Najlepša hvala. Saj odziv smo na našem ministrstvu uskladili z Ministrstvom za delo.
Morda samo nekaj besed o stanovanjski problematiki. Seveda se vsi zavedamo, da je dostopnost stanovanj ena izmed ključnih pogojev za državo blaginje in tukaj seveda smo v položaju, ko država pravzaprav več desetletij ni imela sistemske stanovanjske politike, to je pač točka v katero je naša Vlada prišla in si pač zadala tako kot enega izmed svojih najbolj pomembnih ciljev, da vzpostavi stabilno, predvidljivo in razvojno naravnano stanovanjsko politiko in njen steber v tem smislu bo krepitev gradnje javnih najemnih stanovanj, kot tiste podlage za dostopnost.
V tem smislu je Vlada že v letu 2023 in 2024, je sprejela sklep o dokapitalizaciji Stanovanjskega sklada s 25 milijoni evrov vsako leto. In v maju letošnjega leta smo potrdili izhodišča za oblikovanje sistemskega vira financiranja javne najemne gradnje, ki bo v prihodnjem letu in v letu 2026 zagotovil 100 milijonov evrov na leto za stanovanjske projekte po vsej državi. In to je potem pač podlaga, s katero bomo po letu 2026, kjer pač pričakujemo, da bomo zagotovili gradnjo, že izgradnjo, dostopnost 5000 javnih najemnih stanovanj, vzpostavili sistem, ki bo potem pač dolgoročno vsako leto lahko dal 2000 javnih najemnih stanovanj letno. To seveda ob vseh izzivih, ki se tukaj pojavljajo in jih dobro poznamo. To pomeni, vemo so je velik problem tudi prazna stanovanja po državi, da je tukaj potrebna, potrebna prenova davčne politike, kar tudi pač koalicija v tem smislu prepoznava.
Morda samo še en kratek komentar na, verjetno bo potem še kasneje o tem več govora, ampak glede vprašanja, kreditov, subvencioniranja kreditov. Zavedati se moramo, da je stanovanjski kredit vsaj v tisti, v tisti, v tistem aspektu, ko gre za odplačevanje glavnice, pač pomeni povečevanje zasebnega premoženja tistega, ki je kredit vzel. In v tem smislu ni na mestu, da bi država subvencionirala na ta način ne večanje zasebnega premoženja nekoga, ki pač odplačuje glavnico svoj za svoj kredit.
Druga stvar je vprašanje obresti. Tukaj pač v nekih pogojih lahko bi se pogovarjali, pa preučili, kakšne so tukaj možnosti za ukrepe, ampak pomembno je, da to dvoje tukaj tukaj ločujemo.
Prav tako glede subvencioniranja najemnine je treba pač, seveda, Slovenija ima že inštrument, s katerim najemnine subvencionira. Mi se strinjamo, da je pač potreben tukaj prenova, tudi načrtujemo na našem ministrstvu določeno prenovo, ampak spet, taki ukrepi morajo biti premišljeni, morajo pač upoštevati različna premoženjska stanja, tudi najemnikov. Tako da pravzaprav ne pridemo do nekega ukrepa, ki bi pravzaprav ravno obratno dosegel, kot je tukaj namen predlagateljev, torej subvencioniranja tistih, ki pravzaprav tega iz socialnega vidika ne potrebujejo. Najlepša hvala.