Hvala lepa. Pozdravljeni vsi poslanke in poslanci ter gostje in gosti. Najlepša hvala za vprašanje. Unescova dediščina je res ena naših najpomembnejših kulturnih dediščin v Sloveniji in jo zavezujejo tudi hkrati najvišje in najpomembnejše konvencije, tako seznam reprezentativne nesnovne dediščine, kot seveda tudi Unescove dediščine, med katerimi je pa seveda tudi Rudnik živega srebra v Idriji, Unescova dediščina v Ljubljani in pa prazgodovinska kolišča na območju Krajinskega parka Ljubljansko barje. In vse to spada tudi pod našo pristojnost z vidika spoštovanja dediščine, z vidika tudi ravnanja z dediščino in postavljanja standardov. So pa, kot ste tudi sam omenil, spadajo z vidika lastništva pod občine. In po Zakonu o javnem interesu za kulturo mi na Ministrstvu za kulturo seveda lahko z občinami sodelujemo in namenimo denarja izključno preko razpisov. Zdaj, ta denar, ki ste ga vi omenili, tega v proračunu ni bilo nikoli zagotovljenega. To je bila zgolj verjetno neka želja, kot je tudi naša želja v samem proračunu, pa za Unescovo dediščino ni bilo nikoli denarja. Je pa res, da se je v prejšnjem mandatu nacionalni program za kulturo sprejel brez široke razprave in zadaj je bila tista tabela, ki so jo naredili brez usklajevanj z resorji ali pa, da bi to imelo neke podlage znotraj proračuna za Ministrstvo za kulturo. Namreč, iz proračuna seveda ne bi tega nikoli odstranili.
Mi imamo zdaj akcijski načrt, ki je v zadnjih fazah, tudi usklajevanja z Ministrstvom za finance. Notri imamo različne projekte, tudi tiste, ki že imajo sredstva zagotovljena, bodisi iz integralnih, kohezijskih in drugih sredstev. Tista, ki jih načrtujemo. Zdaj, sam center za upravljanje z dediščino živega srebra je tudi nacionalna institucija, kot veste, ima 14 zaposlenih financiranih tudi iz proračuna Republike Slovenije, prav tako je program, tako da mislim, da država zelo zgledno skrbi za to dediščino, ampak za samo obnovo pa seveda obstaja cel kup razpisov, na katere se lahko prijavi občina Idrija, na katere se tudi je prijavila, kjer je eden izmed kriterijev tudi med točkovani bil, Unesco, tako kot so obmejne občine in drugi kriteriji, potem pa seveda konkurirajo z vsemi ostalimi občinami in na žalost na tistem razpisu, prejšnjem, ki ste ga omenili, je res bilo, moram reči, več kot 50 prijaviteljev. Se pravi različnih občin po celi Sloveniji in vse so imele izvrstne, izvrstne projekte, sredstva pa so zdaj žal omejena. In kolikor se spomnim, je žal nekako pristal na rezervni listi. Mi te projekte sedaj že zaključujemo. Sedaj imamo razpis za vzhodno kohezijsko regijo. Tudi v tej višini 16 milijonov, kamor žal seveda to ne spada. Mi nismo določili sami, da je to razpis samo za vzhodno kohezijsko regijo, to je bilo določeno že v prejšnji vladi, mi smo samo tukaj nadaljevali. Ne dvomim, da bo spet cel kup res dobrih projektov pripravljenih, kajti občine imajo te odlične projekte.
Zdaj, mi imamo različne mehanizme, na katere se tudi občine lahko prijavljajo. Razpisi so večji in manjše narave, imamo tudi razpis, ki je dvoleten, za obnovo dediščine, kamor se bo pač lahko prijavil. Strinjam se lahko z vami, seveda, kot ministrica za kulturo in kot vsi, ki nam / znak za konec razprave/ je mar za kulturno dediščino, da bi bilo odlično, da bi imeli določen fond sredstev namenjen zgolj Unescovi dediščini. Mi se vsakič borimo za čim večja sredstva za kulturo, ampak tega v Sloveniji ni bilo v nobenem mandatu še prav v proračunu zagotovljena, ampak gre enako kot za vse, za vse druge razpise, imajo pa dodatno točko.