Lepo pozdravljeni!
Pričenjam 13. nujno sejo Komisije za peticije, človekove pravice in enake možnosti. Člane, članice in člani komisije ter vabljene lepo pozdravljam!
Obveščam vas, da so, da je zadržan Miho Lamut, ki ga nadomešča Uroš Brežan. Če bo še kaj vmes se pojavilo, bomo potem kasneje povedali.
Prehajamo na določitev dnevnega reda seje.
S sklicem seje ste prejeli naslednji dnevni red in sicer 1. točka - Pravica do osebne asistence z vidika države, uporabnikov in izvajalcev. V poslovniškem roku nisem prejel predlogov za spremembo dnevnega reda, zato ugotavljam, da je dnevni red določen kot je bil predlagan s sklicem.
Prehajamo na 1. TOČKO DNEVNEGA REDA - PRAVICA DO OSEBNE ASISTENCE Z VIDIKA DRŽAVE, UPORABNIKOV TER IZVAJALCEV.
Na sejo so bili vabljeni: Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Državni svet Republike Slovenije, Ministrstvo za finance, Ministrstvo za zdravje, Peter Svetina, Varuh človekovih pravic, Svet za invalide Republike Slovenije, zagovornik načela enakosti IHD, Društvo za teorijo in kulturo hendikepa, Skupnost centrov za socialno delo Slovenije, Inštitut Republike Slovenije za socialno varstvo, Socialna zbornica, Sindikat osebne asistence, Nacionalni svet invalidskih organizacij Slovenije, Združenje za osebno asistenco Slovenije, Skupnost zavodov, Skupnost socialnih zavodov Slovenije, Zveza paraplegikov Slovenije, Društvo Vesele nogice, Zveza Sožitje, Zveza društev za pomoč osebam z motnjami v duševnem razvoju, Zveza društev slepih in slabovidnih Slovenije, Zavod za razvijanje izvajanje podpornih storitev za samostojno življenje, Zavod za samostojno življenje, Zveza Sonček, Zavod brez ovir, Zavod sreča moja, Društvo / nerazumljivo/ za pomoč invalidom, kronično bolnim in starostnikom, Društvo distrofikov Slovenije, Društvo študentov invalidov Slovenije, Zavod osebna asistenca Pomurja, iniciativa za osebno asistenco, Civilna iniciativa, Osebna asistenca, Zavod Moč, Asistenca združenje multiple skleroze Slovenije, Zavod Lepa SI, Združenje izvajalcev osebne asistence, Združenje gluhoslepih Slovenije - DLAN, Društvo ASPI, Društvo za pomoč mladostnikom in odraslim, spektroavtistično motnjo, Savo drugačen svet.
Od vabljenih so se opravičili Ministrstvo za zdravje, Ministrstvo za finance, Zavod brez ovir, Zavod osebna asistenca Pomurje in Združenje za osebno asistenco Slovenije. S sklicem seje ste kot gradivo prejeli gradivo, ki vam je bilo dano 4. 2. 2025, ki je precej obširno. Po sklicu seje ste prejeli še predlog sklepov z dne 11. 2. 2025, dodatno gradivo z dne 11. 2. 2025 in dodatno gradivo z dne 12. 2. 2025.
Pričenjam z obravnavo te točke in dovolite mi nekaj uvodnih besed.
Zdaj v zadnjem času smo prejeli precej dopisov, ki jih je na nas, na Državni zbor, na Komisijo za peticije, tudi na druge inštitucije, Vlado in še koga naslovilo Društvo IHD in s pobudo, da tudi skličemo sejo Komisije za peticije. Zdaj, če kje potrebujemo solidarnost pri invalidih in socialna država, če je socialna država, potem mora ljudem, ki imajo težave, ki imajo resne težave tudi priskočiti na pomoč. Zdaj socialno državo razumemo tudi kot solidarno državo, in sicer do tistih, ki imajo iz objektivnih razlogov take ali drugačne omejitve za vključevanje v družbene in druge procese. Zdaj iz dopisov oziroma iz dopisov, ki smo jih prejeli, je vidna tudi precejšnja zbirokratiziranost področja. Moram tudi povedati, da smo obravnavali praktično to tematiko invalidov, vsakič, ko je bila, ko smo obravnavali poročilo Varuha človekovih pravic. Pravzaprav vsako leto se sistematično pojavlja področje tudi teh najtežjih invalidov in mislim, da je prav, da opravimo danes razpravo na osnovi teh številnih pripomb, predlogov, pozivov in da morda na koncu oziroma da na koncu tako predlagam, sprejmemo tudi kakšne sklepe oziroma dogovore, ki bodo obvezni oziroma v obliki priporočil za Vlado in njene institucije.
Sedaj pa bi dal besedo predstavnici Društva za teorijo in kulturo hendikepa - IHD, Eleni Pečarič.
Izvolite.