Govor

Ja, najlepša hvala. Torej, zdaj odpiram jaz razpravo. Če želi kdo razpravljati? Nihče.

S tem bi jaz torej izpostavil to vprašanje. V preteklosti smo vedno imeli problem na kakšen način naj sploh, pa ne samo Računsko sodišče, ampak vse nadzorne institucije, da ostanejo tudi finančno samostojne oziroma neodvisne. Tako da, jaz sem vesel tega, da je pač Računsko sodišče je zadovoljno s temi predlogi proračunov, želim pa ob tem v tej razpravi generalno poudariti, da nadzorne institucije te države ne le, da morajo biti robustne, močne napram, se pravi, Vladi, Državnemu zboru in ostalim državnim institucijam, se pravi, da so res neodvisne, morajo biti tudi finančno, se pravi, kar se da neodvisno, mislim, morajo biti finančno neodvisne, da se zagotovi ta ustavna ta ustavni kriterij, ta ustavna materija, ki jo recimo Računsko sodišče ima ali pa drugi organe. Se pravi, tukaj še enkrat, pač tudi za naprej ne velja za finančno ministrstvo, ne glede na to, kdo je finančni minister in katera je vlada, je to eden izmed temeljev demokratičnosti, da so te institucije samostojne in neodvisne, tudi v finančnem smislu.

Kar se pa tiče generalno, ne morem, da ne bi, državna sekretarka, bi samo rad opozoril, predsednik Vlade je proračunske dokumente predstavil pretekli teden. Še isti dan zvečer je odjeknila novica, ki je pač simptomatična za dogodke v Evropi, povezane z avtomobilsko industrijo. Se pravi, napoved odpustitve 600 delovn..., 600 ljudi iz Maleja v Šempetru pri Gorici. Podobni signali prihajajo tudi iz drugod, se pravi, iz drugih delov Slovenije, od podjetij, ki se ukvarjajo z avtomobilsko industrijo in imamo zgodbo, da Nemčija dobesedno že kar nekaj časa zelo močno kiha in je dejansko v tehnični recesiji. Jaz verjamem, da proračunski dokumenti temu niso v tolikšni meri pripravljeni. Seveda imamo nizko brezposelnost, zadolževanje pade na račun GDP, da ne bo pomote, nominalno se veča. Kar se pa tiče nasploh kondicije gospodarstva, je absolutno, ta trenutek v dobri, je še vedno v dobri kondiciji, ampak signali in znaki na račun naših izvoznih trgov, kot so Avstrija in Nemčija, so slabi, in da bo potrebno imeti to, ne rabim nobenega odgovora na to kar je pač logično, gre za splošno diskusijo, da bo pač treba imeti pred očmi res to dejstvo, kako se prilagajati zlomu nemške avtomobilske industrije. Tudi včerajšnja novica glede Volkswagena in odpustitve ni najboljša. Se pravi, to vse vpliva na absolutno na Slovenijo, na gibanje našega GDP tudi zaposlenosti, čeprav mislim, da tukaj res ni nobene krize, glede na to, da ljudje iščejo dobre kadre, ljudi, ki jih bi lahko zaposlili, dejansko jih ni, tudi balkanski trgi so prazni, z delovno silo in recimo, kadri so resen problem, ampak pač tudi drugi, tudi drugi segment, zlasti kako povečati produktivnost, dodano vrednost.

To nas bo, to nas bo v naslednjem letu doletelo. Glede na to, kaj se dogaja v Nemčiji, nas bo to doletelo in ti proračunski dokumenti temu niso v celoti tako pripravljeni, na te izzive, kar je logično, da ne, ki so bili pripravljeni z drugih vidikov, ampak sam prihajam iz teh krajev blizu Šempetra pri Gorici iz Vipavske doline in lahko rečem, da je tam panika velika, ker tukaj ne gre za to, da se bi nemška avtomobilska industrija tudi v celoti skrčila to proizvodnjo, da ne bi več potrebovali polizdelkov iz Mahleja, ampak gre za to, da recimo to proizvodnjo oni selijo v Bosno ali pa na Madžarsko, zaradi tega, ker imajo cenejšo delovno silo ali pa nižjo obdavčitev dela, se pravi, se jim tam bolj splača. Mogoče Mahle ima za 25 odstotkov manj naročil, ampak to ne pomeni, da ti odpustiš eno tretjino zaposlenih. Se pravi, tudi pred temi izzivi bomo, kako biti konkurenčen na trgu delovne sile. Kajti vidite, da nekdo, ki je neka nemška multinacionalka, lahko jutri reče, pa gre na Madžarsko, v našo sosednjo državo, živimo pa v isti Evropski uniji drugače, ali pa v Bosno, je še cenejša. Po vsej verjetnosti tudi ta razprava ni kot kritika proračuna, ampak kot komentar, da bo treba, tudi kar se tiče davkov in ostalih stvari, biti prilagojen na izzive, ki prihajajo, da bomo konkurenčni in da bodo ta podjetja ostajala, ob tem kar gledamo v Nemčiji, še vedno v Sloveniji.

Gospod Horvat.