Najlepša hvala.
Ker smo prej rekli v uvodu, da sta oljčno olje in med živili, ki sta največkrat potvorjeni, bom zdaj dala besedo predsedniku Čebelarske zveze gospodu Noču, na kar pa strokovnjaku doktor Boštjanu Križancu, da bo lahko tudi komentiral oba izvajanja in rezultate vašega dela.
Izvolite, gospod Noč.
BOŠTJAN NOČ (Čebelarska zveza Slovenije): Ja, en lep pozdrav vsem skupaj tudi v imenu Čebelarske zveze!
Spoštovana predsednica, poslanci, evropska poslanca, eden zdaj manjka, vodstvo ministrstva, uprave.
Jaz bom tukaj danes, bom rekel, šel iz 1. 2. stališča ne zato, ker moram prvo pohvaliti, da je Slovenija po mojem mnenju na področju zaščite medu dosegla največji uspeh kar ga je lahko dosegla. Mogoče se s tem premalokrat zna naša država pohvaliti. Jaz bom tukaj tudi izpostavil, da če je dober predlog, in če verjamemo v njega, barva politike nič ni važna. Štirje ministri so delali na tem področju, začela je Pivčeva, potem Podgoršek, potem Šinko in dokončala zdaj gospa Čalušićeva. Govorimo o spremembi direktive o medu, o enotnem označevanju točno po državi porekla. Zdaj če, jaz sem tudi zdaj po novem predsednik Evropske čebelarske zveze, kjer zastopam več kot polovico evropskih čebelarjev že, vsi se s tem hvalijo, vse države, da so one naredile to. Jaz se včasih zdaj stalno nazaj piše, kdo je bil pa predlagatelj, pa jim pošljem ta slovenski dopis. Zakaj? Zato, ker je to zgodovinski trenutek na področju medu, in mi zdaj rabimo samo še drugi korak, ki je tudi Evropska komisija v to zapisala. 2. zato danes vas ne prosim za neke posebnosti, samo da pritisnemo na Evropsko komisijo, da to direktivo, ne v treh letih realizira čim prej. Ker oni so zapisali, mi imamo problem pri ponaredkih medu, prvi problem, da nimamo harmonizirane metode in danes vsaka država pošlje v svoj laboratorij in noben ne more nobenega umakniti s tržišča, ker so vse metode prave ali pa napačne. In v tej direktivi zelo jasno piše, treba je harmonizirati metodo, se strinjamo vsi, to je predpogoj. In druga stvar, vzpostaviti sledljivost tudi na mejah po prihodu v Evropsko unijo. In če dve stvari komisija pospešeno realizira, potem bo tri četrt problematike na področju medu urejene, za zaslugo Slovenije, ki je to takrat iznesla, da je to treba narediti. Zato vas jaz tukaj vse skupaj prosim, skušajmo na vseh nivojih narediti to, da bo Evropska komisija to, kar je zapisala, tudi naredila, mi smo bili že zdaj v navezi tudi z novim direktorjem Kope, ki je tudi obljubil podporo. Moram reči, da sem v navezi tudi z bodočim kandidatom za bodočega predsednika komisije, tudi on nam je obljubil podporo, ker tukaj cela Evropa ima enak problem.
Pa da samo še zaključim, ker ne mislim tukaj zdaj vleči, glejte. Včeraj, dva dni nazaj smo imeli skupen sestanek v Veliki Britaniji ugotavljajo, da je v marketih sto procenten ponaredek, sto procenten, v Nemčiji so naredili analize profesionalni čebelarji baje 80 procenten, v Srbiji 83 procenten. Zdaj pa, da se pa vrnem na Slovenijo, pri nas imamo pa eno veliko srečo. Mi smo pred enim tednom naredili analizo stanja prodaje slovenskega medu odkupovalcem pa direktno iz prve roke. 91 procentov slovenskega medu od čebelarjev se proda direktno na domu, direktno končnemu potrošniku. Pred 20 leti je bilo tega 10 do 15 procentov. V Evropi je še vedno tak status in mi ta trenutek, bom rekel, kakšnega hudega problema za potrošnike ni, ker še vedno večinoma gre k čebelarjem na dom. Vendar če ne bomo v Evropi to zamejili, bo ta val pljusknil tudi sem. Zdaj sem prišel iz Kasteva na Hrvaškem, je ena konferenca o kakovosti in varnosti čebeljih pridelkov, pa sem res moral takoj iti, ampak bom samo dal podatke. V Hrvaško narašča uvoz medu iz razno raznih držav, večinoma evropskih, in potem so oni prikazali, koliko ton pride iz Kitajske, koliko ton pride iz Španije, koliko ton pride iz Turčije, in potem so drugi del pokazali kakšna je pa finančni vrednost tega blaga. In ko so ta dva podatka izračunali je ves med enake cene, med evro 90 pa 2 evra 20. To se pravi ves pride iz tretjih držav pa se z napačnim poreklom prodaja v Evropi kot evropski med. Med iz sosednjih držav je bil pa takoj 4,5 evra 5 evrov na enaki analizi. To hočem povedati, da dejansko je problem sledljivosti tudi iz teh tretjih držav. In če tega ne bomo naredili, v bistvu čebelarji imamo nelojalno konkurenco, zato jaz tukaj samo prosim, dajmo vsi skupaj, če lahko, to evropsko direktivo, da se čim prej uvali.
Na koncu pa še enkrat hvala slovenski politiki, ker je enotno stala za predlogi slovenskih čebelarjev.