Okej, hvala lepa, jaz sem mislil, da pač tudi to. Bodočnost Evrope je definitivno vezana na znanje, in zdaj, če nas po levi in po desni prehiteva tako Amerika zunanjepolitično kot Kitajska, zunanjepolitično, ja, potem se moramo tu majhen zamisliti. Evropi, 3 procente skupaj premalo. Moral bi biti 3 procente državnega pa še zraven tisti ne, ker mi imamo tak zaostanek, da to bo grozno. Potem ne bom šel več v te detajle. Grem naprej. Tukaj pa imam probleme, da Slovenija zagovarja globalno naravo evropskega mirovnega instrumenta EPF. Zdaj, jaz sem mislil, da je ta mirovni instrument bil mišljen kot en neposrečen izraz za pomoč Ukrajini, zdaj pa tu mirovni inštrument, no mislim, ne vem, kaj je to globalna narava, jaz upam, da ne pomeni to, da bomo zdaj pomagali Tajvanu.
Potem pa glede na, pod točko štiri, Evropska unija, aktivni igralec v soseščini in v svetu, tukaj piše, da bomo, da je ena prednostnih nalog Evropske unije bo tudi v naslednjem obdobju nadaljnja politična, finančna, vojaška in humanitarna pomoč v Ukrajini pri njeni obrambi pred rusko agresijo. Ja, zdaj simplistično izgleda tako. Američani so sprevideli, da so iluzije mimo in gredo v mir, imajo strašno ofenzivo na mir, mi imamo pa strašno ofenzivo z vojno. Ja, jaz ne vem, po mojem je tu disconnect. Sodelovanje s Kitajsko mora, berem kaj piše tukaj v deklaraciji, sodelovanje Evropske unije s Kitajsko mora v prvi vrsti temeljiti na prizadevanjih za uravnoteženje blagovne menjave in recipročnost. Vse v redu, fajn, sem zelo za to, ampak moramo se pa recimo zavedati, samo en primer dam, Evropa uvaža, pa cel svet, uvaža 90 procentov surovin, prekurzorjev za farmacevtsko industrijo. Od kje? Iz Kitajske. Pa zakaj smo prišli v ta položaj? Torej, to se mora popraviti.
Glede širitve Evropske unije, seveda, jaz sem za to, da do leta 2030 pridejo vse države Zahodnega Balkana v EU in cenim vlogo naše diplomacije in prizadevanje, da se bo to res zgodilo. Hvala lepa.