Govor

Spoštovane in spoštovani, seveda najprej članice Odbora za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano in vsi vabljeni na današnjo sejo!

Vesela sem, da ste se odzvali našemu vabilu ne glede na to, da je petek. Namreč, v Državnem zboru deluje zelo veliko delovnih teles in je težko najti proste sobe, kjer lahko delamo. Hvala vsem strokovnjakom, ki ste se odzvali našemu vabilu, in seveda hvala predstavnikom Vlade, da ste danes z nami. Torej, začenjamo 32. nujno sejo našega odbora.

Najprej vas seznanjam, da je danes odsotna oziroma zadržana doktor Tatjana Greif, ki je članica našega odbora, in ne bo mogla biti z nami. Imam še eno pooblastilo: Branko Zlobko nadomešča našega člana Jerneja Žnidaršiča. Ostali člani in članice smo prisotni, smo sklepčni in lahko gremo na določitev dnevnega reda današnje seje. Dnevni red ste sprejeli s sklicem 7. oktobra letos. Predlogov za spremembo dnevnega reda nisem dobila.

Torej, prešli bomo na 1. točko dnevnega reda. Glede na to, da imamo danes, bom rekla, razširjeno sejo odbora s strani politikov, torej poslancev, bom še pred samo točko, ki jo bom obrazložila, posebej pozdravila evropske poslance, ki so bili danes vabljeni na to sejo, in bom kasneje skozi vsebino tudi povedala, zakaj. Torej, posebej nam je v čast in sem vesela, da imamo med sabo, zdaj vidim, dva evropska poslanca, prvi je na moji levi, gospod Matjaž Nemec - hvala za udeležbo -, in drugi je Matej Tonin. Hvala za vajino udeležbo. Tudi za ostale člane bo naš zapisnik na voljo, kajti na koncu bomo ravno vas, ki ste naši predstavniki v Evropskem parlamentu, prosili, da posvetite tej temi, o kateri se bomo danes pogovarjali, posebno pozornost.

Prehajamo na 1. TOČKO DNEVNEGA REDA - BOJ PROTI GOLJUFIJAM IN ZAVAJAJOČIM PRAKSAM V AGROŽIVILSKI VERIGI.

Bom kratko obrazložila predlog, ki smo ga v Novi Sloveniji pripravili za današnjo razpravo, in seveda poskušala obrazložiti le tiste najbolj pomembne točke, zakaj danes želimo o tem razpravljati. Zakaj želimo kot politiki poslušati stroko in na koncu želimo kot politiki prositi stroko, da na tem področju dela čim bolj usklajeno in čim več, kajti mislim, da bomo iz današnje razprave tudi se sami lahko prepričali, da so goljufije v agroživilski verigi zelo velik problem.

Naš predlog za sklic seje ste vsi dobili in ga bom zelo kratko predstavila. Verjetno ste si lahko vsi prebrali, da so goljufije oziroma zavajajoče prakse v agroživilski verigi ne samo pri nas v Sloveniji, ampak tudi na nivoju Evropske unije zelo velik problem in da stanejo na eni strani potrošnike, na drugi strani pa kmete in vse, ki se ukvarjajo s prehransko verigo, predvsem tiste, ki se pošteno ukvarjajo s prehransko verigo, stanejo več milijard evrov. To se pravi, tovrstna dejanja povzročajo veliko gospodarsko škodo. Vendar pred to škodo se moramo zavedati, da takšna dejanja dejansko močno ogrožajo zdravje ljudi, ogrožajo kakovost hrane, ogrožajo ugled vseh, ki sodelujejo v prehranski verigi, in je zelo, zelo velika teža odkrivanja, torej na organih odkrivanja in seveda tudi na vseh, ki dejansko vršijo nadzor znotraj prehranske verige. Da je potrebno te organe okrepiti, predvsem pa jih prositi, da delujejo zelo sinhronizirano in strokovno. Kajti kadar govorimo o goljufih, govorimo o načinih delovanja, ki ga je zelo težko razkriti. Predvsem pa so, kot sem rekla, žrtve tovrstnih dejanj potrošniki, ki so zaradi tega izpostavljeni tudi močnemu tveganju. Namreč, na eni strani lahko govorimo o nepoštenih praksah, se pravi, da potrošniki kupujejo nekaj, kar v resnici ni, in so s tem zavedeni. Mnogo hujše pa je takrat, kadar so tovrstni izdelki slabo oziroma nepravilno ali zavajajoče označeni, kot na primer v primeru prisotnosti alergenov. Takrat se vsi najbrž zavedamo, da govorimo tudi lahko o tem, da takšna živila lahko povzročijo hude zdravstvene težave ali celo smrt.

Katera so ta živila, o katerih bomo danes največ govorili, glede na njihovo pojavnost v prehranski verigi. Gotovo je prav, da se spomnimo najprej na med, ki je slovenska tradicija in je zelo, zelo podvržen tovrstnim goljufivim praksam, o čemer bomo posamezni strokovnjaki oziroma predsednik Čebelarske zveze, ki ga tudi pozdravljam med nami, govoril. Najbrž nekje na istem nivoju je tudi ekstra deviško olje. Imamo strokovnjakinjo, ki se ji zahvaljujem. Vsa druga hrana, začimbe, kava, vino, sadni sokovi, to se pravi vse, kar pravzaprav vsak dan lahko kot potrošniki zaužijejo, torej, na območju cele Evrope. Zato skozi Evropo in ostale institucije se že vrsto let borijo proti tem goljufivim praksam. Gre za veliko kriminalnih združb. Našli smo poročilo Evropske unije, kjer pišejo, da so 19 različnih kriminalnih združb odkrili in te združbe so se ukvarjale z razno raznimi potvorbami. In šlo je za velike, velike milijone evrov na eni strani in tone in tone hrane, ki je bila na trgu pod drugačnim imenom oziroma za katero je bilo ugotovljeno, da je ponaredek. Spomnila vas bom morda za konec, da je dejansko bil eden prvih šokantnih primerov, ki smo ga tudi mi - takrat sem bila še del nadzorne verige - ugotovili v Evropi. Pravzaprav začetek - malo vas ve - je bil v Sloveniji oziroma v Kranju, kjer smo takratni inšpektorji oziroma so takratni inšpektorji Uprave za varno hrano posumili, da gre za goljufivo prakso. In dejansko takrat se je začel ta velik škandal, ki smo mu rekli konjski škandal, ko se je konjsko mleko, meso konj, ki nikoli ne bi smeli, ker so bili športni konji, nikoli ne bi smeli pristati v verigi, znašli v prehranski verigi po celi Evropi. Takrat je tudi Evropa prvič stopila skupaj in izvedla sinhronizirano akcijo nadzora. In nad rezultati smo bili seveda presenečeni. V kakšne razsežnosti je šlo? Naj vam povem za primer: na Nacionalnem veterinarskem inštitutu so analizirali goveje kanelone, v katerem ni bilo niti ene trohice govedine, bili so pa najdeni DNK-ji dveh različnih konjev. Se pravi, tako daleč smo takrat prišli pri teh goljufivih praksah. Vendar, žal, se te ne ustavljajo, ampak se še bolj širijo.

Torej, današnja seja je namenjena vsem, na eni strani strokovnjakom, da jih poslušamo in jih podpremo, na drugi strani nam, politikom, ki delujemo na nivoju naše države, in, kot sem rekla, politikom, ki delujete na evropskem nivoju, da skupaj naredimo vse, da bi se te goljufive prakse omejile, da bi tudi potrošnike osveščali. Žal se pri takih praksah potrošniki sami ne morejo zaščititi, morajo jih zaščititi državne oziroma evropske institucije. Zato, spoštovani vsi, predvsem, kot sem rekla, predstavniki Evropskega parlamenta, zelo veseli bomo, če se boste danes seznanili s to problematiko in jo kasneje tudi v proceduri, ko bo kakršenkoli dokument, ker verjetno bo nekaj teh dokumentov prišlo v parlament, Evropski parlament, da ga boste tudi podprli.

V luči tega, kar sem danes govorila, smo v Novi Sloveniji tudi pripravili sklepe, ki ste jih lahko videli; ne bom jih posebej predstavljala. Zato bom kar prešla na besedo gostom. Kot prvim, seveda, bomo dali besedo predstavnikom Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Povabljena je bila gospa ministrica Mateja Čalušić, ki se je opravičila in je ni z nami. Z nami sta državna sekretarka in generalna direktorica Uprave za varno hrano. In verjetno bo gospa državna sekretarka Knezova… Bomo dali kar besedo gospe generalni direktorici, vam se pa zahvaljujem, da ste z nami.

Generalna direktorica Vida Znoj, beseda je vaša.