Hvala za besedo in lep pozdrav!
Hvala tudi za res izčrpno poročilo gospoda Varuha človekovih pravic in naslavljanje tem, s katerimi vsi skupaj želimo zagotoviti bolj kakovostne pogoje.
Pa bom mogoče kar šla po vrsti. Kot ste izpostavljali, obsežnost učnih načrtov. Tukaj vemo, da poteka kurikularna prenova in da sledi skupnim ciljem. Da, proces je obsežen, vanj je vključenih ogromno ljudi, tako učiteljev, praktikov, sodelavcev Zavoda Republike Slovenije za šolstvo in pa tudi akademikov, tako da verjamemo, da bodo sledili tem skupnim ciljem in pripravili take rešitve, ki bodo odgovarjale potrebam današnjega časa, med njimi pa tudi naslavljali potrebo po gibanju, ki ste jo omenili.
Glede sodelovanja z otroškim parlamentom. Lahko rečem, da tukaj poteka dobro sodelovanje v obeh smereh, da sodelujemo, spremljamo razprave, se vključujemo tudi v pripravo na letošnji parlament, smo se odzvali na njihovo poročilo, tako da tukaj bi ocenila trenutno dogajanje kot zelo tvorno. V zvezi s prostorsko preobremenjenostjo šol, ki izvajajo prilagojene programe, seveda je tukaj potrebno naslavljati to tudi širše, tako da tudi tukaj se ministrstvo tudi medresorsko povezuje, sodeluje z različnimi združenji in organizacijami, iščemo rešitve. En del rešitve zagotovo je tudi v financiranju in pa v celotnem sistemu dela z otroki s posebnimi potrebami. Priporočilo, ki se nanaša na zagotavljanje spremljevalcev za otroke s posebnimi potrebami, je v celoti realizirano, tako da tukaj smo tudi posodobili pravilnik in zagotavljamo rešitve, kot ste tudi vi predlagali.
Kar zadeva prehrano, je seveda to zelo občutljiva tema in v smislu tega, da dejansko zahteva velike kapacitete tako prostora, kadra in vsega, kar je povezano z organizacijo prehrane. Tudi tukaj je potrebno poudariti, da šole so dolžne zagotavljati medicinsko indicirane diete, da pa tudi to zahteva veliko priprav in tudi znanja, zato so tudi, se kuhinjsko osebje usposablja, imamo zdaj tudi dietne kuharje za to, da bi res poskrbeli, da tukaj zagotovimo kar se da zdrave možnosti za otroke.
Na področju medvrstniškega nasilja in reševanja te vsebine je tudi ogromno aktivnosti, ogromno gradiva, podpore v obliki izobraževanj za zaposlene v šolah in pa aktivnosti, ki se izvajajo z učenci in za učence, tako da bi lahko rekla, da iz teh enajstih priporočil, ki so bila naslovljena na naš resor, na Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, je pet priporočil v celoti realiziranih, šest pa delno, tako da verjamem, da bomo tudi na tistih šestih še uspeli narediti korak naprej s skupnimi močmi, tako da hvala lepa.