Hvala lepa za besedo, spoštovana predsednica! Spoštovani državni sekretarji, kolegice in kolegi! Lahko rečem, da ko vidimo tak proračun, ki je tako optimistično zastavljen, se seveda človek sprašuje ali pa razume, da ta projekcija nakazuje, da bo morala država še povečati, verjetno, davčne obremenitve in z njim davčni izplen, da bo se lahko to vse tako optimistično financiralo, ker drugih virov prihodkov praktično verjetno ni, da bomo pokrili na vseh resorjih zastavljeni proračun tako za leto 2025, 2026, kar pomeni, da bomo mogoče v kakšni taki težki situaciji, ampak zdaj grem najprej, če lahko, tako kot je šla podobno kolegica Helbl, tudi sama, najprej skozi proračun za leto 2025, potem pa še za leto 2026. Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je proračunska sredstva nekako zastavilo za leto 2025 za 212 milijonov evrov, na skupaj 2,1 milijarde evrov, in bo tako za 151 milijonov evrov višja od ocenjene realizacije za leto 2024. Če pa grem zdaj podrobno po postavkah, ki praktično me zanimajo, pa bi prosila kakšen potem, kakšen odgovor.
Za podporo Dejavnost trga dela se namenja 8 milijonov evrov. V sprejetem proračunu za to postavko ni bilo predvidenih sredstev, zato me zanima, kaj je razlog za spremembo oziroma kakšni ukrepi se načrtujejo v okviru tega za podporo dejavnosti trga dela. Za predšolsko vzgojo se namenja dodatnih 34 milijonov evrov, skupaj 76 milijonov evrov. Največji del povečanja se bo namenil za povečanje vključenosti otrok v predšolsko vzgojo, in me zanima: Na kakšen način se načrtuje povečanje vključenosti otrok v vrtcih? S katerimi, na kakšen način, skratka, s katerimi ukrepi ali pa kako boste to zagotovili?
Za osnovno šolstvo se bo v letu 2025 namenilo dodatnih 120 milijonov evrov, skupaj 1,4 milijarde evrov. Seveda o tem je govorila tudi že državna sekretarka, kar pozdravljam, hkrati pa seveda si želimo, da bo to naše osnovno šolstvo ostalo kvalitetno. Ravno tako za splošno in poklicno šolstvo se namenja dodatnih 18 milijonov evrov, zdaj bo skupaj 509 milijonov evrov. Za prehrano študentov, dijakov in učencev se namenja dodatnih 14 milijonov evrov, se pravi, skupaj 74 milijonov evrov. Zato me zanima, ali se v teh sredstvih so že predvidene tudi investicije v šolske kuhinje in kadre, ki jih bodo šole potrebovale zaradi sprejetega Zakona o šolski prehrani. Nekaj ste omenjali, ampak ali so tukaj noter seveda že tudi upoštevane investicije. In kaj se dogaja s projektom skupnih šolskih kuhinj. O tem sem že večkrat vprašala, pa mi boste mogoče znali odgovoriti, koliko delež je zdaj ta projekt, ki naj bi bil pilotno tudi zastavljen. Obseg sredstev za štipendije za pedagoške poklice se znižuje. Sicer ne veliko, gre za 37 tisoč evrov manj, toda me zanima, kakšen je smisel tega znižanja, ob tem, da nam praktično skoraj primanjkuje 4 tisoč učiteljev. Zakaj, zakaj za te, za ta poklic se sredstva za leto 2025 znižujejo? In tudi že kolegica je to omenjala, pa me vseeno zanima, kako nameravate rešiti zaplet s plačljivimi šolskimi tekmovanji. Ker v Zvezi za tehnično kulturo Slovenije zaradi administrativne napake na razpisu, kot trdijo sami seveda, niso bila odobrena sredstva za sofinanciranje šolskih tekmovanj. Mislim, ali si predstavljate starša, ki mora plačati za to, da gre njegov otrok na tekmovanje iz logike. Mislim, malo, malo je, malo je hecno ratalo, kdo mu pol? Škoda se mi zdi, zato ker so eni otroci, imajo željo po tem tekmovanju, ampak to je dodatno, zaradi tega izpada je to prišlo dodatno breme na starše. Toliko kar se tiče, bom rekla, Ministrstva za vzgojo in izobraževanje za leto 2025.
Jaz imam tako strukturirano, sem si, da zdaj bi šla še na Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije. Tudi tukaj se proračunska sredstva Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije po predlogu sprememb proračuna za leto 2025 za 45 milijonov povečujejo, kar znaša 993 milijonov evrov. Pet postavk je takih, ki bi mogoče želela kakšen komentar. Za članstvo v mednarodnih institucijah se namenja dodatne štiri milijone evrov, skupaj osem milijonov evrov, in me zanima, za katero članstvo oziroma v katerih mednarodnih institucijah gre? Za znanstveno raziskovalno dejavnost, seveda, se namenja dodatnih 11 milijonov, kar ves čas, bom rekla, pozdravljamo. Tudi v Novi Sloveniji se zavzemamo, da so sredstva za znanstveno raziskovalno dejavnost zagotovljena. Potem, če grem naprej, za pospeševanje tehnološkega razvoja gospodarstva se načrtuje dodatne 4,5 milijona evrov sredstev, na skupaj deset milijonov evrov, in me zanima, kakšne aktivnosti se predvidevajo v tem okviru. Uvaja se nova postavka za prilagajanje podnebnim spremembam, za kar je namenjenih 16,4 milijona evrov. Za kaj konkretno se predvideva ta sredstva? Ker je to nova postavka in za višje in visokošolsko izobraževanje se namenja dodatnih pet milijonov evrov, to je skupaj 446 milijonov evrov, vendar pa se za šest milijonov evrov znižuje postavka univerzitetnih knjižnic, pa me tukaj zanima zakaj?
To je za leto 2025 in če grem še na leto 2026, tudi tukaj Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, za leto 2026 znašajo proračunska sredstva predvidena 2,3 milijarde evrov in bodo za 320 milijonov evrov višja od ocenjene realizacije za leto 2024, se pravi za letošnje leto. Za predšolsko vzgojo se namenja 95 milijonov evrov, kar je 19 milijonov evrov več kot v letu 2025. Največji del dodatnih sredstev se bo namenil za povečanje ponovne vključenosti otrok v predšolsko vzgojo in seveda me zanima, kaj oziroma kakšen, na kakšen način se načrtuje povečanje vključenosti otrok v vrtce, ker se sredstva povečujejo, se pravi, da bo to neka, konstantno povečevanje sredstev. Za osnovno šolo se bo v letu 2026 namenilo 1,5 milijarde evrov, kar je 175 milijonov več od ocenjene realizacije v letu 2024, me tudi zanima, no, katere, na kakšen način ali gre tukaj zgolj zaradi povečanja, bom rekla, zakona, ki bo povečal plače ali je še kaj drugega tukaj noter? Ravno tako za srednje splošno in poklicno izobraževanje, kjer se sredstva v 2026 dvigujejo za 98 milijonov. Za prehrano študentov, dijakov in učencev se namenja ponovno dodatnih 78 milijonov, dodatnih 14 milijonov več kot je ocenjena realizacija v letu 2024. Ravno tako sprašujem ali so tukaj noter predvidene investicije v šole, v šolske kuhinje, kadre, ki jih bodo šole potrebovale zaradi sprejetja Zakona o šolski prehrani, ki bo uvedel brezplačna kosila za vse učence s 1. septembrom 2027, se pravi, smo že blizu datumu, ko naj bi to bilo zagotovljeno že za vse učence, pa me zanima, kako daleč so ti projekti in če ta sredstva predvidevajo tudi investicije v te šolske kuhinje.
In če se še dotaknem predloga za proračun za leto 2026 Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije. Tudi tu se proračunska sredstva za leto 2026 dvigujejo za 147 milijonov evrov več od ocenjene realizacije za leto 2024 in bodo znašala kar 999 milijonov evrov. Za znanost in raziskovalno dejavnost se ponovno namenja več sredstev, to je 65 milijonov evrov več, kar je skupen znesek 483 milijonov evrov. Me pa tukaj zanima postavka, za višje in visokošolsko izobraževanje se namenja 466 milijonov evrov, 20 milijonov evrov več kot v letu 2025, vendar pa se znotraj te postavke močno znižujejo sredstva za študentske domove, saj je za ta namen predvidenih samo 2,2 milijona evrov, kar je 7,5 milijonov evrov manj kot v letu 2025. In glede na veliko pomanjkanje študentskih postelj v Ljubljani in na obali je praktično nerazumljivo, no, pa mi boste povedali, zakaj se ta sredstva v letu 2026 znižujejo? Ne verjamem, da bomo uspeli v letu 2025 zagotoviti dovoljšnje število postelj za študente predvsem v Ljubljani in pa tudi na obali. No, pa me zanima, zakaj kar 7,5 milijonov evrov manj za ta namen? Za nagrade in socialne pravice na področju kulture se predvideva 15 milijonov oziroma en milijon evrov več kot v 2025 in me zanima, kaj se načrtuje v okviru teh dodatnih sredstev? / oglašanje iz dvorane/ Ja, tule noter imate v... Čakajte, da bom našla, sem si ven spisala. Mislim, da je kultura in civilna družba, na tem področju, boste povedali kaj... / oglašanje iz dvorane/ en milijon se... Ja, ja, no, pa pol milijona, no, ja, se opravičujem, ne, 2026 moram gledati. Tri milijone ja, še pol milijona, no, se opravičujem za, zato me zanima kaj bo iz tega izhajalo.
No, jaz mislim, da, to so, jaz sem svoja, bom rekla, pogled na proračun strnila v ta vprašanja. Mislim, da sem korektno vprašala, šla po postavkah, seveda si želim, da bi naše izobraževanje in šolstvo bilo dostopno vsem, da bi bilo ostalo kvalitetno. Imam pa samo še mogoče dve vprašanji, ki sta mogoče ne toliko vezani na sam proračun, upam, da mi bo predsednica dovolila, ampak v tekom, tekom obravnave in tega, sem, sem seveda naletela na ene dve problematiki, ki so delno naslonjene tudi na področje šolstva, in tukaj je, če imate seveda predvidene projekte sodelovanja z Ministrstvom za zdravje glede, tudi glede izobraževanja učiteljev na področju psihoterapije? Namreč, ko smo, ko smo pogovarjali, so dejali, psiho psihiatri, da izobražujejo učitelje, samo, žal, da tega denarja za to izobraževanje učiteljev ni moglo zagotoviti Ministrstvo za izobraževanje, ker ni imelo sredstev in se je ta postavka dala iz področja zdravja, pa mu samo še, me zanima, ker smo v rožnatem oktobru, mislim, da je prav, da ozaveščamo tudi o tem. Večkrat smo govorili tudi o možnosti sodelovanja Ministrstva za šolstvo in Ministrstva za zdravje, predvsem o ozaveščanju osnovnošolskih otrok in tudi njihovih staršev glede cepljenja HPV, pa me zanima, če imate kakšen skupen projekt predviden tudi v okviru tega proračuna?
Najlepša hvala.