Hvala lepa, predsednik za besede, da lahko povem svojo vizijo, seveda, dobrodošli in pozdrav tudi s strani Slovenske vojske vsem poslancem in članom Odbora za obrambo.
Naj takoj na začetku izrečem pohvalo in zahvalo Vladi Republike Slovenije, da je v Slovenski vojski na obrambnem sistemu prepoznala organizacijo, ki v miru mora zagotavljati vse tiste potrebne, bomo rekli, tako, naloge, oborožitvene sisteme, kadre, da bo lahko funkcionirala tako v krizi kot v vojni, in to je jasno. S finančnim načrtom za leto 2025 in 2026 je to težišče sigurno nakazano, kot sem že ministru omenil, finance so, zdaj je pa na nas, se pravi, da te finance in pravilno razporedimo, da je modernizacija Slovenske vojske, pa ne samo na opremi, ampak tudi na kadru in seveda tudi na objektih, vojašnicah, skladiščih in drugih pomembnih zadevah, ki so pomembne za delovanje Slovenske vojske. Če se vrnem nekoliko v letu 2018, v letu 2018 je bilo za modernizacijo Slovenske vojske na razpolago nekaj 10 milijonov. Mislim, da več kot 30 milijonov ni bilo. Statistika je jasna, danes in jutri in naslednje leto, govorim danes in jutri, govorim o letu 2025 in 2026, so ta sredstva enormna, kar pomeni, da naše odgovornost je vseh nas na obrambnem resorju, pa tudi v Slovenski vojski, da ta sredstva pravilno, učinkovito uporabimo za obrambo te države. Kako smo jih razporedili? Mi smo skozi štiri pod programe finančnega načrta: prvi, upravljanje, izobraževanje in oskrba kadrov v Slovenski vojski, drugi je operativno delovanje in pripravljenost Slovenske vojske in tretji, kar je zame tudi pomemben, je pa predvsem infrastruktura in opremljenost razdelili ta finančna sredstva glede na število zaposlenih, se pravi, ko govorimo o upravljanju, izobraževanju in oskrbi kadrov v Slovenski vojski, se pravi govorimo plače, operativno delovanje in vse ostale zgodbe ter na podlagi resolucije, kakor tudi SOPRA glede na razvoj Slovenske vojske, če govorimo pri modernizaciji. Tako da, če pogledamo v letu 2025, pa 2026, pa bom govoril okvirno, imamo za modernizacijo in infrastrukturno in opremljanje Slovenske vojske 40 do 43 procentov celotne vrednosti finančnega načrta za Slovensko vojsko Seveda, mi smo ta denar ko govorimo o modernizaciji, tudi opredelili, kot sem prej rekel, skozi SOPER 2023-2028, jasno definira, kaj naj kupujemo in to smo tudi razdelili. Tako, da v naslednjih dveh letih smo za potrebe modernizacije in infrastrukture opredelili sledeče projekte.
Prvi so, vsekakor, pa najprej grem na infrastrukturo, dokončanje infrastrukture vojašnice Edvarda Peperka, vsi vemo, da je to en dober pokazatelj, kako lahko tudi na račun pridobivanja kadra oziroma boljših delovnih pogojev za pripadnike Slovenske vojske naredimo boljše delovno okolje, in vojašnica Edvarda Peperka v Mostah je tipičen primer, kako lahko se naredi eno sodobno, učinkovito vojašnico. To je prva zgodba. Druga je strelišče Poček, strelišče Bač, tretja je vojašnica v Postojni, kjer tudi dokončujemo celotno zgodbo. Vrednost, kar nekaj milijonov, predvsem vezano na naraščanje sil, ko govorimo o strateški rezervi, če lahko tako rečem oziroma, če se pa vrnemo zdaj tudi na zavezništvo, tako v Natu kot Evropska unija, da lahko seveda, če je to potrebno, gostimo kot država gostiteljica določene tudi zavezniške sile, da prespijo in seveda gredo potem svojo pot naprej. V projektu So tudi drugi projekti, kot je Apače, v kratkem bomo zagnali tudi ta projekt. V bližnji prihodnosti nas čaka mariborska vojašnica, kranjska vojašnica se modernizira, če lahko tako rečem. Letališča Cerklje, ker je večinski delež prispeva / nerazumljivo/ financiranje, moram reči, da gre proti koncu in jaz in mi v Slovenski vojski računamo, da bo tudi to Cerklje nekje do leta 2026, mogoče 2027, seveda odvisno od nalog, ki jih moramo še izvesti, tudi bilo uvedeno v operativno uporabo in seveda uporabljeno za naše ali za kakšne druge potrebe tudi v končni fazi rezervno letališče za slovenske potrebe. Druge zadeve, ki so pomembne pri nadgradnji modernizaciji Slovenske vojske so taktično transportno letalo je že minister omenil - gre predvsem za letalo, ki je že v Sloveniji Spartan in do konca leta prihaja drugo. V nadgradnji oziroma v dobavi so protizračni sistem "Spike" - vlada sprejela sklep, nekje v letu 2026 naj bi prišla prva baterija, razmišljamo celo o drugi in mogoče v naslednjih letih v tretjo baterijo. Seveda tukaj je potrebno narediti tudi vse objekte, ki bodo tako visoko tehnološko zahteven sistem tudi bil shranjen oziroma garažiran, če lahko rečem. In seveda pripravljamo tudi te pogoje, da ko bo sistem tako shranjen oziroma tako skladiščen, da bo zadostoval vsem potrebam in zahtevam, ki jih da proizvajalec.
Na vidiku so 4×4 vozila Oshkosh - vsi poznate - v pričakovanju do leta 2027 je še naslednjih 80 vozil, tako da jaz računam, bo tudi to prišlo proti oklepni sistem "Spike". Kar je pa najbolj pomembno, so pa v vsem tem sodobnem vojskovanju danes kopenski senzorji za zaščito naših sil. Mi imamo zdaj v naslednjem letu in v letu 2026 dobaviti kar neko število teh senzorjev predvsem za zaščito kritične infrastrukture, če je potrebna, seveda, in tudi lastnih sil doma ali seveda, če odidemo na neke bomo rekli naloge kot so Latvija, Slovaška ali pa kje drugje. Za potrebe Slovenske vojske pripadnika, pripadnico dokupujemo sistem bojevnika Slovenske vojske - se pravi boljša opremljenost, novi škornji, nova uniforma kot taka, določeni nahrbtniki, veliko materiala - oziroma smo kupili glede na njihovo namestitev na terenu, tako da so novi šotori, novi boljši bivalni pogoji in minister se je seznanil z novimi šotori in to smo jih videli zdaj na vaji Zvezda Triglava, ki je končana bila prejšnji teden, ker smo uporabili vse te nove pridobitve. Pred nami je tudi preoborožitev Slovenske vojske. Mi v naslednjih letih gremo v preoborožitev Slovenske vojske, pa ne, zaradi tega, ker je to moderno, ampak zaradi tega, ker obstoječa puška je že toliko stara, da seveda rezervnih delov ni več in pol, smo se odločili, da bomo stare, trenutno uporabljene puške dali v strateško rezervo in seveda šli v nabavo nove puške. Tako da, premestljivi komunikacijski sistemi, informacijski sistemi Slovenske vojske predvsem bodo zagotavljali neodvisnost in nemoteno funkcioniranje in sporazumevanje Slovenske vojske tudi v situaciji, ko bomo izven terena in ne v samih vojašnicah. Kar je pa tudi nezanemarljivo, je Nacionalni center za izredne razmere, to je vojaška bolnica, ki jo je že minister omenil - zelo pomembna zgodba pri nas. Mi smo se te naloge resno lotili, ker je to dobro za nas in za vse ostale, ne samo za vojsko kot vojsko, ampak tudi za civilno populacijo in mislim, da tukaj mi lahko damo svoj velik prispevek, mogoče z nekimi izkušnjami, predvsem v krizi in vojni, na kakšen način naj vse skupaj to funkcionira in tukaj smo, moram reči, zelo resno pristopili k tej nalogi in seveda tudi oddvojili določena finančna sredstva, ki bodo bila spodbudo za nadaljnje delovanje. Na obali, večinoma ste bili z Odborom za obrambo, seveda vzpostavljamo tudi, jaz temu rečem, nemoteno delovanje oziroma Sistem za nemoteno delovanje oziroma priveza naše barke, to je ta pontonski most, ki seveda bo tudi pripomogel k temu, da tudi kopenska, pomorska komponenta bo imela neke svoje primerne, primerne prostore oziroma priveze.
Seveda veliko, veliko pozornosti dajemo tudi raziskavi, razvojem, inovacijam. 2 procenta našega finančnega načrta vsako leto in seveda idej je ogromno, tako od teh kopenskih senzorjev, ki sem vam omenil, ki smo jih tudi skupaj s firmo v Sloveniji razvili in to je domača proizvodnja in seveda bomo šli tudi v nabavo. Kot sem omenil, do tega, da smo oborožitvene postaje, recimo tipičen primer je lahko oborožitvena postaja, ki je nastala kot razvojni projekt, bila testirana z našimi vozili in seveda do te mere, da gredo v proizvodnjo in Slovenska vojska bo naročila kar nekaj teh sistemov lahke oborožitvene postaje, seveda za vozila, kot so tovorna, taktična vozila, ki smo jih dobili kot donacijo nemške, nemške vlade oziroma za tako imenovani LIV kobra vozila JRKBO, ki seveda so tudi pogoj, da lahko zgradimo JRKBO enoto kot cilje zmogljivosti v bližnji prihodnosti. Tako, da to so ti glavni projekti, seveda teh projektov je še manjših, bomo rekli veliko, pa vendar naj zaključim.
Pridobivanje nove opreme, modernizacijo Slovensko vojsko, je tudi eden od naših ključnih momentov, ko govorimo o pridobivanju kadra v Slovensko vojsko. To je recipročno vse povezano, se pravi, nova tehnika, da ne govorimo o kibernetskem centru in tako naprej, nova tehnika, novi pogledi, nove vojašnice, nam bodo lahko dale eno pozitivnost, da bomo lahko pristopili do teh mladih, bodočih recimo, kandidatov za pristop v Slovensko vojsko na drugačen način, modernejši, da jim lahko ponudimo, kot sem omenil, dobro delovno okolje in dober stroj za njihovo delovanje.
Tako, da jaz, kot sem vedno optimist, sem tudi zdaj optimist in jaz se moram še enkrat tukaj zahvaliti vsem, tudi vam, Odboru za obrambo, da prisluhnete nam in da, in Vladi seveda, da oceni in da je videla, da je potrebno po 15 letih vlagati tudi v obrambni sistem, varnostne razmere niso lahke.
Hvala lepa.