Govor

Ja, najlepša hvala za deklaracijo, ko vidim, da bo to postala deklaracija Državnega zbora, čeprav danes prvič o tem razpravljamo in verjetno bomo kar na tej seji to sprejeli. Dogodki prehitevajo in jaz čestitam pripravljavcem te deklaracije, ki je tako splošna, da paše skoraj vse noter, ampak vseeno dogodki prehitevajo.

Tako, da imam ene par vprašanj, pa mogoče komentarjev. Ja, eno področje je sigurno energetika. Kot je že evropski poslanec povedal. Jaz bi dal samo majčkeno v perspektivo. Bil sem zdaj dvakrat v Alžiriji in sem tudi nazadnje z delegacijo smo si ogledali njihov največji LNG terminal oziroma postrojenje za utekočinjenje zemeljskega plina v blizu mesta Oran. Z enim tankerjem, ki ima 160000 ton prepeljejo plina za pol letno porabo Slovenije, pol milijarde kubičnih metrov. Tako da za potrebe Slovenije bi bilo dovolj dva tankerja na leto, če bi imeli nekje cisterno v obliki termoske, kar tam imajo pa kar je vsaka taka ladja, da bi shranili plin v tekočem stanju in ga sproti uplinjali. Najbližji terminali iz Slovenije so: eden je blizu Benetk, drug je na otoku Malinska, na otoku Krku pri mestu Malinska, Omišalj, pardon. Z nobenim o tem, o teh ne, ne z Benetkami, ne, ne, s tem Krko nimamo kakšnih posebnih pogodb, da bi se to delalo. Alžirci imajo več plinovodov, ki gredo v Evropo, eden večjih delujočih je, gre skozi Tunizijo na Sicilijo in je 40 milijard kubičnih metrov na leto. Začeli bodo delati novega in oba starega in novega, novi bo tudi za 40 milijard kubičnih metrov na leto in oba bodo predelali počasi na vodikovod, kamor je tudi Slovenija povabljena. Ampak zdaj pa da to primerjam s severnim tokom, ki so ga Nemci mazohistično izklopili, tam je pa 160 milijard kubičnih metrov je kapaciteta severnega toka in seveda se potem to nekje pozna. In zdaj v tekstu se ne govori, zaradi vojne v Ukrajini. Ne, zaradi vojne v Ukrajini ni bil noben plinovod zaprt, zaradi sankcij proti Rusiji je pa bilo, ampak zdaj seveda je treba to z nečim nadomestiti. Že se mi zdi, sam Alžir ima velike kapacitete, da bi veliko tega utekočinjenega zemeljskega plina, kolikor se ga bo še rabilo v Evropi, da ga lahko dostavi. Računati samo na utekočinjen plin iz ZDA je tudi neke vrste odvisnost, ker nikoli ne veš kakšna bo cenovna politika, vemo pa, da je že zdaj utekočinjen plin približno trikrat dražji od tistega, ki pride po plinovodih.

Potem, naslednja stvar, ki bi rad opozoril je, da bo na področju trajnostne mobilnosti, bo Slovenija izvajala prenovljene standarde vseevropskega prometnega omrežja. Ja pa dajmo, dajmo že enkrat si napisati, da mi tu kljub blazno velikim vlaganjem v železniško infrastrukturo zaostajamo. Če pogledate kje na koridorju Barcelona - Kijev je enotirna železnica. Kaj mislite, kje je v Sloveniji? / medsebojno pogovarjanje/ Ja. In sicer od cirka od Pragerskega do madžarske meje, kje je na koridorju München, Istanbul, kje je enotirna železnica pa to ne od te vlade, to je že od vseh vlad nazaj? Ja, Jesenice, Ljubljana, enotirna. Mislim, pa se gremo vse te, vse evropske prometne omrežja. Podobne koridorje bi morali imeti, sever, jug za elektriko, podobne koridorje morali imeti za plin in tu capljamo. Mi ne moremo enega - ne vem kdo je kriv -, ampak mi ne moremo enega plinovoda, Italija, Madžarska spraviti v realnost. Se pripravlja, ampak gremo pa nikamor ali pa zelo počasi.

Potem tu imam ene par stvari glede tragične vojne v Ukrajini. Nikjer ne vidim ali pa dajte me popraviti, nikjer ne vidim besedice mir. Mi bomo podpirali vojaško misijo usposabljanja za podporo Ukrajini. Mi bomo, mi celo zagovarjamo globalno naravo evropskega mirovnega inštrumenta. Pazite, kaj to pomeni globalno naravo? Torej, evropski mirovni inštrument, kolikor jaz vem, ki ima krasno ime mirovni inštrument, ampak z mirovnim inštrumentom kupujemo orožje za Ukrajino, kajti, samo z orožjem bomo dosegli mir. Z orožjem bomo dosegli to, da bo jutri konec vojne, kot sta govorila gospod Vojko Vovk in kot je govoril gospod Črnčec, jutri bo konec vojne, ko bo zadnji ruski vojak šel iz ukrajinskega ozemlja. Je pa, to je del iluzij, ki je zdaj tudi ameriški obrambni minister o istih iluzijah govoril. Mi smo rabili za to dve leti in pol, ampak jaz sem o iluzijah govoril večkrat. Ampak zdaj, ko pa Američani govorijo o iluzijah, bomo pa mogoče spremenili kurz za 360 stopinj, kakor je rekla gospa Analena Baerbocg. / medsebojno pogovarjanje/ 180 stopinj. Ampak zdaj bo marsikdo bo, bo kompas, nekdo leta okrog z enim magnetom, kompas se pa suka, pa ne vemo kaj. No, ampak to bi pa res prosil, kaj to pomeni, da bo globalna narava evropskega mirovnega inštrumenta? V kaj mislijo naši Maistri v Bruslju? Ali bomo zdaj s tem inštrumentom branili Tajvan, do zadnjega Tajvanca? Ne vem kaj se to dogaja?

Potem ključni družbeni izzivi. Zame, za Slovenijo je ključni družbeni izziv demografija. To sem že stokrat rekel, moj sin je bil rojen 76. leta, takrat je bilo v Sloveniji rojenih 32000 otrok dan, lani 16500. Zdaj, če je reševanje kako sem prispeval? / medsebojno pogovarjanje/ Kako? Enega sem prispeval. Drugič, pojdi na dvojčke pa trojčke. Glej, demografija. In sicer, če je rešitev demografije na evropskem nivoju samo uvoz in uvoz delovne sile, ja, potem mislim, da je to premalo.

Potem večkrat se pojavlja nadaljnja politična, finančna, vojaška in humanitarna pomoč Ukrajini pri njeni obrambi pred rusko agresijo. Ja, mislim kaj? Zdajle, ko so se začela mirovna pogajanja, izgleda. Ne, ne, mi bomo zdajle dajali dodatno vojaško pomoč. Ne vem, saj glejte, vojaške pomoči ni nikoli dovolj. Lahko bi dobili ne 50 letal F16, lahko bi jih dobili 500, lahko bi dobili pet avaksov, lahko bi dobili deset podmornic, lahko bi dobili tudi jedrsko orožje, ki ga, če pogledate po spletu ukrajinske vire, zahtevajo jedrsko orožje. Ja, glejte, vse to se da, ves ta arzenal je dostopen, ampak pomoč je šla v obliki premalo, pa prepozno. Ampak medtem pa ameriški viri govorijo o 1,5 milijona žrtev, verjetno na obeh straneh. In če je 1,5 milijona žrtev, pomeni, da je najmanj dvakrat toliko ranjenih. Tako da, pozdravljam tu v bistvu pozitiven stavek o sodelovanju Evropske unije s Kitajsko. Jaz mislim, da bi Evropska unija morala delovati po principu, da stremi k temu, da ima čim več prijateljev, da ima čim več dobro sosedskih in dobro meddržavnih odnosov in čim manj ali nič sovražnikov. Kajti, bazirati na to, če nisi moj najboljši prijatelj, si pa moj najslabši sovražnik ali pa najhujši sovražnik, taka izključujoča drža ni dopustna. Toliko bi jaz imel na to resolucijo. Sem pa vesel, da je toliko splošna, da lahko pokriva marsikaj. Pa itak je pa rok trajanja, če sem videl je eno leto. Hvala lepa.