Najlepša hvala za besedo.
Hvala lepa spoštovana ministrica za predstavitev. Jaz imam ene dve, tri vprašanji za vas predvsem rekli ste, da bo velik delež v prihodnjem letu in tudi v letu 2026 šlo za plače, 40 odstotkov ste rekli v letu 2025 in kar 51 odstotkov v letu 2026. Zdaj me predvsem zanima, glede na to, da ste včeraj na Vladi sprejeli odlok o izrednih razmerah, kar se tiče izvrševanja kazenskih sankcij in na kar smo tudi v naši poslanski skupini opozarjali, da je bil zakon, ki je bil sprejet s pomočjo koalicije, torej zakon, ki je dajal pravno podlago za ta odlok, je pisalo o njem in citiram: Predlog zakona ne bo imel finančnih posledic za državni proračun v letih 2024 in 2025 zdaj, glede na to, da odlok zdaj velja, če sem prav razumel, sicer ne vem točno kateri datum, to mi boste povedali, govorimo o tem, predvsem o ukrepu, da bodo mesta pravosodnih policistov opravljali drugi, torej bodo nekako res sistematizirani, in če sem prav takrat zakon razumel, bodo imeli isto plačo, kot jo opravljajo zdaj, torej ne nižjo plačo, ampak bodo imeli isto plačo, ker vemo, da pravosodni policisti imajo nižje plače kot te, ki so zaposleni v upravi. In me zanima zdaj: Ali je to predvideno v proračunu 2025? Ker na primer v letu 2026 je ta zakon imel finančne posledice v višini slabih 52 tisoč evrov, v letu 2027 pa v višini kar 151 tisoč evrov. Zdaj zakaj to sprašujem? Ne gre za gmotna sredstva, to drži, ampak na primer, od Sodnega sveta smo dobili vsi poslanci in poslanke - tudi vi ste najbrž seznanjeni, se opravičujem -, da predlagajo povišanje za 30 tisoč evrov, torej za leto 2025 na primer. Torej, govorimo približno o teh številkah. In me predvsem zato zanima, zakaj niste predvideli že tudi v zakonu, ki je bil sprejet, sicer po nujnem postopku, temu smo mi nasprotovali, zakaj niste predvideli finančnih posledic, ker najbrž bodo. In me sedaj zanima, ali boste morda tudi s kakšnim amandmajem popravljali ta proračun. Govorim samo torej o tem delu, upam, da sva se razumela.
In potem naslednje vprašanje, Litijska; o tem je bilo že veliko govora. Zanima me, kakšna je zdaj alternativa. Ali je že namesto Litijske predvidena druga stavba? Ali so že kakšna proračunska sredstva v naslednjih dveh letih za to predvidena.
In še tretje vprašanje. Ali se vam zdi, da je slabe pol milijona evrov dovolj za delovanje Študijskega centra za narodno spravo, kajti mislim, da če bi imeli malo boljše financiranje tega inštituta oziroma tega študijskega centra, bi tudi hitreje lahko končali s tem ideološkim bojem med domobranci, partizani, fašisti, nefašisti, ki poteka že skoraj oziroma malo več kot 80 let. Jaz mislim, da če bi ustrezno financirali, moje mnenje je, da je ta center premalo financiran, bi hitreje lahko s tem opravili, zdaj sem tako grdo rekel "s tem opravili". Mislim, da bi prišli do relevantnih ugotovitev, do faktov, do česarkoli je potrebno priti, da lahko res vsa naša generacija, predvsem mladih, zaživi svobodno naprej v naši samostojni državi. Hvala.