Govor

Anita Prelec

Ja, dober dan, gospa predsedujoča. Hvala lepa za besedo.

Gospe poslanke, gospodje poslanci in pa seveda državni sekretar z Ministrstva za zdravje, gospod Denis Kordiš in sodelavka Eva Dajčman Šterk, lepo pozdravljeni!

Hvala lepa za besedo in priložnost, da predstavim samo povzetek teh naših pripomb, ključnih pripomb, ki smo jih dali k predlogu zakona o priznavanju poklicnih kvalifikacij v zdravstvu. Absolutno podpiramo zakon in smo veseli, da smo v neki konstruktivni razpravi tudi znotraj strokovne organizacije, ki je tudi nosilec javnih pooblastil, konstruktivno prispevali k neki razpravi, oddali pripombe. In seveda s strani Ministrstva za zdravje dobili tudi odgovore na te naše pobude, amandmaje seveda so bili nekateri upoštevani, nekateri pa tudi ne. Na tem mestu se zahvaljujem na ministrstvu, da je seveda dal neko mnenje tudi k tistim, obrazložitev, tudi k tistim odgovorom na katere, na vprašanja na katera naše, naši amandmaji niso bili upoštevani.

Pa naj izpostavim samo ključnih nekaj, prvo to, da seveda zbornica, zveza, kar se tiče usposabljanja. Podpiramo uvedbo šestmesečnega usposabljanja pri ponudniku zaposlitve. z namenom hitrejšega vključevanja v kulturno, gospodarsko in družbeno življenje Republike Slovenije. Podpiramo programe, vendar menimo, da je šestmesečno obdobje usposabljanja pri ponudniku zaposlitve morda premajhno, prekratko, da bi lahko posameznik pridobil tako ustrezno znanje slovenskega jezika in se obenem usposobil tudi za opravljanje strokovnega izpita. Na primer, Zakon o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev v svojem 25. členu določa, da se program usposabljanja ali izpopolnjevanja tujcev lahko izvaja največ za čas do enega leta. In če program usposabljanja ali izpopolnjevanja ni mogoče zaključiti v enem letu, se lahko to eventualno še podaljša za šest mesecev.

Naslednja naša pripomba, pomembna pripomba je bila na 23. člen zakona in sicer, ki govori o členih, ki govorijo o stroških opravljanja strokovnega izpita, stroških opravljanja pripravništva, stroških usposabljanja. Nam se je zdelo pomembno, da so stroški strokovnega izpita, usposabljanja in dopolnilnih izpitov v breme delodajalca oziroma ponudnika storitev, kar je bilo tudi upoštevanje.

Prav tako v predlogu zakona ni bila pomembna dopolnitev in sicer na pobudo zbornice zveze je v javni razpravi bil dodan pogoj, ki jih mora izpolnjevati mentor, se pravi mentor, ki usposablja novozaposlenega oziroma usposabljanja iz dela. Pomembna, pomembno upoštevana pripomba zbornice je bila in sicer v drugem odstavku 28. člena predloga je v javni razpravi določal, da se čas usposabljanja iz petega odstavka 10. člena tega zakona. Kandidat zaposli pri ponudniku zaposlitve, na delovnem mestu pripravnika oziroma sekundarja in opravlja delo pod mentorstvom. Prej tega v zakonu ni bilo, nam se pa s stališča kakovosti in varnosti na področju zdravstva zdi to zelo pomembno. In seveda tudi, da so določeni pogoji, kdo je lahko mentor temu kandidatu.

Ministrstvo je prav tako upoštevalo pobudo zbornice v 80. členu, pardon, v 30. členu, glede znanja slovenskega jezika, ki se dokazuje ob prijavi k strokovnemu izpitu oziroma če kandidat strokovnega izpita ne opravlja, pa po izdani odločbi o priznani poklicni kvalifikaciji in pred vpisom v register. Nam kot regulatorju se zdi pomembno zdaj, da zdaj s tem členom je nekako podan tudi večji nadzor nad znanjem slovenskega jezika, se pravi pri nas kot regulator kot pa pri delodajalcu. Ministrstvo za zdravje je to našo pripombo upoštevalo. Dali smo pripombo tudi na 31. člen zakona, in sicer da se stroški tečaja slovenskega jezika in stroški preverjanja znanja slovenskega jezika bremeni v breme javnega zdravstvenega zavoda, ki je hkrati tudi ponudnik zaposlitve. Menimo, da, da je tu sicer pomembno tudi to, da gre za sistemski zakon in zakaj v ta zakon niso vključeni domovi za starejše, ki so v mreži javne službe in opravljajo socialnovarstvene storitve. To je sicer zelo pomembno določilo, ki bi, kajti Zakon o začasnih ukrepih za izboljšanje kadrovskih in delovnih pogojev ter zmogljivosti pri izvajalcih socialnovarstvenih storitev in dolgotrajne oskrbe, se pravi v nekem interventnem zakonu, ki začasno določa vračilo stroškov tudi za jezika v domovih starejših občanov, ta zakon interventni se, preneha veljati 31. 12. leta 2026. Zbornica tudi meni, zbornica, zveza meni, da je povračilo stroškov v višini 300 evrov prenizko, saj se, ti stroški ne pokrijejo niti, dobro, pokrijejo trenutno stroške preizkusa znanja slovenskega jezika, ne pokrijejo pa stroškov tečaja slovenskega jezika. Se pravi, vsi tisti, ki pristopijo k opravljanju strokovnega, preverjanju strokovnega jezika, morajo opraviti seveda pred izpitom še tečaj, ker brez tega pa skorajda ne gre, take so naše izkušnje.

Mogoče za zaključek samo še število, ko smo govorili o tujcih, o izvajalcih zdravstvene in babiške nege, ki prihajajo iz tretjih držav. V letu 2023 smo v register zdravstvenih delavcev tako vpisali 43 posameznikov iz tretjih držav in pa pet iz Evropske unije in pa v lanskem letu 47 iz držav iz tretjih držav in pa 25 posameznikov iz Evropske unije, se pravi v lanskem letu skupaj 72. Hvala lepa za besedo.