Hvala lepa predsedujoči. Spoštovane poslanke, spoštovani poslanci. Dovolite, da predstavim izhodišča za udeležbo slovenske delegacije na rednem zasedanju sveta za splošne zadeve, ki bo v torek, 18. marca, v Bruslju.
Svet bo izmenjal mnenja o osnutku sklepov za zasedanje evropskega sveta v začetku, ki bo 20. in 21. marca v Bruslju. Glede na to, da sem vsebinske točke, ki bodo obravnavane na zasedanju voditeljev držav članic EU ter stališča Slovenije podrobneje predstavil že pri 1. točki dnevnega reda te seje v okviru predstavitve izhodišč za udeležbo predsednika Vlade na rednem zasedanju Evropskega sveta predlagam, da preidem k naslednji točki dnevnega reda zasedanja Sveta za splošne zadeve.
Naslednja točka so odnosi med Evropsko unijo in Združenim kraljestvom. Člani sveta se bomo seznanili z aktualnim stanjem v odnosih med EU in Združenim kraljestvom in z izvajanjem veljavnih sporazumov. Imamo izstopni sporazum, sporazum o trgovini in sodelovanju in tako imenovani Windorski okvir. O tem bomo na kratko izmenjali tudi mnenja. V ospredju bodo prizadevanja za nadaljnji usklajeni in enotni pristop Evropske unije do urejanja odnosov z Združenim kraljestvom.
Slovenija si prizadeva za konsolidacijo odnosov med Evropsko unijo in Združenim kraljestvom na osnovi celovitega izvajanja obstoječih sporazumov. Hkrati podpiramo krepitev sodelovanja na področju skupnega interesa, kot sta varnostno in obrambno partnerstvo in spodbujanje mobilnosti mladih.
Naslednja točka na zasedanju bo evropski semester. Predsedstvo bo na zasedanju predstavilo posodobljeno časovnico obravnave evropskega semestra ter zbirno poročilo, v katerem bo prevzelo razprave o evropskem semestru na zasedanjih različnih sestav sveta. Svet se bo seznanil tudi s priporočili za ekonomske politike evroobmočja za obdobje 2025-2026, ki so bila že usklajena na januarskem zasedanju Sveta za ekonomske in finančne zadeve in tudi potem potrjena februarja. Svet za splošne zadeve jih bo v skladu z utečeno prakso formalno posredoval v potrditev evropskemu svetu. Državam evroobmočja bo svet priporočil, naj ukrepajo tako posamično, kot kolektivno v evroskupini, da izboljšajo konkurenčnost, spodbudijo gospodarsko odpornost ter še naprej zagotavljajo makroekonomsko in finančno stabilnost.
Slovenija pozdravlja predstavitev prenovljenega časovnega načrta obravnave Evropskega semestra 2025 ter zbirnega poročila s povzetkom razprave o evropskem semestru. Na zasedanjih različnih sestav Sveta EU. Strinjamo se tudi s ključnimi priporočili za ekonomsko politiko evroobmočja.
Potem sledi še zadnja točka, in sicer zakonodajno načrtovanje. Svet bo v okviru zakonodajnega načrtovanja predvidoma odobril skupno izjavo o zakonodajnih prednostnih nalogah Evropske unije v letošnjem letu in skupne sklepe o ciljih in prednostnih nalogah politik za obdobje 2025-2029. Slovenija pozdravlja pripravo in sprejem te skupne izjave in skupnih sklepov, kar je v skladu z medinstitucionalnim sporazumom o boljši pripravi zakonodaje in bo pripomoglo k enotnejšemu delovanju Evropske unije in doseganju oprijemljivih rezultatov. Slovenija podpira usklajen pristop vseh treh inštitucij ter učinkovito letno in večletno zakonodajno načrtovanje v skladu s strateškimi usmeritvami EU, saj to prispeva k enotnejšemu delovanju EU in doseganju primerljivih rezultatov.
Spoštovani, s tem zaključujem predstavitev izhodišč za udeležbo slovenske delegacije na rednem zasedanju Sveta za splošne zadeve. In se vam zahvaljujem za pozornost. Hvala lepa.