Hvala lepa za besedo. Spoštovane poslanke in poslanci člani odbora za delo.
Dolgotrajna oskrba je nujna javna storitev, ki danes velikemu številu med nami - in bo v prihodnje dejansko še bolj - določa, kako kvalitetna življenja živimo in kako kvalitetna življenja bomo živeli v prihodnje. Vsi se staramo in z aktualno Vlado smo kot družba končno izvlekli glavo iz peska in začeli dejansko skrbeti tudi za tiste, ki tega ne zmorejo sami. S časom bomo uporabniki dolgotrajne oskrbe najbrž čisto vsi, ki sedimo tu, vsi bomo potrebovali ali intenzivno pomoč v socialnovarstveni instituciji ali pa vsaj malo pomoči pri hišnih opravilih, oblačenju in higieni. In to je delo dolgotrajne oskrbe, zato je močan, javen in splošno dostopen sistem nujen. Da je ureditev sistema nujnost, smo videli že v prvih nekaj mesecih od vzpostavitve prve od storitev, ki jih dolgotrajna oskrba prinaša, in to je oskrbovalec oziroma oskrbovalka družinskega člana. Po sedmih mesecih je v tem sistemu do storitve dostopilo že približno 700 popolnoma novih uporabnikov, kar bi v prostem prevodu pomenilo za približno sedem manjših domov za starejše. Ob vzpostavitvi dolgotrajne oskrbe smo ta sistem splošno dostopne podpore postavili v življenje.
Ker pa se kot družba in okolje venomer spreminjamo, razumemo, da bomo tudi mrežo in storitve dolgotrajne oskrbe venomer prilagajali in nadgrajevali, prilagajali tako demografskim spremembam, tudi podnebnim spremembam in tudi novim in drugačnim potrebam ljudi. Ena takšnih nadgradenj je danes pred vami. Člene, ki jih s to novelacijo nadgrajujemo, smo oblikovali na podlagi odzivov stroke, terena in uporabnikov, da bi sistem postal kar najbolj življenjski in operativen. Z današnjimi spremembami bo prenovljeni sistem namreč omogočal lažji dostop do storitev, okrepil mrežo izvajalcev ter zagotovil tudi finančno vzdržnost na dolgi rok.
Aktualna novela prinaša nekaj ključnih sprememb. Prva je ta, da občinam omogočamo, da z javnimi zavodi sklenejo neposredne pogodbe za izvajanje dolgotrajne oskrbe na domu, kar bo poenostavilo in tudi pospešilo dostopnost storitev. Dodajamo obveznost redne analize izvajanja zakona na tri leta. To bo pripomoglo, prvič, k boljšemu nadzoru sistema in pa tudi boljšemu prilagajanju samega sistema v prihodnje. Vzpostavljamo tudi natančnejše registre izvajalcev in zagotavljamo pravne podlage za izvajanje storitev e-oskrbe. Organiziramo vstopne točke na sedežih centrov za socialno delo, kar omogoča jasen in enostaven dostop do pravic; tu smo prišli nasproti pozivom centrom za socialno delo. In zelo pomembna vsebina aktualne novelacije je pa, da podaljšujemo zakonsko podlago za obstoječi informacijski sistem, da se zagotovi nemotena obravnava uporabnikov do vzpostavitve novega informacijskega sistema, da bo torej obravnava vseh vlog nemotena in pravočasna. Sprememba, ki bi jo sam rad najbolj glasno poudaril, pa je naslednja in nanaša se na družine z otroki invalidi. Posebno pozornost posvečamo namreč avtomatizmu, in sicer prehodu staršev invalidnih oseb v sistem oskrbovalca družinskega člana, kar bo olajšalo njihove življenjske situacije. Z novo ureditvijo bodo starši invalidne osebe avtomatično prehajali v sistem dolgotrajne oskrbe kot oskrbovalci družinskega člana brez dodatnih postopkov preverjanj, brez dodatnih ocen upravičenosti in brez dodatne birokracije. Birokracije.
V zaključku poslanke in poslance pozivam, da novelo podprete, prispevate k temu koraku na poti do celovite reforme sistema dolgotrajne oskrbe. Bi pa omenil še dve stvari. Vem, da je v zraku tudi v pogovorih vprašanje o še eni pomembni spremembi, torej možnosti za vstop upokojencev v storitev oskrbovalca družinskega člana. Naj na tem mestu razblinim dvome in zagotovim, da ta sprememba zakona prihaja na spored ob naslednji novelaciji začetku prihodnjega leta, ker je bilo tako dogovorjeno v okviru ESS s socialnimi partnerji, da smo šli na tej točki samo s temi najnujnejšimi členi, nadaljujemo pa potem še z drugimi. Torej, spoštovane poslanke in poslanci, zahvaljujem se za vašo podporo, prispevek k nadgradnji sistema dolgotrajne oskrbe, da bo ta bolj dostopen in v službi ljudi. V času, ko vse merimo pogostokrat z denarjem, kapitalsko vrednostjo, ko je trg s plačljivimi storitvami tisti, ki sovražno narekuje, kdo bo preživel in kdo ne, je ključno, da skupaj gradimo univerzalno dostopne sisteme kakovostnih javnih storitev in da nikogar ne puščamo samega in verjamem, da je dolgotrajna oskrba tak sistem in spremembe, o katerih odločate danes, so ravno s tem namenom tu. Se veselim razprave. S kolegi bomo z veseljem prisluhnili, odgovorili na morebitna vprašanja in tudi prisluhnili morebitnim pobudam.
Hvala.