Govor

Ja, hvala predsedujoča za besedo.

Lep pozdrav!

Zdaj, kar se tega, spremembe dopolnitve Zakona o nadzoru državne meje tiče, ni kaj poseben zakon, torej večinoma gre za usklajevanje, predvsem v smislu tega, da smo pač postali notranja meja schengenskega območja in ne več zunanja. Pa vendar so vsaj z naše strani pri pregledu in pa to, kar je bilo že v samem postopku tudi javne obravnave pozvano. Določeni pomisleki smo tudi dali določenim tudi amandma iz naše poslanske skupine.

Zdaj, sam namen zakona je torej, da se torej usklajujejo določbe glede na dejstva, ki so sedaj nastala tudi glede zakonodajne prostorske zmožnosti obstoječih nepremičnin, potem tudi razmejitev nepremičnin, finančnih nadomestil in tako naprej. Bi pa seveda glede na to, da gre za nadzor državne meje je zelo zanimivo torej v samem osnutku zapisano, torej to, kar smo pa že velikokrat na tem odboru obravnavali, sama ograja. Govorili ste, kako ograja ne deluje, potem je pa tu napisano: "Po postavitvi ograje na madžarski meji se je migracijski tok preusmeril čez našo državo." Torej ograja deluje, spoštovani kolegi iz koalicije, deluje, kajti prav zato, ker ima Madžarska ograjo, se je migracijski tok preusmeril preko naše države in zdaj mi s tem odmikom, umikom ograje dodatno še poenostavljamo torej ta prehod. Pa vendar gre predvsem za to, ta ukinitev 9.a in 9.b člena glede povrnjenih stroškov v primeru povečanega nadzora meje in potem uveljavitev 36.a člena, kjer se pa stroški povrnejo, zaradi začasnega ponovnega uvedbe nadzora mej. Torej, v samem zakonu je kar, mislim, da je osem občin obmejnih poslalo pripombe lani oziroma letos oktobra, kjer so zapisali, da odločno nasprotujejo kakršnikoli spremembi 9.a IN 9.b člena, ki bi ukinili pravico občin do finančnih nadomestil. Dejstvo pa je, da se ta finančna sredstva zmanjšujejo iz leta v leto. Torej, če so bile leto 2022 pet milijonov je, potem 2023 znašalo, le še 2,5 milijona in v letošnjem letu zgolj dva milijona, mislim pa, da tudi drugo leto, če se ne motim v proračunu tudi dva milijona evrov. Torej, ta sredstva se zmanjšujejo, kljub temu, da pa je povečan obseg nadzora državne meje in imajo občine potem s tem stroškom stroške. In tudi občine torej opozarjajo, da oziroma pozivajo, da se to ohrani tudi v prihodnje. Kajti, gre v tem predlogu, vašem predlogu, torej ko bo ta ukrep tako kot je sedaj uveden, bodo občine to dobile, ampak gre za začasen ukrep. Po starem bi pa lahko torej občine dobivale tudi, če bi šlo za povečan nadzor državne meje, kajti po stari zakonodaji je to nadomestilo, dobijo občine povrnjene stroške v primeru povečanega nadzora državne meje. Sedaj po novem bodo pa dobile, zaradi ponovne uvedbe nadzora na meji. Zdaj potem, ko bo ta ponovni nadzor meje ukinjen, občine več ne bodo upravičene do tega. Nadzor državne meje bo pa še lahko vedno povečan, kajti povečan je zaradi tega, ker je tudi, je lahko tudi zaradi povečanja migracijskega toka in tako naprej. Zato smo tudi predlagali ta amandma, da se 9.a in 9.b člen ukine.

Zdaj kar se tiče predvsem tudi kar je mislim, da tudi Zakonodajno-pravna služba ugotovila je, da se bo za določitev strateških mejnih točk, je rok uredbe po kateri bo Vlada določila te strateške mejne točke pet let. Zakaj pet let? Mi nismo Rusija, mi nismo Kanada, mi imamo zgolj nekaj kilometrov mej, mi rabimo pet let, da bo vlada določila katere so strateške mejne točke. Pa vlada v teh pet letih več ne bo, ker 2026 so že volitve, mogoče še prej. Zakaj pet let, prosim za pojasnilo.

Kar se pa tiče tudi ostalih zadev, torej določi se tudi globo, v kolikor najprej je določeno, da lahko državljan Slovenije, mu je dopustno vstopiti v državo, tudi če nima ustreznih dokumentov, torej mu morate omogočiti, boste pa kaznovali državljana Republike Slovenije, če nima pri sebi osebne izkaznice ali potnega lista. Zdaj, to je sicer usklajeno z evropsko zakonodajo, vendar je nesprejemljivo. Torej, če bo naš državljan šel v sosednjo Hrvaško, pa bo imel za sabo neko, ne vem, vozniško dovoljenje, kjer je njegova fotografija, vsi podatki, bo najprej dobil globo 400, mislim da 500 evrov najmanj in potem bo spuščen v državo, bo pa prišel nekdo, pa se zadrl azil, pa ga boste zastonj peljali v Ljubljano, mu nudili zdravniško oskrbo in tako in tako naprej, potem bo šel spet naprej, vračilo nazaj in tako naprej. Torej, nekdo, ki bo kršil, ki krši torej azilne postopke se mu nudi vse možne dobrine in tako naprej, slovenska državljana, ki bo pa mogoče se mu zgodilo, kar se lahko zelo hitro zgodi, da ne bo imel s sabo osebnega dokumenta, boste ga pa kaznovali. To je… Ne spustiti se mora, ker piše v zakonu, da se mora spustiti v državo, če se ne motim, mislim, da imam prav.

In pa tudi mogoče, kar se tiče, ker omenjate tudi delo izravnalnih ukrepov oziroma enot za izravnalne ukrepe, zdaj to delo je dokaj slabo.

To delo je dokaj slabo. Zakaj je dokaj slabo, smo priča prav te dni, kajti v Sloveniji je ogromno orožja. Kaj se tu dogaja po Sloveniji. Lahko smo videli v BTC, lahko smo videli tu na Brdu, medtem ko te enote za izvajanje ukrepe namesto, da bi bile na avtocesti in tam ustavili promet, potem tam po Celjskem lovijo določene narkomane ali pa gledajo kje so nasadi konoplje, kajti s tem se policisti bolj pri kupijo komandirjem in imajo boljšo boniteto. Ne pa obravnavajo pa teh ukrepov, za katere so pa določeni, torej za to, da na cestah uravnavajo izravnalne ukrepe in lovijo tiste, ki pa preko slovenskega prostora tihotapijo orožje in karkoli drugega, predvsem romunske tablice in tako naprej. To lahko vidim danes ali pa vsak dan, ogromno kombijev romunskih tablic, pa zelo malo enot, kajti pravzaprav policisti, enote za zunanje ukrepe ne opravljajo tega dela, kar pa niso krivi oni, ampak je krivo vodstvo, ki pa tako ali tako vemo kako v naši policiji je. Toliko.

Mi smo sicer dali, pravzaprav najbolj pomembno je bil ta amandma kar se tega tiče, da se da občinam ohranimo čim več oziroma ta sredstva. Seveda pozivam tudi v bodoče, da se ta sredstva ne zmanjšujejo, da vse ostane na tej ravni, če že ne več, kajti dejansko pritisk na meje je zelo velik in pa res prosim za odgovor, zakaj zgolj oziroma zakaj tako dolgo obdobje, da bo Vlada sprejela to uredbo. Hvala.