Ja, hvala za besedo, spoštovana podpredsednica. Spoštovani vsi gostje ter pa kolegi, kolegice člani Odbora za finance, vsem skupaj lep pozdrav.
Zdaj, če se spomnimo začetek tega mandata, ko je predsednik Vlade s pomočjo finančnega ministra obljubljal, bom rekel, davčna nebesa pa razbremenitve plač pa ne vem kaj vse na področju zakona, ki ga imamo tudi danes pred sabo, dobivamo že drugo antireformo na področju Zakona o dohodnini. Prva je bila sprejeta tam, mislim, da konec leta 2022, ki je, ko je zakon začel veljati s 1. 1. 2023. Takrat se je pokazala, kako besede predsednika Vlade gredo v eno smer, konkretna dejanja pa ravno, na žalost predvsem slovenskih davkoplačevalcev, predvsem tistih, ki se ukvarjajo z obrtništvom in pa z gospodarstvom, na drugi strani pa na slabše. Skratka že zakon, ki je začel veljati s 1. 1. 2023, je pomenil eno antireformo na tem področju, danes pa imamo možnost, da zaustavimo in seveda potem v četrtek na sami seji Državnega zbora drugo antireformo na tem področju. Zdaj, v zgodovini, če imamo malo, bom rekel, spomina, vemo, da seveda na dohodnini so vedno, bom rekel, kopijo, lomijo kopja. Je pa tukaj zanimivo, da v prejšnjem mandatu se je s pomočjo medijev veliko govorilo, govorilo o vlogi Ekonomsko-socialnega sveta, kako mora Ekonomsko-socialni svet po domače povedano požegnati vse zadeve na področju, ki se njih dotikajo, ampak kaj imamo tukaj? Ekonomsko-socialni svet najprej sploh ni seznanjen, potem ko je seznanjen, se vsi med sabo skregajo, na koncu gospodarstveniki celo izstopajo iz strateškega sveta, ker se ne strinjajo s to davčno politiko te Vlade, ampak Ministrstvo za finance še vedno trdi isto, kako je ta zakon, super in kako bo ta zakon določene stvari rešil? Zdaj, mi smo že dokazali, tudi na podlagi tega, kar je Vlada sama zapisala pri predlogu zakona, da je ta zakon ugoden za državni proračun in tukaj se vsa zadeva konča. Namesto, da bi imel neke dobre pozitivne učinke za slovensko obrt in gospodarstvo, ima pozitiven plus za državni proračun. Kot sem že večkrat rekel v tem smislu, dajte, obrtniki, gospodarstveniki, vi delate, ustvarjate dodano vrednost, čim več denarja je potrebno zbrati v proračun, potem pa bomo mi, Ministrstvo za finance ali Vlada pa rekli, kam bo ta denar šel. Skratka Ekonomsko-socialni svet se ne strinja, Gospodarska zbornica Slovenije, Trgovinska zbornica Slovenije, Obrtno podjetniška zbornica Slovenije, Združenje delodajalcev in pa Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov se s tem zakonom ne strinja, ampak kaj pa oni vedo, oni naj še naprej pridno delajo, pridno služijo, naj s svojimi zaposlenimi ustvarjajo dodano vrednost, država pa bo pobrala in potem delovala po svoje v nasprotju z idejami gospodarstva in obrti.
Druga stvar, ki je sporna pri tem zakonu je mnenje Zakonodajno-pravne službe. Če pustimo, da se je Vlada odzvala na mnenje Zakonodajno-pravne službe, ki je podalo pripombe pri 20 od 28 členov zakona, s posameznimi redakcijskimi spremembami. Ključne zadeve, ki so problematične in ki tudi nakazujejo na medsebojno nepovezano delovanje v tem zakonu in celo še več, vprašljivost zakona z vidika skladnosti s prvim, drugim odstavkom 14. člena Ustave, torej prepoved diskriminacije in enake obravnave pred zakonom, neskl..., dvomljiva skladnost zakona s predlaganimi rešitvami v 3., 6., 10. in 17. členu z vidika skladnosti s 14. členom Ustave in tako naprej bi lahko bral, ampak smo to že nekajkrat počeli, pa trenutna vladajoča garnitura tega mnenja Zakonodajno-pravne službe ni hotela slišati.
Naslednja stvar, ki je sporna, je sporno to, da delate ravno to, kar je prej kolega Rado povedal, na področju normirancev. Vi govorite o tem, kako rešujete zadevo, po našem mnenju in po mnenju mnogih obrtnikov pa poslabšujete stanje s tem, ko se bodo marsikateri obrtniki, ki jih ta zakon obsega, spraševali ali sploh še delati, v kakšni obliki delati, kako veliko zastaviti svoj posel ali pa se na drugi strani oditi v tujino ali pa se morda tudi deloma dati v področje tako imenovane sive ekonomije, kjer bodo kazni nižje, kot pa to, če oni zaslužijo, pa jim država preveč vzame.
Zdaj, če je intenca te trenutne vladajoče garniture, da čim več obrtnikov beži v sivo ekonomijo ali pa v tujino, potem je ravno to nasprotno s tistim kar ste zapisali v začetku, ko želite dati ugodnejšo davčno obravnavo za nove rezidente, ampak glej ga zlomka, še to, na kar vas je opozorila Zakonodajno-pravna služba, če ne verjamete obrtnikom ali pa v Poslanski skupini SDS, postavlja na to, da delujete v nekem sistemu, ko želite razvrednotiti vse tiste domače strokovnjake v istem rangu, ki bodo zaradi vse večjih odločitev ravno zaradi tega poiskali verjetno v tujini ali pa v sivi ekonomiji.
Ne bom se opredelil tudi do ostalih zadev, ampak ravno zadnjič sem prebral, kako se je nek viden član vladne koalicije, ne predstavnikov poslancev, hvalil s tem, evo, končno smo oprostili plačila dohodnine za OMD plačila v sto procentnem znesku prejetega dohodka in ko sem ga opomnil, da je to njegova vlada tudi sprejela, kljub kričanju slovenskega kmeta in slovenskega podeželja, je rekel »ups, tega pa nisem vedel.« Skratka, hvalil se je za popravo nečesa, kar je sam pomagal pred dobrima, pred slabima dvema letoma speljati preko Državnega zbora v ta zakon.
Zato tudi z mojega mesta apel, predvsem poslancem koalicije, glede na to, da smo slišali gospo državno sekretarko, da še vedno podpirajo zakon v predlagani obliki in da še enkrat morda preberejo dopis vseh teh petih zbornic, da še enkrat preberejo mnenje Zakonodajno-pravne službe na tem področju in pa morda, da vsi še enkrat preberejo izjavo ministra za gospodarstvo, ki je rekel, da če bi še enkrat imel možnost glasovati za zakon prejšnje Janševe vlade pri Zakonu o dohodnini, da bi ta zakon podprl. Jaz ministru Hanu verjamem, ampak v Državnem zboru štejejo dejanja poslancev, ne pa besede in upam, da se bo vsaj del koalicije do glasovanja, ki bo verjetno v četrtek, premislil in bo zavrnil ta zakon in da bo začel razmišljati, da je narobe, da gremo v davčni primež medtem ko bi morali iti v razbremenitev plač in v podporo slovenskemu obrtništvu in pa gospodarstvu.
Skratka, sam podpiram veto Državnega sveta in upam na modrost poslancev v četrtek na glasovanju na seji Državnega zbora. Hvala.