Ja, lepo pozdravljeni tudi v mojem imenu in lepa hvala za vabilo na današnjo sejo. Bom nadaljevala tu, kjer je končala predsednica zbornice zdravstva oziroma v ni več predsednica, se opravičujem. Ja, kadrovski primanjkljaji in pa problemi povezani s tem, niso samo pri nosilcih zdravstvene dejavnosti, ampak seveda vseh, pri vseh zaposlenih v zdravstvu in nasploh v zdravstveni negi. Jaz sicer zastopam vse zaposlene v zdravstveni negi, ampak ker sama prihajam iz okolja iz primarnega nivoja, namreč več kot 40 let sem zaposlena v Zdravstvenem domu Gornja Radgona in lahko samo pritrdim vsem predhodnikom, glede službe, zagotavljanja službe na primarnem nivoju. Seveda tukaj niso samo družinske ambulante, so tudi pediatrični timi, je zobozdravstveno varstvo in predvsem ne smemo pozabiti na patronažno zdravstveno varstvo, referenčne medicinske sestre, preventiva, Centri za krepitev zdravja in tako naprej. Kot je rekla gospa Ažman, kadrovski standardi in normativi so seveda zelo, zelo potrebni, da pridemo sploh do tega, koliko nas manjka. Ampak bi tako rekla, nekoč zelo zaželena delovna mesta na primarnem nivoju za zaposlene v zdravstveni negi so danes, več niso tako in obstaja veliko razpisov, ki so nezasedeni tudi v zdravstvenih domovih na vseh področjih, od zdravstvenega tehnika v ambulanti do patronaže in tako naprej. Tako da, če tukaj mogoče se navežem tudi na to plačno reformo, ki se je končala konec lanskega leta in na izkupiček se lahko samo bojim, da se bo ta trend nadaljeval.
Druga naša velika težava je seveda ne samo pomanjkanje zanimanja mladih za to, saj vpišejo se še v izobraževalne sisteme, ampak mi dejansko šolamo kader za druge poklice oziroma druga delovna mesta izven zdravstvene nege. In pa moramo se zavedati, da je naša meja s sosednjo državo Avstrijo dolga 380, 318, 380 kilometrov, zdaj ne vem točno. Sem se malo zmotila verjetno. In znotraj 50 kilometrov ali pa več. Enostavno dnevno migrira že danes ogromno. Ogromno kadra, ki se je izšolal v slovenskem prostoru in ki je tudi bogate delovne izkušnje nabral tukaj pri nas in so zelo, zelo zaželeni v tujini. Tako da imamo problemov na večih nivojih, ne. Zagotovo je eden izmed teh kadrovski standardi in normativi in pa plačilo za delo. Tako tudi nujna medicinska pomoč. Nujna medicinska pomoč je danes v veliki meri sloni na zaposlenem za kadre s področja zdravstvene nege. Saj veste, skorajda vsi zdravstveni domovi so že povezani z dispečerskimi centri in že tam potem velikokrat gredo na teren na nujne intervencije zaposleni brez zdravnika.
Tako da problemov je veliko In dokler ne bomo ozavestili seveda pristojne, da je potrebno dejansko nagraditi vse zaposlene, ne samo zdravnike, nosilce, ne samo zaposlene v zdravstveni negi, ampak vse, ki skrbimo dnevno seveda za zdravje naših ljudi in pa če ne želimo, da bo sistem sesul sam od sebe, potem je potrebno nujno, ne danes, včeraj bi že morali nekaj storiti o tem, v ta namen. Hvala.