Govor

Danijel Kastelic

Hvala lepa za besedo, spoštovani predsednik.

Spoštovani poslanke in poslanci, državni sekretar in ostali prisotni, lep pozdrav!

Komisija za socialno varstvo, delo, zdravstvo in invalide je predlog zakona obravnavala na 37. seji, 30. januarja in pri tem ugotovila, da veljavni zakon že od njegovega sprejema kali odnose med socialnimi partnerji. Pa tudi, da predložene zakonske rešitve predstavljajo kompromisno rešitev, ki je bila soglasno podprta na Ekonomskosocialnem svetu. Kljub temu predstavniki interesov delodajalcev v Državnem svetu opozarjajo, da zakonodaja na tem področju še vedno ne ustreza aktualnemu stanju, precej spremenjenim oblikam dela in rahljanjem definicije dela.

Posledično je bilo izraženo pričakovanje, da bo pristojno ministrstvo čim prej pripravilo zakon, ki bo ustrezno naslavljal izzive sodobnega časa in bil prilagojen sodobnim oblikam dela. Hkrati pa zadostil tudi zahtevam in pričakovanjem delodajalcev. Naša komisija je predlog zakona prepoznala kot dober, zlasti z vidika zmanjševanja administrativnega bremena v povezavi z evidentiranjem izrabe in obsega izrabe odmora med delovnim časom, ki tako za delodajalce kot tudi za delavce predstavlja dodatno breme. Obenem pa smo opozorili na potencialno podvajanje evidenc, ki se jih bo poleg že obstoječih vodilo za osebe, ki dela ne opravljajo na podlagi Zakona o delovnih razmerjih, ampak na drugih pravnih podlagah, na primer študenti in upokojenci. Takšna ureditev bi za podjetje lahko predstavljala dodatno birokratizacijo delovnih procesov ter s tem povezane dodatne stroške.

Poudarjamo tudi, da se mora zakonodaja na tem področju v bodoče spreminjati bolj premišljeno. Vse načrtovane rešitve je namreč možno preveriti tudi v okviru pilotnih projektov. Na takšen način bi se lahko izognili težavam pri izvedljivosti sprejetih določb in potreb po nenehnem spreminjanju oziroma popravkih veljavne zakonodaje. V razpravi je komisija v okviru glasovanja predlogu izrekla podporo. Hvala za pozornost.