Najlepša hvala, predsedujoča.
Spoštovani poslanke in poslanci, spoštovani vsi ostali prisotni!
Ministrstvo za pravosodje je predlagatelj finančnega načrta za tri proračunske uporabnike; zase, za Upravo Republike Slovenije za izvrševanje kazenskih sankcij ter za Upravo Republike Slovenije za probacijo. Predlog proračuna za vse tri proračunske uporabnike za leto 2025 je v višini 134,8 milijona evrov, za leto 2026 pa v višini 110,3 milijona evrov. Od navedenih zneskov je v letu 2025 več kot 40 procentov dovoljenih izdatkov predvidenih za plače. V letu 2026 je ta odstotek še višji, kar 51 procentov.
Naj pa navedem vseeno nekaj večjih investicij in drugih izdatkov, za katere bo Ministrstvo z obema organoma v sestavi v prihodnjih letih glede na zakonske obveznosti, načrt dela in prioritete namenilo sredstva. Nadaljevanje in zaključek izgradnje novega zapora v Dobrunjah bomo v letu 2025 namenili 33,2 milijona evrov, v letu 2026 pa 850 tisoč evrov, gre za plačilo stroškov za inženirja, za umetniški delež po zakonu o uresničevanju javnega interesa za kulturo. Za stroške zaprtih oseb, hrano, obleko in podobno, ocenjujemo, da bomo v letu 2025 namenili nekaj čez devet milijonov evrov, v letu 2026 pa 8,8 milijona evrov. Za uniforme in oborožitev za pravosodne policiste ter posebno varnostno opremo, na primer videonadzorni sistem, sistem tetra, na katerega moramo preiti in podobno, bomo v letu 2025 namenili skoraj 1,3 milijona evrov, v letu 2026 pa nekaj več kot en milijon evrov.
Za zdravstveno zavarovanje zaprtih oseb, ki ga kljub našim prizadevanjem, da bi bila ta obveznost, ki dejansko pomeni prelaganje sredstev iz enega žepa v drugega, ukinjena oziroma prenesena neposredno na ZZZS, bomo v letu 2025 in 2026, ocenjujemo, glede na obstoječo zasedenost zaporov, namenili po 7 milijonov evrov. Za investicijsko vzdrževanje zgradb, ki jih uporabljajo sodišča, tožilstva, državno odvetništvo bomo v letu 2025 namenili 8,9 milijona evrov, v letu 2026 po 12,2 milijona evrov. Za vzpostavitev sistemov tehničnega varovanja bomo v letih 2025 in 2026 namenili po 1,9 milijona evrov, za plačilo najemnin za prostore, ki jih zagotavljamo za nemoteno delovanje pravosodnih organov in zaporskega sistema bomo v letu 2025 namenili 7 milijonov evrov, v letu 2026 pa 7,7 milijonov evrov. Od tega je v obeh letih po 0,2 milijona evrov predvidenih za Upravo za izvrševanje kazenskih sankcij, ostalo pa za pravosodne organe. Za informatizacijo tožilstva bomo v letu 2025 namenili 1,3 milijona evrov, v letu 2026 pa 1,2 milijona evrov. Ministrstvo zagotavlja tudi transfer za dva javna zavoda. Tako bomo za delovanje hiše za otroke v obeh letih namenili po 441 tisoč evrov, za delovanje Študijskega centra za narodno spravo pa bomo v letu 2025 namenili 470, v letu 2026 pa 483 evrov. Za izobraževanje zaposlenih v pravosodnih organih, govorimo o sredstvih Centra za izobraževanje v pravosodju, bo ministrstvo v letu 2025 namenilo 425 tisoč evrov, v letu 2026 pa 450 tisoč evrov. Ministrstvo z zagotovljenimi sredstvi ne bo seveda moglo zagotoviti financiranja vseh potrebnih projektov in investicij, kajti potrebe in želje so bistveno večje. Manko se nam kaže predvsem na področjih investicijskega vzdrževanja zgradb, v katerih delujejo pravosodni organi, saj gre večinoma za starejše objekte, katerih vzdrževanje predstavlja veliko finančno breme. Verjamem, da poslanke in poslanci v svojih okoljih to tudi dobro poznate. Ministrstvo v tem trenutku glede na vprašanja, ki se pojavljajo tudi v javnosti, nima zagotovljenih sredstev za realizacijo že začetega in prekinjenega projekta izgradnje nove sodne stavbe, niti ne za nadaljevanje projekta obnove obstoječega in izgradnje novega objekta ženskega zapora na Igu, za katerega imamo veljavno gradbeno dovoljenje. Saj vprašanje je tudi, če bi s kadri, ki jih imamo na razpolago, bili sposobni obe investiciji istočasno, ko zaključujemo obnovo, izgradnjo Dobrun tudi izpeljati.
Naj pa omenim še to, da smo v letošnjem letu glede znatnega znižanja svoje stroške tudi prilagodili in bili primorani zmanjšati kjer smo lahko, največ je to seveda na področju investicij, tako ožjega dela ministrstva, kot tudi Uprave za izvrševanje kazenskih sankcij, zaradi česar pa seveda že zaznavamo nezadovoljstvo uporabnikov, predvsem sodišč, tožilstva ter zaposlenih v zaporskem sistemu. Najlepša hvala.