Vse članice in člane odbora ter ostale prisotne lepo pozdravljam!
Začenjam 33. nujno sejo Odbora za izobraževanje, znanost in mladino.
Obveščam vas, da je zadržana, da je zadržana kolegica Iva Dimic, ki jo nadomešča kolega Aleksander Reberšek in kolega Damijan Bezjak Zrim, ki ga nadomešča kolega Predrag Baković in še Jožico Derganc pa nadomešča Tamara Vonta.
S sklicem seje ste prejeli dnevni red, ker v poslovniškem roku nisem prejela predlogov za njegovo spremembo, je določen takšen dnevni red seje, kot ste ga prejeli s sklicem. Med nami imamo pa tudi novo članico odbora Saro Žibrat in ki jo lepo, lepo pozdravljam!
Prehajamo torej na 1. TOČKO DNEVNEGA REDA - ODLOČANJE O JAVNI PREDSTAVITVI MNENJ O IZOBRAŽEVANJU ZA DIGITALNO DRŽAVLJANSTVO.
Predlog za sklic javne predstavitve mnenj ste članice in člani prejeli v ponedeljek, 10. marca in je objavljen na spletnih straneh Državnega zbora. Odločali bomo o predlogu sklepa, da Odbor za izobraževanje, znanost in mladino na podlagi 46. člena Poslovnika opravi javno predstavitev mnenj na temo izobraževanje za digitalno državljanstvo in sicer predvidoma v četrtek, 17. aprila, ob 10. uri. Vsakodnevno se soočamo z naraščajočim spletnim nasiljem, ki predstavlja resno tveganje za otroke in mladostnike. Poleg tega smo priča poplavi dezinformacij in lažnih novic, naraščajoči odvisnosti od digitalnih naprav ter pomanjkanju digitalnih veščin med učitelji in starši. Mladi se soočajo z izzivi priprave na digitalni trg dela, kjer so digitalne kompetence ključne, prav tako pa je nujno zagotoviti varnost in zaščito pred spletnimi prevarami. Poseben poudarek moramo nameniti tudi digitalnemu državljanstvu pri demokratični participaciji mladih. Pomembno je, da se mladi naučijo odgovorne uporabe digitalnih platform za izražanje mnenj in politično udeležbo ter da preprečimo, da bi sovražni govor in anonimnost na spletu zmanjšala kakovost javnega diskurza in odvračala mlade od aktivnega sodelovanja. Brez ustrezne digitalne izobrazbe bodo mladi manipulirani in zmedeni volivci, kar dolgoročno vpliva na prihodnost naše države.
Javna predstavitev mnenj bo poleg naslavljanja teh ključnih izzivov pomenila tudi podlago in politično podporo konferenci Izobraževanje za digitalno državljanstvo, ki bo potekala med 18. in 19. novembrom 2025 v Ljubljani in bo organizirana v okviru Sveta Evrope. Konferenca bo pomembna priložnost za povezovanje strokovnjakov, odločevalcev in deležnikov pri iskanju konkretnih rešitev za izboljšanje digitalne pismenosti in varnosti. Izobraževanje za digitalno državljanstvo ni le učenje tehničnih spretnosti, temveč tudi razumevanje digitalnih pravic, kritično vrednotenje informacij ter skrb za lastno in skupno digitalno dobrobit. Z razpravo bi želeli okrepiti razumevanje o pomenu izobraževanja za digitalno državljanstvo in vsebin, ki naslavljajo tri ključna področja: pravice na spletu, biti na spletu ter dobrobit na spletu. S poučevanjem in umeščanjem vsebin v šolski ter širši družbeni prostor povečujemo ozaveščenost o izzivih in vplivu tehnologije na naš pogled na svet. Javna predstavitev mnenj pa naj bi podala odgovore na vprašanja, ki ste jih lahko prebrali v predlogu.
Članice in člane odbora vabim, da podajo morebitne dodatne predloge za vprašanja ali morebitne dodatne predloge za vabljene službi odbora do vključno četrtka, 30. marca, zaradi pravočasnega sklica same javne predstavitve mnenj. / oglašanje iz dvorane/ 20. marca, ja, / oglašanje iz dvorane/ a sem rekla 30.? Se opravičujem, do 20. marca 2025. Hvala, kontrolor.
Zdaj pa želi kdo razpravljati? (Da.)
Ja, izvoli, Alenka.