Hvala za besedo, spoštovana predsednica. Spoštovani državni sekretar, kolegice in kolegi!
V Sloveniji se srečujemo z resnimi izzivi in vprašanji, kako zagotoviti dostopnost do zdravstvenih storitev vsem ljudem, ki te storitve potrebujejo. Zagotovo Vladi ni in ne sme biti v ponos vedno višje število čakajočih na prve preglede, preiskave ali posege, pa tudi sprejemanje vladnih ukrepov, ki v dveh letih in pol te koalicije niso prinesli učinkov za večjo dostopnost, skrajševanje čakalnih vrst, temveč zgolj odhode zdravnikov, pomanjkanje zdravstvenih delavcev ter nepotrebne dodatne milijonske stroške pri investicijah. Kdo ima od tega koristi? Pacienti zelo malo.
Današnji predlog zakona podaljšuje ukrep dodatka v višini 1000 evrov mesečno za izbiro specializacije iz družinske medicine ki bo odobrena tudi še v prihodnjih dveh letih, se pravi 2025 in 2026. Ministrstvo je ugotovilo, da je ukrep, ki ga je uvedla že prejšnja vlada, povečal zanimanje za specializacijo družinske medicine in ga torej podaljšuje. Žal pa zaradi neukrepanja in še vedno trajajoče stavke zdravnikov in neurejenih delovnih pogojev ta ukrep še vedno ni zadosten, saj so tudi potrebe po družinskih zdravnikih vse večje. Ali bo pri imenovanju ambulant, opredeljene v dodatne ambulante družinske medicine, kaj pomagalo zavarovanim osebam, ki so brez osebnega zdravnika, in povečalo dostopnost, bomo lahko kmalu preverili. Dodatne specializacije s področja klinične psihologije so vsekakor dobrodošle, tudi 40 dodatnih specializacij pa ne bo rešilo sedanjih težav in dostopnosti do psihološke obravnave. Učinek bo viden, kot pravijo, čez pet let. Kaj pa do takrat? Žal je za otroke in mladostnike čakalna doba na prvo obravnavo pri kliničnem psihologu leto in pol. Neodgovorno od ministrstva in Vlade je, da zakona o psihiatriji še vedno ni. Današnji zakon prinaša podaljšanje koncesij, ki se iztečejo v letu 2025 in še ni začet postopek podelitve koncesije za eno leto. Poleg tega se v upravljanje in vzpostavitev registra bolnikov srca in ožilja prenese iz NIJZ na interno kliniko UKC Ljubljana. Predlaga se še, da se tudi v letu 2025 in 2026 programi obnovitvene rehabilitacije invalidov ter organiziranih skupin za usposabljanje in letovanje otrok in šolarjev izvedejo preko javnega razpisa ZZZS, sredstva zanje se zagotovijo v državnem proračunu.
Poslanci Nove Slovenije - krščanski demokrati ocenjujemo, da zakon podaljšuje ukrepe, ki so smiselni, zato bomo predlog zakona zaradi ljudi, ki potrebujejo zdravstvene storitve, podprli.