega plana, kar pomeni, da dostop do pregledov in terapij v nobenem primeru ne bo otežen. Nov način dela lahko seveda povzroči nevšečnosti bolnikom, ki prihajajo iz oddaljenih regij, saj bo od njih zahtevalo več časa, povzročeni pa jim bodo dodatni stroški zaradi dvojne vožnje. Za bolnike, ki na Onkološki inštitut Ljubljana prihajajo z reševalnimi vozili, bo povečane stroške morala pokriti ZZZS. Po drugi strani bo nov način obravnave skrajšal čakalne dobe ob obravnavi in zmanjšal obremenjenost čakalnic Onkološkega inštituta Ljubljana ter prerazporedil obremenjenost zdravstvenega kadra. Predvsem slednje pomeni za bolnike bolj varno in kakovostno obravnavo. Mnogi bolniki, predvsem tisti, ki so iz bližine Ljubljane, tako novo ureditev pozdravljajo. Na ministrstvu za zdravje smo organizirali sestanek z vodstvom Onkološkega inštituta Ljubljana, na katerem smo se pogovarjali o možnostih nadaljnjega urejanja obravnav tako, da bi bile bolnikom čim bolj prijazne. Dogovorili smo se, da se izdelajo navodila osebnim zdravnikom o pripravi bolnika na onkološko terapijo. Cilj je, da bi čim več bolnikov laboratorijske preiskave in klinični pregled lahko opravilo v domačem kraju, Onkolog pa bi izvide pregledal in podal mnenje. Za bolnike, pri katerih je nujno potreben osebni pregled onkologa pred aplikacijo terapije in so iz oddaljenih krajev. Pa se bo Onkološki inštitut Ljubljana trudil celotno obravnavo še vedno izpeljati na isti dan? Zaradi velike obremenjenosti Onkološkega inštituta so bile spremembe nujne, saj so razmere v čakalnicah postajale nevzdržne. V sodelovanju med Onkološkim inštitutom Ljubljana, Ministrstvom za zdravje in Zavodom za zdravstveno zavarovanje in društvi bolnikov se bomo zavzeli, da bodo spremembe za bolnike čim manj obremenjujoče.
Dovolite mi, da vas na koncu obvestim o strokovnem posvetu ob 15-letnici državnega programa obvladovanja raka, ki bo v petek, 4. 4. 2025. Srečanja se je udeležilo preko sto udeležencev iz različnih inštitucij z vseh ravni zdravstvenega varstva. Na posvetu smo osvetlili odlične dosežke, ki jih imamo v Sloveniji na področju obvladovanja raka in se posvetili tudi izzivom, ki nas čakajo v prihodnje.
Posebna pozornost je bila namenjena tudi predstavitvi izkušenj pri vzpostavitvi celostnih centrov za zdravljenje raka na Norveškem in v Nemčiji, kar bo zelo uporabno pri vzpostavljanju celostnega centra tudi v Sloveniji. Veseli nas, da so bili predstavniki bolnikov in nevladnih organizacij aktivni udeleženci na posvetu in se sodelovanja veselimo tudi v prihodnje. Hvala lepa.