Najlepša hvala spoštovani poslanci za vaša vprašanja.
Kar se tiče predvidenega stroška za plače pravosodnih policistov in finančnih posledic tako Ziksa kot tudi odloka, mi imamo v proračunih 2025, 2026 predvideno najmanj ali pa oboje skupaj nekako 82 novih zaposlitev, se pravi konstantno objavljamo javne razpise in v sklopu tega ocenjujemo glede na uspeh v preteklem letu, da ni potrebno dodatnih sredstev. Zagotovo pa največ pričakujem tudi sama, tako kot je gospod Lenart povedal, od reforme plačnega sistema in se zavedam, da učinka ne bo takoj. Zato tudi ta novelacija Zakona o izvrševanju kazenskih sankcij in odlok, ki rešuje začasno trenutno situacijo pač v teh danih okoliščinah in je eden izmed ukrepov.
Če mogoče grem samo to, se pravi, jaz nisem razumela kaj Sodni svet predlaga povišanje, gospod Hoivik? Ja, tega nisem razumela, kaj Sodni svet predlaga povišanje, lahko potem kakorkoli že. Ampak glede plač pač je odgovor ta, da predvidimo, dodatne zaposlitve in v okviru tega bo dovolj sredstev tudi za te ukrepe, ki jih sedaj predvidevamo.
Kar se tiče Litijske, mi za Litijsko smo do sedaj imeli stroške čiščenja, ki smo jih opravili skupaj z upravo čiščenja, ki smo ga, ki smo jih opravili skupaj z Upravo za izvrševanje kazenskih sankcij, se pravi zaprte osebe so šle in očistile Litijsko in to bomo delali tudi v prihodnje. Imeli smo stroške postavitve ograje, imeli bomo stroške zaščite strehe objekta, kajti ves ta čas je bila v bistvu streha podrta in je voda se vlivala in tudi stene so gobaste, predvidevamo pa minimalno, toliko, da se zaščiti, da se pripravi in izvedejo vsi projekti za naprej, tako da bo stavba približno uporabna.
Zdaj teh sedem milijonov, gospod Lenart, nazaj ne moremo dobiti. Mi smo skupaj z državnim odvetništvom pogodbo pregledali in ves postopek, tako da pač tukaj smo, kjer smo. Republika Slovenija je lastnik stavbe na Litijski. Mi smo imeli ponovno sestanek s predstavniki sodstva, tožilstva, sama sem naredila zdaj sistem takšen, da smo oblikovali eno delovno skupino, ki jo sestavljajo njihovi predstavniki, skupaj še državno odvetništvo in naše strokovne službe in oni bodo določali prioritete glede na vse, celotno Slovenijo, kje naj se sredstva vlagajo, kaj so tiste najnujnejše investicije in tudi na tem srečanju so povedali, da Litijska za sodstvo in tožilstvo ni primerna. Tako, da v sklopu te odločitve na kakšen način iti oziroma nadaljevati postopke glede pridobitve nove sodne stavbe, nekateri, z nekaterimi poslanci smo o tem debatirali tudi že v mojem prejšnjem delu mandata, bo potem sprejeta tudi odločitev, kaj bo z Litijsko, ampak sodstvo je povedalo, da ta stavba za njihovo delovanje kot taka ni primerna.
Kar se tiče ŠCNR, se pravi, Študijskega centra za narodno spravo. Jaz sem z njimi takoj, ko sem prišla tudi na ministrstvo se sestala, kajti je nov vodja, ki ga še nisem poznala, tudi so mi predstavili njihovo delovanje in glede na to so se uokvirili in nekako zagotavljamo približno toliko sredstev, kolikor so tudi rekli, da jih potrebujejo. Tako da tukaj ne vidim potrebe, da bi to še povečali.
Mogoče samo še glede odloka o prekinitvi, mislim odloka, ki ga je včeraj sprejela vlada, kjer uvajamo začasen ukrep, prekinitev prestajanja kazni zapora. Mogoče je bila tudi naša napaka, da nismo povedali o statistiki v prejšnjih letih. Se pravi, prekinitev je že v prejšnjem Zakonu o izvrševanju kazenskih sankcij mislim, da je 82. člen, bila navedena, recimo, zaprte osebe lahko prekinejo izvajanje zaporne kazni tudi za opravljanje sezonskega dela, se pravi, če imajo doma kmetijo, se jim prekine kazen, gredo pospraviti pridelke in potem pridejo nazaj v zapor. V letu 2022 mislim, da je bilo takšnih prekinitev okoli 20, nekaj čez 20, prav tako tudi v letu 2023. Zakaj pa smo sedaj predlagali ta ukrep? Zaradi tega, ker se je v preteklosti, prav v času vaše vlade, v covid obdobju, je bilo število zaprtih oseb, ki so prekinili prestajanje kazni zapora, 200, - 200 - in niti v enem primeru ni prišlo do kakršnih koli ekscesov in vse osebe so se vrnile nazaj. To pomeni, da imamo izdelan sistem, kjer vsi tisti, ki se ukvarjajo z zaprtimi osebami, vsak primer posebej dobro poznajo. In če ni nobenega varnostnega zadržka se lahko gre v to prekinitev in sedaj lahko povemo, da ocenjujemo, da bo takšnih oseb do 30, se pravi, smo v nekje isti statistiki kot v preteklih letih, ampak poleg tistih razlogov je dodan še razlog prezasedenosti, drugi razlogi so pa recimo nega otroka, bolezen, ne vem ali je kdo šel že kdaj na poroko, verjetno tudi, obisk zdravnika, sezonsko delo in podobno.
Hvala.