Govor

Leopold Pogačar

Hvala predsedujoča za besedo.

Še enkrat prav lep pozdrav!

Kot rečeno, je predlog zakona, ki je pred nami, obravnavala tudi Komisija Državnega sveta za gospodarstvo, obrt, turizem in finance na svoji 24. seji. Predlog zakona je predstavil sekretar magister Robert Petek, vodja Sektorja za bančništvo, ki je pojasnil, da je osnovni cilj predloga zakona, da se v pravni red Republike Slovenije prenašajo spremembe direktive 2015/849 iz leta 2015, ki določa pravila o preprečevanju uporabe finančnega sistema za pranje denarja in financiranje terorizma. Spremembe te direktive so bile izvedene z uredbo 2023/1113.

Predlagatelj je med drugim tudi pojasnil, da je v predlog zakona vključena tudi določba, ki ureja sodelovanje med evropskim uradom za boj proti goljufijam OLAF in uradom za preprečevanje pranja denarja. To sodelovanje je pomembno predvsem pri zadevah, pri katerih je potrebno s strani nacionalnega organa posamezne države članice temu uradu zagotoviti ustrezne podatke za potek preiskav v njihovi pristojnosti, kot je bilo že prej omenjeno, na primer podatke o bančnih računih in podatke o transakcijah na teh računih. Je pa v razpravi komisije bilo izpostavljeno vprašanje, ali sedaj termin kripto sredstva predstavljajo poenoten izraz za kriptovalute, digitalne valute in podobno in je bilo seveda pritrdilno odgovorjeno. Zanimalo pa nas je tudi ali je nadzor zagotovljen tudi nad denarnim tokom poleg transakcij, ko na primer imetnik kripto sredstev le te proda in ali bo zakonodaja zagotavljala nadzor tudi nad sredstvi, ko le ta niso več v obliki valute kripto sredstev?

Predlagatelj zakona je pojasnil, da ta predlog zakona dejansko samo prilagaja ureditev, ki velja na področju preprečevanja pranja denarja skozi virtualne valute. S temi spremembami se želi že v tej fazi dopolniti Zakon o oceni tveganj, ki jih bodo zavezanci dolžni izvajati tudi v zvezi s trgovanjem s temi valutami. To področje trenutno ni urejeno oziroma ni urejeno, ker zakon še ni bil sprejet. Odgovora na konkretno vprašanje pa žal ni mogel podati, ker vsebina vprašanja ni bila predmet tega zakona.

Komisija je omenjeni predlog po predstavitvi seveda podprla. Hvala.