Najlepša hvala predsedujoča. Lep pozdrav!
V programu Levice smo zapisali, citiram: "Ustavno načelo pravice do pitne vode bomo prenesli v zakonodajo in zagotovili, da bo raba vseh virov pitne vode primarno namenjena oskrbi prebivalstva na neprofitni osnovi šele potem za potrebe industrije in vse ostale potrebe." - konec navedka. Tudi v koalicijski pogodbi smo se zavezali, da bomo dokončno uveljavili ustavno pravico do čiste pitne vode z vzpostavljanjem ustreznih sistemov javnih gospodarskih služb za izvajanje te ustavne pravice. Z zakonom, ki ga sprejemamo se te obljube in zaveze uresničujejo. Pot, ki smo jo do sem prehodili, je bila dolga, zato je treba ponovno spomniti, da se je na vodo v preteklih desetletjih gledalo kot na tržno blago. Priča smo bili velikim pritiskom po privatizaciji vodnih virov s strani korporacij, kot je denimo tudi / nerazumljivo/ izkušnje držav in mestnih oblasti, kjer so nadzor in izkoriščanje javnih vodovodov prevzele zasebne korporacije, so bile slabe. Cena vode se je zvišala, korporacije niso vlagale v vzdrževanje vodovodne infrastrukture, kvaliteta pitne vode je upadala, medtem ko je dobiček zasebnih korporacij rastel. Pritiskom po privatizaciji vodnih virov smo bili priča tudi v Sloveniji. Tudi pri nas se je in se še vedno. v nekaterih občinah oskrba s pitno vodo izvaja preko koncesij, ki so bile podeljene podjetjem v privatni lasti. Cene dobave vode so tam, kjer oskrbo izvajajo privatni koncesionarji,(nadaljevaje) občutno višje. Prihajalo je tudi do tega, da se je prednost izkoriščanja vodnih virov dajala komercialni rabi pred oskrbo prebivalstva s pitno vodo. Zato smo v Levici skupaj s še nekaterimi drugimi takratnimi in sedanjimi parlamentarnimi strankami, sprožili postopek za spremembo Ustave, v katero smo zapisali pravico do pitne vode ter prednostno oskrbo prebivalstva s pitno vodo, ki ni tržno blago in jo izvaja država preko lokalnih skupnosti neposredno in neprofitno. Več let je trajalo, da smo pravico do vode zapisali v Ustavo, še bistveno dlje je trajalo, da smo ustavno pravico prenesli v zakonodajo, ampak s sprejemom tega zakona bo ta krog zaključen.
Nova ureditev, ki je pred nami, vključuje bistvene novosti. Konec bo profitnih koncesij za oskrbo z vodo. Oskrbo s pitno vodo bodo izvajala javna podjetja ali javni gospodarski zavodi v stoodstotni občinski lasti ali režijski obrati. Izvajanje oskrbe preko koncesije bo sicer tudi še vedno možno, a za ta namen zakon uvaja neprofitno koncesijo, ki jo je lahko podeljena le javnemu podjetju v stoodstotni občinski lasti, s čimer izključuje vstop subjektov zasebnega prava. Uvaja se tudi način določanja cene javne službe v primeru naravnih in drugih nesreč, ko je motena oskrba s pitno vodo ter kritje prekomernih stroškov, obveznost zagotovitve pitnikov zaradi boljšega dostopa do pitne vode ter večja transparentnost. Se pravi, gre za izrecno prepoved prepuščanja glavnih delov izvajanja javne službe podizvajalcem z namenom večje transparentnosti izvajanja in poročanja o izvajanju javne službe. Novost je tudi, da izvajalec javne službe pripravi program izvajanja javne službe za vsako občino posebej. Predlagana novost bo omogočila občanom boljši uvid do stanja znotraj njihovih občin.
V Levici predlog zakona, ki torej zagotavlja, da voda ne bo več tržno blago, ampak da je izključno javna dobrina, dostopna vsem, seveda podpiramo. Hvala lepa.