Spoštovani predsedujoči, spoštovani poslanke in poslanci!
V Poslanski skupini Socialnih demokratov bomo danes glasovali za razpis zakonodajnega referenduma. Saj spoštujemo voljo več kot 40 tisoč volivk in volivcev, ki so zbrali podpise za njegovo izvedbo. Pravica do zakonodajnega referenduma je temeljna pravica državljank in državljanov in eden ključnih mehanizmov neposredne demokracije.
V tem duhu bomo vedno zagovarjali možnost javnosti, da sodeluje pri sprejemanju pomembnih odločitev. a hkrati želimo danes jasno povedati, da smo zakon, v katerem, o katerem bo na referendumu odločalo ljudstvo, v naši poslanski skupini podprli. Gre za zakon, ki prvič po letu 1974 sistemsko ureja vprašanje priznanja dodatka k pokojnini za posameznike in posameznice z izjemnimi dosežki na področju umetnosti. To področje je bilo doslej neurejeno, pogosto prepuščeno netransparentnim in arbitrarno sprejetim odločitvam, nova ureditev pa prinaša jasna merila in javno določen seznam nagrad in priznanj, vezanih na dolgoletno tradicijo, ter natančne postopke, v katerih bo mogoče uveljavljati to pravico. Zakon ne uvaja privilegijev, kot zmotno in napačno trdijo predlagatelji referenduma, prav nasprotno, ukinja možnost arbitrarnega odločanja in vzpostavlja enaka merila za vse. Gre za zakon, ki uresničuje osnovna načela pravne države: preglednost, strokovnost, pravičnost in spoštovanje človekovega dostojanstva.
Spoštovane kolegice in kolegi. Kultura je tisti del družbenega življenja, ki ni le estetski ali simbolni, temveč globoko identitetni in povezovalni. Umetnost gradi našo skupno zgodbo, ustvarja prostor svobode, razmisleka in kritične misli. Umetniki s svojim delom ne ustvarjajo le zase, temveč za vse nas, oblikujejo našo kulturno krajino, sooblikujejo naš javni prostor, predstavljajo našo državo navzven. Socialni demokrati verjamemo, da si tisti posamezniki, ki so dosegli vrhunec ustvarjalnega dela, pogosto skozi več desetletij ustvarjalnega in družbeno angažiranega dela zaslužijo simbolno in finančno priznanje. Zneski, ki jih zakon predvideva, so zelo omejeni. V prvem letu gre za ocenjeno finančno posledico v višini 180 tisoč evrov, kar je sorazmerno in nikakor ne ogroža stabilnosti javnih financ. Nasprotovanje zakonu je pogosto obarvano ideološko in temelji na poenostavljenih in zavajajočih trditvah, medtem ko se zakon javno predstavlja kot mehanizem za ustvarjanje elitnih privilegijev. V resnici gre za odpravo privilegijev brez jasnih pravil, ki so doslej obstajala pod mizo, in za vzpostavitev transparentnega sistema, kjer bodo merila enaka za vse. Zato bomo Socialni demokrati v času referendumske kampanje zakon zagovarjali. Zagovarjali ga bomo kot zakon, ki krepi pravno državo, omogoča enako obravnavo, priznava simbolni pomen umetniškega dela in hkrati deluje skrajno odgovorno z vidika javnofinančne vzdržnosti. Umetnost ni strošek, je tisto, kar nas definira kot narod, kot skupnost, kot civilizacijo. Kultura ni odveč, temveč je temelj odprte in solidarne družbe - take, v kakršno verjamemo Socialni demokrati. In če želimo biti družba, ki ceni delo, ustvarjalnost, identiteto in kontinuiteto, potem je zakon, kot je ta, logičen in pravičen korak naprej. Spoštujemo odločitev ljudstva, a v tej razpravi želimo jasno in glasno povedati, kaj zakon prinaša, česa ne prinaša in zakaj ga bomo Socialni demokrati branili.
Hvala lepa.