Hvala lepa za besedo, spoštovani predsedujoči. Spoštovane poslanke in poslanci. Dovolite, da na začetku opravičim naše politično vodstvo na tej seji, zato s pooblastilom, kot rečeno, zadevo predstavljam jaz, generalni direktor Jernej Salecl.
Na kratko Predlog stališča Republike Slovenije do Predloga sklepa Sveta o podpisu v imenu Evropske unije in začasni uporabi Sporazuma o pridružitvi med Evropsko unijo in Kneževino Andoro in Republiko San Marino. San Marino in Andora ter Evropska unija so z uspešnim sosedskim sodelovanjem pričele s podpisom sporazuma o sodelovanju in carinski uniji že v letu 1991. Približno 60 odstotkov izvoza Andore gre v Evropsko unijo, pri čemer so glavni izvozni artikli alkoholne pijače, tobačni izdelki in oblačila.
Na drugi strani Andora uvaža okrog 80 odstotkov vsega blaga iz Evropske unije, predvsem je to hrana, avtomobili, stroji, elektronika. Andora največ trguje s Španijo, Francijo, skupni obseg trgovinske menjave med Andoro in Evropsko unijo pa znaša približno 200 milijonov evrov letno. San Marino na drugi strani izvaža nekoliko več, 70 odstotkov svoje proizvodnje, z glavnimi artikli, kot so oblačila, elektronika in zdravila, in kar okrog 90 odstotkov vsega uvozi, pri čemer so glavni uvozni artikli avtomobili, stroja, stroji, prehrana in pijača. San Marino največ trguje z Italijo, poleg blagovne menjave pa so pomembni tudi odnosi na področju finančnih storitev in turizma, saj evropski turisti predstavljajo pomemben vir prihodkov za San Marino. Država tradicionalno beleži trgovinski presežek, kar dodatno utrjuje njeno gospodarsko stabilnost. Slovenija si prizadeva za nadaljnjo krepitev političnega in predvsem gospodarskega sodelovanja z obema državama, s katerima deli interes za poglobitev sodelovanja tudi med ostalimi evropskimi državami. Blagovna menjava med Slovenijo in Andoro je sorazmerno skromna glede na to, da gre za dve majhni državi in je v letu 2023 znašala 232 tisoč evrov, pri čemer je bil uvoz iz Andore v Slovenijo 160 tisoč evrov in je večji od slovenskega izvoza v Andoro, ki je znašal zgolj 70 tisoč evrov. Blagovna menjava med Slovenijo in San Marinom na drugi strani je precej bolj spodbudna in se tudi povečuje. V letu 2023 je znašala skoraj 17 milijonov, pri čemer je bil uvoz iz San Marina v Slovenijo pri 5 milijonih in je bil manjši od izvoza, se pravi izvoza Slovenije v San Marino, ki je znašal skoraj 12 milijonov. V letu 2023 se je izvozilo največ surove aluminijeve zlitine v obliki drogov, izdelkov, ploščatih valjanih in podobnih polizdelkov ter pokositvene pločevine. Največji delež uvoza so imeli profili iz aluminijevih zlitin, deodoranti za osebno nego, preparati proti potenju in podobno.
Gospodarske vezi in nove priložnosti za slovenska in evropska podjetja se bodo s sklenitvijo tega sporazuma še povečala in okrepila. Pogodbenice so se pogajale od leta 2014 in do uspešnega zaključka prišle decembra 2023. Sporazum bo omogočil uspešnejše sodelovanje obeh držav na notranjem trgu Evropske unije in sodelovanje na drugih področjih ter bo koristen za vse strani. Sporazum nadgrajuje sedanji sporazum, nadgrajuje sedanji carinski uniji med EU in Andoro ter San Marinom in določa njuno sodelovanje na homogenem razširjenem notranjem trgu pod enakimi konkurenčnimi pogoji in ob spoštovanju istih pravil ter povezanih horizontalnih in spremljajočih politikah. Sporazum vključuje okvir za morebitno sodelovanje na področjih raziskav in razvoja, izobraževanja, socialne politike, okolja, varstva potrošnikov, kulture in regionalnega sodelovanja. Upošteva se tudi položaj Andore in San Marina kot majhnih držav, to se odraža predvsem v številnih prilagoditvah določb pravnih aktov, vključenih v priloge k sporazumu. Sektorske prilagoditve zadevajo zlasti področja prostega gibanja oseb, področja telekomunikacij, prometa in energetike. Sporazum omogoča postopen dostop do notranjega trga za finančne storitve in za to področje določa posebne dodatne zaščitne ukrepe. Sporazum je zelo obsežen. Sestavljen je iz naslednjih elementov: okvirni sporazum, sedem okvirnih protokolov, dva protokola za pridružitveni državi in 25 tehničnih prilog, vsega skupaj kar 3 tisoč, 4 tisoč 359 strani. Začetek veljavnosti sporazuma o pridružitvi je vezan na zaključek postopkov v Evropski uniji. Med težjimi vprašanji so bila na primer, so bile na primer finančne storitve, predvsem zaradi občutljivosti tega področja za nekatere države članice in, kot rečeno, predvideva dodatne zaščitne ukrepe, s čimer se bo zagotovila preglednost, preglednost in dodatna varnost. Slovenija kot izvozno usmerjeno gospodarstvo na splošno podpira sklepanje novih in poglobitev in razširitev obstoječih trgovinskih sporazumov s tretjimi državami, saj tovrstni sporazumi prinašajo nove izvozne priložnosti za slovensko gospodarstvo, pa tudi koristi za potrošnike in so lahko vir novih delovnih mest.
Na podlagi vsega povedanega in prednosti, ki jih sporazum prinaša, zato predlagamo, da Republika Slovenija podpre Predlog sklepa Sveta o podpisu v imenu Evropske unije in o začasni uporabi Sporazuma o pridružitvi med Evropsko unijo in Kneževino Andoro oziroma Republiko San Marino. Hvala lepa.