Poglejte, pravzaprav sem zelo hvaležen za ti dve vprašanji. Najprej glede prehajanja iz odvetniških vrst v sodniške vrste. Na Sodnem svetu opažamo, da je v zadnjem, to je od nekdaj, nekaj kar se od nekdaj dogaja. V zadnjem času je povečanje, povečan pritisk oziroma večja želja, da bi odvetniki prihajali v sodniške vrste, teh kandidatov je nekoliko več. Zakaj? Na to vam pravzaprav jaz ne znam odgovoriti, rekel bi, da je to situacija splošna, v državi, tudi odvetniki, nekateri si želijo zamenjati področje, nekateri pač, morate vedeti, pred leti ni bilo razpisov za sodniška mesta, pa so si nekateri morda želeli soditi, pa ni bilo priložnosti, zdaj pa ta priložnost je, in si želijo zamenjati področje delovanja.
Kar se tiče izločanja, je tako: če si ti z neko stranko ali v neki osebi sodeloval, potem je na mestu izločitev, tu ni nobenega dvoma. To velja za vse sodnike, torej tudi za sodnike, ki so karierni sodniki, se pravi od začetka že v sodniških vrstah in od tistih, ki so zamenjali poklic in iz odvetništva prišli v naše vrste. Ni pa razlogov za izločitev, nič več. Kaj želim povedati? Tudi sam recimo, ko sem sodil še na višjem sodišču v Ljubljani in sem potem šel na Vrhovno sodišče, sem se potem, ko je zadeva z višjega prišla na vrhovno sodišče, v vseh teh zadevah moral izločiti. Tega ni tako zelo veliko, da bi prihajalo, da bi bila to kakšna težava.
Kar se pa tiče dolgotrajnosti postopkov izbire, se pa lahko strinjam z vami, ti postopki trajajo predolgo. Zdaj zakaj je minilo šest mesecev od tega, ko je iztekel rok do tega, da je Sodni svet te zadeve obravnaval, je v prvi vrsti število kandidatk in kandidatov. 34 prijavljenih pomeni, da mora predsednik okrožnega sodišča opraviti 34 razgovorov s temi kandidati, potem ko opravi razgovor s temi kandidati, mora za vsakega od kandidatov, tako zahteva zakon, napisati mnenje, vsa ta mnenja morajo biti vročena po ZUP, kar pomeni, da je rok za dvig 15 dni, potem je rok za odgovor na to mnenje osem dni. Kandidati lahko dajo pripombe, ko so oblikovane pripombe, mora predsednik dati dokončno mnenje in še, ko imamo pravnomočno dokončno mnenje, lahko to predsednik sodišča pošlje na Sodni svet. In če je kandidatov 34, potem je šest mesecev v resnici nek rok, ki ga je pravzaprav težko skrajšati. Skrajšali bi ga lahko edino na način, da posežemo v zakonodajo, kar pa ni naša temveč vaša pristojnost. Zdaj, štiri mesece od trenutka, ko Sodni svet opravi izbiro in do tega, da to pride na Mandatno-volilno komisijo, torej v Državni zbor, je prav tako povezano z zakonodajo. Po tem, ko Sodni svet opravi izbiro mora napisati sedem, v tem primeru, ker je bilo sedem razpisanih sodniških mest, sedem odločb, ki jih mora utemeljiti in obrazložiti, zakaj je izbral točno teh sedem kandidatov. Vseh teh sedem odločb se vroča v upravnem postopku vsem prijavljenim kandidatom, ki imajo po zakonu 30-dnevni rok, da vložijo tožbo na Vrhovno sodišče. Ko so vse vročene in če ni tožbe postanejo sklepi o izbiri pravnomočni in šele takrat nastopi priložnost, da vam to lahko posredujemo. Tudi to je del, na katerega žal Sodni svet nima vpliva, ker so zakonski roki pač taki kot so. Hvala.