Govor

Hvala lepa.

Lepo pozdravljeni!

Zasedanja se bo z delegacijo udeležila ministrica. Točke, ki se bodo na zasedanju obravnavale, so sledeče: ribištvo in ribolovne možnosti za Baltik, mednarodna trgovina s kmetijskimi proizvodi, sklepi o SKP od 2'27 naprej, izzivi v prehranski verigi in pa pod točko razno, imamo določen, določena poročila predsedstva, dodatna informacija pa še, da se bo ministrica srečala s komisarjem za kmetijstvo, kjer bo z njim govorila o škodah v kmetijstvu zaradi pozebe in drugih vremenskih razmer v Sloveniji in pa glede tretje spremembe strateškega načrta SKP.

Če grem najprej na ribolovne možnosti, tega, ta točka ne zadeva neposredno Slovenije, gre pa v bistvu za trajnostni ribolov in za zaščito tuna in pa prilovnih živalskih vrst. To je pač tisto, kar bo v ospredju te točke. Načelno stališče Slovenije je, da je treba upoštevati stališča držav članic, ki jih ta točka zadeva. Kakšnih posebnih stališč tukaj nimamo. Pri mednarodni trgovini s kmetijskimi proizvodi bomo zagovarjali stališče, da sicer smo naklonjeni, ker smo pač izvozno usmerjeno gospodarstvo, smo naklonjeni novim sporazumom, trgovinskim in pa razširitvi, sporazumom, ampak bi pa vedno v ospredje, vedno poudarjamo, da je v ospredje treba dati konkurenčnost našega kmeta in pa enake možnosti in enake konkurenčne pogoje za uvoze, za uvožene izdelke.

Pod točko pet imamo SKP, tukaj smo izpostavili, da je ključna strateška vloga kmetijstva za doseganje blaginje EU, krepitev razvoja podeželja, ohranitev dohodkovne podpore in pa neposrednih plačil, generacijsko prenovo, male in družinske kmetije, znanje in inovacije v kmetijstvu, upravljanje s tveganji in pa izboljšanje položaja kmeta v verigi. Pozdravljamo predvsem pristop prostovoljnosti za ukrepe za doseganje okoljskih in podnebnih ciljev, kot ustrezno nagraditev kmetov za izvajanje ekosistemskih storitev na koncu pa poudarjamo tudi, da je v ospredje potrebno postaviti vključevanje in upoštevanje potreb kmeta tudi pri prehodu na trajnostne kmetijske prakse.

Pri točki izzivi v prehranski verigi bomo poudarjali potrebo po odporni, trajnostni in inovativni prehranski verigi, ki se bo lahko uspešno soočala z izzivi v prihodnosti. Poudarjamo pomen celostnega pristopa k obravnavi prehranske verige, kjer je potrebno vključiti vse deležnike. Pod informativnimi točkami bo predsedstvo poročalo o zaključkih konference o odpadni hrani, zaključkih srečanja direktorjev za SKP in pa zaključkih konference direktorjev plačilnih agencij Evropske unije.

Mogoče še pri zadnji točki in sicer, pri tem srečanju ministrice s komisarjem povem, da bo ministrica predstavila škodo s katero smo se soočili in sicer gre predvsem za prizadetost trajnih nasadov. Približno 9 tisoč 900 hektarjev trajnih nasadov je bilo prizadetih, kar predstavlja 48 odstotkov vseh površin. In izpad pridelka sadja je vsaj 50 odstotkov in pa grozdje 30 odstotkov. Tako da je zaenkrat neuradna ocena škode 35 milijonov evrov, zato bomo zaprosili Evropsko komisijo za dodelitev pomoči iz kmetijske rezerve v višini tri milijone in pol evrov.

Druga točka je pa sprememba strateškega načrta SKP, kjer bomo uvajali novo shemo za okolje in podnebje, to je predvsem, se nadomešča določene zahteve iz DKOP 8 glede zagotavljanja teh 4 procentov neproizvodnih površin na njivah in pa z letom 2025 je predviden začetek izvajanja socialne pogojenosti in tukaj bo potrebno določene določbe podrobneje opredeliti za izvajanje.

To bi bilo to z moje strani, hvala.