Najlepša hvala predsednica. Torej, v naši poslanski skupini pozdravljamo to odločitev vladne koalicije, da se umakne ta točka, ki smo jo pravkar umaknili. Zdaj bi pa malo bolj še vsebinsko obrazložil naše stališče oziroma našo zahtevo za predlog za javno predstavitev mnenj. Torej, ta zakon je sistemski zakon, ki je po dolgih letih pred nami in predstavlja pravzaprav čisto novitete tudi, vsaj tako vlada zatrjuje, v skladu z novimi evropskimi uredbami. Zdaj, naše stališče, seveda, Poslanske skupine SDS je bil že od samega začetka, da bomo podprli in tudi zahtevali javno predstavitev mnenj. In zdaj bi samo navedel par vsebinskih točk. To pomeni, zahtevamo oziroma predlagamo javno predstavitev mnenj, ki bo podala odgovore na naslednja vprašanja:
Prvič, ali zakon na neustaven in avtoritaren način posega v svobodo izražanja, ko predvideva, da bodo neprimerne vsebine in sovražni govor, v narekovajih seveda, kaznovani z denarnimi kaznimi ali odstranjenimi vsebinami? Kdo naj določa kaj je sovražni govor in neprimerna vsebina? In, ali je takšen zakon skladen z evropskimi standardi glede zaščite svobode izražanja?
Potem drugič, ali je zakon pripravljen na razumevanju medijskega delovanja 21. stoletja?
Tretjič, kdo vse je po predlogu zakona medij in kdo vplivnež?
Četrtič, zakaj in kako se regulira medije, na kakšen način naj bi se omejilo koncentracije lastništva?
Petič, kako se določa programski delež v medijih lastna produkcija, kvote slovenske glasbe in slovenskih avdiovizualnih del in podobno in njihovo izvajanje?
Šestič, ali ne gre za podelitev pretirane moči Agenciji za komunikacijska omrežja in storitve, ki naj bi bila po novem pristojna tudi za presojo medijske koncentracije?
Sedmič, kako naj bi delovala državna pomoč medijem? Je sploh potrebna in v kakšni meri? Ali predlagana rešitev omogoča samovoljo vsakokratne politične oblasti in arbitrarno prilagajanje pogojev za dodeljevanje državnih sredstev medijem?
In še osmič, ali zakon naslavlja razvoj novih medijskih vsebin in startup-pov na področju medijske krajine?
Seveda predlagamo, da se opravi širša razprava, torej še pred odločanjem na matičnem delovnem telesu. Zdaj, vi ste dejali, da bo potem ta zakon obravnavan na plenarni seji, če sem prav razumel, meseca aprila oziroma tudi prej na odboru. Jaz menim, da so tudi tisti deležniki, ki so sooblikovali zakon, do njega kritični, nenazadnje tudi tisti, ki so bili s strani vlade, govorimo o Fakulteti za družbene vede, plačani, da pomagajo pri obravnavi zakona, so kritični do tega zakona. In je absolutno pomembno, da to javno predstavitev opravimo, da soočimo tudi mednarodno javnost s tem nacionalnim zakonom. Kajti, tega ne reguliramo samo na podlagi naše Ustave, ampak tudi na podlagi zakona in tudi konvencij o človekovih pravicah, ki jih določa Evropsko sodišče za človekove pravice. Torej, tema je zelo pomembna, ne samo na nacionalnem nivoju, ampak tudi na mednarodnem nivoju. Tako da jaz pozivam oziroma predlagam, da glasujemo soglasno za sklic javne predstavitve mnenj. Hvala.