Govor

Helga Dobrin

Spoštovana predsednica, hvala lepa za besedo.

Pozdravljeni vsi prisotni!

Novela Zakona o nadzoru državne meje se nanaša na prilagoditev zakonodaje spremenjenim okoliščinam dela policije po vstopu Republike Hrvaške v schengensko območje in vzpostavitvi možnosti uvedbe začasnega ponovnega nadzora na notranjih mejah. Poleg terminoloških uskladitev novela vsebuje še vsebinske rešitve oziroma prilagoditve institutov v zakonu, ki se nanašajo na nadzor državne meje. Nadgrajuje nekatere določbe na področju opravljanja policijskih nalog in pooblastil za zagotovitev učinkovitejšega dela policije pri izvajanju določb zakona. Spremembe se dotikajo tudi urejanja nepremičnin, ki so nujne za opravljanje nalog v pristojnosti policije, kar bo prispevalo k zmanjševanju stroškov upravljanja teh nepremičnin. Mogoče najpomembnejše je, da namesto doslej poznanega povračila dela stroškov občinam zaradi povečanega nadzora državne meje se sedaj uvaja nov 36. člen, ki uvaja nov institut finančnega nadomestila občinam za primere začasnega ponovnega nadzora na notranjih mejah. To je posledica tega, da z vstopom Republike Hrvaške v schengensko območje so postale vse kopenske meje Republike Slovenije notranje schengenske meje. Temu se mora sedaj prilagoditi tudi zakonodaja, zato je bilo treba na novo opredeliti finančno nadomestilo za občine, v katerih se bo izvajal začasni ponovni nadzor na notranjih mejah. Do finančnega nadomestila bodo tako upravičene vse občine ob državni meji, kjer je bil v preteklem koledarskem letu vsaj del leta z odlokom uveden notranji, začasni notranji nadzor. Pri izračunu višine finančnega nadomestila se bo upoštevalo število nedovoljenih vstopov tujcev v državo, v državo na območju posamezne občine, dolžina državne meje na območju občine, število stalnih prebivalcev in pa število mejnih prehodov na območju občine, v kateri je začasno znova uveden nadzor. Na novo se bo vzpostavil tudi pojem strateške mejne točke in pa pojem območja strateške mejne točke; to bo naknadno določila Vlada Republike Slovenije z uredbo. Strateška mejna točka je ključna za ohranjanje državne pripravljenosti na morebitne varnostne izzive ali pa druge izredne okoliščine, kjer bi bilo potrebno hitro in učinkovito vzpostaviti nadzor na določenih delih državne meje. Določile se bodo na območjih nekdanjih mejnih prehodov, kjer že obstajajo nepremičnine in infrastruktura. Zato je za morebitno ponovno vzpostavitev nadzora potrebno zagotoviti takšne pogoje, da bo nadzor možno tudi hitro vzpostaviti.

Novela potem določa tudi obveznost državljanov Republike Slovenije, da za vstop ali zapustitev Republike Slovenije potrebujejo veljavno osebno izkaznico ali pa veljavni potni list. S tem se izenačujejo z ostalimi državljani Evropske unije, je pa seveda izjema. Policija mora dovoliti vstop v državo državljanu Republike Slovenije, če njegovo državljanstvo in istovetnost nista vprašljiva. Določa se tudi, da morajo osebe, ki se nahajajo na mejnem prehodu oziroma na območju mejnega prehoda, upoštevati odredbe uradnih oseb, ki opravljajo mejno kontrolo, medtem, ko do sedaj veljavna ureditev to obveznost določa zgolj za območje mejnega prehoda. V okviru pooblastil je omogočena kontrola prevoznega sredstva, potem natančneje se določajo tudi zakonski pogoji, ki so potrebni za opredelitev izvedbe pooblastila zadržanja osebe, kar tudi predstavlja enega od pooblastil v okviru izvajanja mejne kontrole.

Predlagamo tudi redakcijsko spremembo zapisanega amandmaja 20. člena v okviru prehodnih in končnih določb in sicer spremembo sklona, tako da se spremenjen predlog zapisa amandmaja glasi: V 20. členu se v drugi alineji prvega odstavka besedilo "3. člen", nadomesti z besedilom "drugi odstavek 3. člena." Vlada Republike Slovenije predlaga obravnavo po skrajšanem postopku.

Za konkretnejše odgovore na morebitna vaša vprašanja je z mano tudi direktor Direktorata za policijo in druge varnostne zadeve, gospod Darijo Levačič, direktorica Direktorata za logistiko Nika Lošić Ošlak in pa predstavnik policije, gospod Robert More, tako da so na voljo za vaša bolj podrobna vprašanja. Hvala lepa.