Hvala lepa. Lepo pozdravljam vse člane, članici odbora. Hvala, ste bili prizanesljivi pri 1. točki. Vračam se včeraj iz Azije. Tako da je za mano ena dolga, precej naporna tudi pot. Filipini, Tajska in pa Indija še včeraj. Tako da me veseli, da do te ratifikacije sporazuma prihaja ravno po mojem obisku na Tajskem, ta obisk je bil precej uspešen. Prvič, minister za zunanje zadeve, spet po 19 letih na Tajskem. S tem smo dali eno res močno sporočilo, tudi z našo prisotnostjo v regiji jugovzhodne Azije tudi prej z odprtjem veleposlaništva v Manili in zdaj z bilateralnimi pogovori v Indiji.
Če se vrnem na Tajsko. Mi smo že na Tajskem napovedali, da bomo opravili ta postopek ratifikacije v parlamentu in tudi lahko rečem, da je tajska stran to sprejela izjemno pozitivno. Naš obisk je obsegal precej poglobljene pogovore z ministrom Sangiampongsom. Srečanje z gospodarsko zbornico Tajske, ločeno srečanje tudi s skupino tajskih podjetnikov, kar naj bi pripomoglo h krepitvi dosedanjega razmeroma skromnega gospodarskega sodelovanja. Z mano sta bila tudi predstavnika Gospodarske zbornice Slovenije in Agencije Spirit. Podpisali smo tudi sporazum o oprostitvi vizumov za diplomatske potne liste in pa memorandum o sodelovanju med obema diplomatskima akademijama. Tudi nastopila sem na velikem posvetu tajske diplomatske akademije. Tajska in Slovenija sta državi, ki zelo podobno razmišljata o vrsti multilateralnih tem. Obe dajeta velik poudarek zelenemu prehodu, digitalizaciji. O tem je bilo veliko govora. Tudi o vprašanjih smo se pogovarjali kjer razmišljamo drugače. In povedala sem, da obžalujemo nedavno izročitev ujgurskih beguncev Kitajski. Naj dodam, da je obisk potekal prav na dan, ko je Evropski parlament sprejel resolucijo o Tajski, ki izpostavlja prav to vprašanje.
Zdaj, da se vrnem h glavni temi, Okvirni sporazum o obsežnem partnerstvu in sodelovanju, je oblika pravno zavezujočega sporazuma, ki ga Evropska unija in njegove države članice sprejemajo s tretjimi državami. Namenjeni pa so spodbujanju demokratičnega in gospodarskega razvoja v teh državah.
Regija jugovzhodne Azije je že nekaj časa deležna res močne pozornosti Evropske unije. Po pandemiji covida in v aktualnih geopolitičnih razmerah se je politični in gospodarski pomen te regije še okrepil. Veste, da je bila celotna Evropska komisija skoraj tudi nedolgo nazaj na prvem zasedanju zunaj Evropske unije v Indiji. Ta regija velja za izredno dinamično gospodarstvo z naglo rastočim pomenom, tudi v globalno nabavnih verigah. Imamo že v regiji sklenjene tovrstne sporazume z Indonezijo, z Vietnamom, Filipini, Singapurjem in Malezijo. Ta okvirni sporazum s Tajsko je bil sicer prvič parafiran že marca leta 2013. Je bil pa po vojaškem prevzemu oblasti v državi podpis leta 2014 odložen. Po normalizaciji političnih razmer leta 2019 so se pogajanja o sporazumu ponovno spet začela leta 2021 in se zaključila poleti leta 2022. Vlada Republike Slovenije je septembra 2022 podprla predlog sklepa Sveta o podpisu navedenega sporazuma. Sporazum je bil podpisan ob robu vrha EU z decembra 2022 v Bruslju, o začasni uporabi pa je od 20. oktobra lani. Lahko še dodam, da je sporazum prvi dvostranski sporazum med Evropsko unijo in Tajsko. Vsebuje pravne zaveze s področja zunanje politike Evropske unije, človekovih pravic ne širjenja orožja, boja proti terorizmu, Mednarodnemu kazenskemu sodišču ter migracijah in obdavčevanju. Sporazum razširja tudi možnosti za medsebojno sodelovanje na različnih področjih, vključno s pravosodjem in notranjimi zadevami, gospodarskem, trgovinskem področju, okolje, energija, podnebne spremembe, promet, znanost in tehnologija, zaposlovanje, socialne zadeve, izobraževanje, kmetijstvo, kultura in podobno. Med drugim je za Tajsko v okviru tega sporazuma vse bolj zanimiv tudi dialog s področja varnosti, zlasti pomorske varnosti. S političnega vidika pa gre za zelo pomemben sporazum. Korak h krepitvi vloge Evropske unije v jugovzhodni Aziji na podlagi skupnih vrednot, kot so demokracija, človekove pravice in pa predvsem vtira pot h krepitvi političnega, regionalnega, globalnega sodelovanja. med podobno mislečimi partnerji. Izvajanje sporazuma bo vključevalo praktične koristi za obe strani, kot je to običajno. Sporazum predvideva ustanovitev skupnega odbora, ki bo spremljal razvoj dvostranskih odnosov med pogodbenicama. Tajski parlament je sporazum ratificiral avgusta 2024, o ratifikaciji obvestil 20. januarja letos, v Evropski uniji pa ga je doslej ratificiralo 14 držav članic. Za izpolnitev sporazuma ni potrebno zagotoviti dodatnih finančnih sredstev v proračunu Republike Slovenije. In naj dodam, da so v teku tudi pogajanja med Evropsko unijo in Tajsko o sklenitvi prostotrgovinskega sporazuma. Ta pogajanja dobro napredujejo. Zdaj vstopajo v fazo najobčutljivejših področij, kot so javno naročanje, intelektualna lastnina, dostop do trga storitev. Naslednji krog pogajanj bo konec tega meseca. Je pa tajska stran izjemno ambiciozna in bi želela pogajanja dokončati do konca tega leta. Hvala lepa.