Govor

Luka Omladič

Hvala. Torej tudi Ministrstvo za solidarno prihodnost je v skladu s sklepom Vlade pripravilo predlog spremembe proračuna za 2025 in predlog za 2026. In zdaj kolikor govorimo pač o razrezu za A proračunsko bilanco znaša za ministrstvo za solidarno prihodnost sprememba proračuna za leto 25 217,8 milijona evrov. Sicer je to za 54,9 milijona evrov manj kot v sprejetem proračunu za leto 2025. Razlog pa je seveda to, da prejšnji proračun ni predvideval, ni upošteval dohodkov iz naslova prispevkov za obvezno zavarovanje za dolgotrajno oskrbo, ki se začnejo pobirati 1. 7. prihodnje leto. Skratka, ker smo v tem, bi rekel, tranzicijskem obdobju uvajanja dolgotrajne oskrbe financirane iz zavarovanja obveznega za dolgotrajno oskrbo.

Predlog proračuna za leto 2026 pa znaša 235,6 milijona milijonov evrov. Zdaj, na Ministrstvu za solidarno prihodnost sta dva proračunska uporabnika. Skoraj vse, torej 99,74 odstotka sredstev je za uporabnika Ministrstvo solidarno prihodnost in pol milijona evrov za Inšpektorat Republike Slovenije za stanovanja, ki je drugi proračunski uporabnik. Kar se tiče zakonskih obveznosti, zakonske obveznosti predstavljajo 73,4 odstotka vseh integralnih sredstev proračuna, in sicer gre za transferje posameznikom in gospodinjstvom, se pravi te tako imenovane socialne transferje, 26 odstotkov sredstev, to je 56,9 milijona evrov za plače na inšpektoratu in na ministrstvu 6,2 milijona evrov za delovanje javnih zavodov s področja institucionalizacije in dolgotrajne oskrbe 81 milijonov in potem 15 milijonov je še zakonskih obveznosti iz dolgotrajne oskrbe.

Pri politikah je 91,9 odstotka sredstev za politiko socialna varnost, za politiko prostorsko planiranje, stanovanjska dejavnost 8 odstotkov sredstev in to je pravzaprav tista velika večina tega.

Kar se tiče programov, je v letu 2025 največ sredstev namenjenih naslednjim programom, torej dolgotrajna oskrba 51 odstotkov sredstev, socialno varstvene storitve 37 odstotkov sredstev, stanovanjska dejavnost 7,7 odstotka sredstev in podobno tudi v letu 2026, podobna razmerja tudi v letu 2026.

Tako da morda bi na koncu omenil še, še, še tisti del proračuna, ki se tiče B bilance, torej sto milijonov, sto milijonov sredstev, ki so namenjeni za stanovanjsko politiko. Za stanovanjsko politiko na B bilanci, in sicer gre za v letu 2025 na eni strani za dokapitalizacijo, za povečanje, za povečanje premoženja Stanovanjskega sklada Republike Slovenije. To bo v letu 2025, se je povečalo za 40 milijonov in na drugi strani Zakon o, novi Zakon o spremembah in dopolnitvah stanovanjskega zakona omogoča pač dolgoročna posojila, ki jih bo stanovanjski sklad lahko občinam in ostalim akterjem omogočal za financiranje stanovanjske gradnje in za ta posojila, pa potem v letu 2025, 60 milijonov predvidenih. To pomeni 40 milijonov za recimo dokapitalizacijo, 60 milijonov za posojila, v letu 2026 pa se predvideva pač to razmerje obrnjeno, 60 milijonov za dokapitalizacijo in 40 milijonov za posojila. Toliko na kratko, potem pa sem še za pojasnila.