Lep pozdrav vsem. Kranjc Miroslav, državni sekretar na ministrstvu za digitalno preobrazbo. Nam najprej zagotovim, da mi je tema blizu.
Sem v stiku z bratranci moje mame, ki so v Clevelandu pa v Minnesoti in so potomci ljudi, ki so se izselili iz takratne Jugoslavije med obema vojnama. Naj tudi zagotovim, da je Ministrstvo za digitalno preobrazbo oziroma povem, da je Ministrstvo za digitalno preobrazbo dalo polovico sredstev za izvedbo te študije. Naj tudi ugotovim, da Ministrstvo za digitalno preobrazbo razvija za, sicer za slovenske državljane, vendar tudi take, ki so po svetu, vrsto slovenskih javnih storitev, ki jih lahko uporabljajo tako doma kot tam, kjer so doma ali pa kadar so na poti. Tudi sicer moramo zagotavljati dostop do javnih storitev države vsem, ki so državljani EU ali pa bivajo v EU in so državljani, bivajo v drugih državah EU, pa so državljani Slovenije. Vendar je področje arhivov oziroma kulturne in naravne dediščine katerekoli skupine prebivalstva po naši oceni predmet pristojnosti Ministrstva za kulturo v prvi vrsti. In kolikor nam je znano Ministrstvo za kulturo ima tudi precej različnih ali pa vsaj nekaj različnih projektov tudi na tem področju. Pri digitalizaciji Arhiva Republike Slovenije in tudi Ministrstvo za kulturo kot centraliziranega, enega od centraliziranih organov. Mi skrbimo za njihovo infrastrukturo oziroma jim nudimo okolja, v katerih delujejo njihovi projekti. So pa tovrstni projekti tako po naši, naši nomenklaturi, tako imenovani sektorski projekti, ki se tičejo posameznega področja družbenega življenja. Tako je recimo lahko kmetijstvo ali pa šolstvo ali pa zdravstvo so področja, ki imajo vsebino, ki znatno presega globino Ministrstva za digitalno preobrazbo, ki pa je nekako bolj koordinativni oziroma spodbujevalni faktor lahko v tovrstnih odnosih.
Naj omenim, da sem tudi jaz pregledal ta rezultat te ciljne raziskovalne, ciljnega raziskovalnega projekta in je zanimiv, 130 strani, relativno poglobljene analize in s pravimi razmisleki. Vendar se digitalne preobrazbe dotika v bistvu le na šestih mestih in to v naslovu, bolj ali manj pa v tem, da Ministrstvo za digitalno preobrazbo je to financiralo in v dveh priporočilih, ki pa po našem mnenju v vsebini dejansko, ker se nanaša na arhiv, na arhivsko gradivo in na naravno in kulturno dediščino, dejansko bolj paše v Ministrstvu za kulturo. In mi s svojimi kapacitetami si ne drznemo truditi trditi, da bomo lahko ti dve priporočili izvedli. Lahko pa tehnično in mogoče strokovno pri tem sodelujemo. Je pa zadeva smiselna in se nam zdi, da naslavlja prava vprašanja. Hvala.