Spoštovana predsednica, hvala lepa za besedo. Prav lep pozdrav tudi vsem predstavnikom Vlade. Me veseli, da ste se v takem številu udeležili te seje, najbrž tudi z mislijo, da lahko pričakujete veliko vprašanj.
Zdaj, jaz bom tako no, začeli ste zelo optimistično kar se tiče samega poročila, ampak, ko ga pa, ko pa to poročilo bereš, se mi pa kljub temu ne zdi tako optimistično, kot ga je gospa državna sekretarka v tem prvem delu predstavila. Dobro vemo, tudi v tej prvi predstavitvi, začetek ali pa rojstvo tega načrta je v letu 2020. Pripravila ga je prejšnja vlada, bila zelo kritizirana, se pravi z nastopom nove vlade zelo kritizirana, da je ta načrt neuresničljiv oziroma v velikih delih neuresničljiv, preoptimističen in tako naprej. Vi ste ga, kot ste rekli, enkrat popravili 2023, ampak očitno imate še vedno težave, kljub popravljenemu načrtu, ki naj bi bil lažje izvedljiv imate še vedno težave z izvedbenim delom tega načrta. Kot rečeno, naj bi se do 31. 8. 2026, se pravi to je manj kot dve leti imamo časa, da se pač Evropski komisiji oziroma da se pač vsa dokumentacija kar se tiče teh vlog odda. Mi smo pa glede na poročilo smo nekje na 30 oziroma tukaj, če smo, če smo čisto konkretni na 31 procentih. Se pravi, v manj kot dveh letih moramo oddelati še še večino posla.
Vi sami v načrtu, v načrtu priznavate, da imate kar pri določenih ciljih kar nekaj zamud oziroma konkretno pri 19 mejnikih. In imate za to slabi dve leti časa, da te zamude oziroma da to nadoknadite. Zdaj, jaz verjamem, da se trudite, da ekipa kot lahko tudi tukaj vidimo je močna, ampak kljub temu je pa velik del, če gledamo procentualno, še pred vami. S tega vidika sem malo skeptičen, da nam bo to dejansko uspelo in se bojim, da bomo, tako kot ste rekli, morali mogoče še enkrat popravljati ta načrt, ker očitno tudi ta vaš, vaša nova verzija ni v celoti izvedljiva.
Pa bi se dotaknil zdaj glede na to, da je bi rekel kar široka paleta predstavnikov različnih ministrstev, pa bi se dotaknil kar tega vašega poročila, kjer na deseti strani jasno navajate, kje imamo zamude, pa bi potem tudi prosil posamezne deležnike, da pokomentirajo te zamude. In če gledate tukaj pod 4. točko, se pravi, mejniki in cilji z izvedbenim rokom konec leta 2023 in v letu 2024 z identificiranimi daljšimi zamudami. Prvo, sprejetje akcijskega načrta upravljanja energetske učinkovitosti v gospodarstvu devet mesečna zamuda. Trajnostna prenova stavb 16-mesečna zamuda. Uveljavitev resolucije varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, zelo pomembna tema, devet mesečna zamuda, uveljavitev Zakona o gospodarskih javnih službah varstva okolja zamik v leto 2025 15-mesečna zamuda. Uveljavitev zakona o vzpostavitvi krizne sheme skrajšanega delovnega časa, zamik leto 2025 13-mesečna zamuda. Uveljavitev sprememb Zakona o urejanju trga dela 13-mesečna zamuda. Sprejem pokojninske zakonodaje. Vi ste prej v svoji predstavitvi omenili, da je nov predlog oziroma sprememba te pokojninske zakonodaje predstavljena javnosti. Jaz, iskreno povedano, bolj konkretne informacije sem šele prejšnji teden, ko smo imeli, ko smo imeli isto sejo Odbora za finance, kar se tiče tega osnutka, tega fiskalnega osnutka, tam sem jaz osebno pravzaprav nekaj več informacij dobil, kaj se, kaj se s to pokojninsko zakonodajo predvideva. Zdaj, kot vemo, je bil eden od pogojev, da bi mi še v letošnjem letu to pokojninsko zakonodajo sprejeli. Zdaj sicer razlagate, da kljub, kljub zamiku, ki naj bi bil nekje trimesečni, kot ste komunicirali v javnosti. Zdaj po zadnjih informacijah naj bi bil ta zamik še daljši, me zanima, kaj, kaj dejansko zdaj to pomeni. Vi ste sicer rekli, da ste poslali, da ste poslali neke predloge, ampak mogoče malo bolj konkreten komentar, kaj ste pravzaprav poslali, kaj, kaj je na pladnju, kar se tiče pokojninske zakonodaje. No, potem, če grem naprej, usposabljanje za krepitev digitalnih kompetenc, isto zamik v leto 2025, 18-mesečna zamuda. Zakonodaja na področju sistema javnih uslužbencev, zamik v letu v leto 2025, sedemmesečna zamuda. In uveljavitev preostalih dveh pravilnikov za izvajanje Zakona o dolgotrajni oskrbi, devetmesečna zamuda. Tako da jaz mislim, da sem naštel kar zelo raznolika področja, kjer zamujamo, pa bi prosil, pa bi prosil za začetek mogoče dejansko predstavnike vseh teh ministrstev, ki so, bom tako rekel, odgovorni za te zamude v končni fazi, a ne, malo pokomentirajo in ta optimizem, ki ga je imela državna sekretarka na začetku, dejansko, dejansko potrdijo. Ker kot rečeno, ko poročilo kot tako bereš, ne vem, če je toliko optimistično.
Toliko za začetek. Hvala.