Hvala predsedujoči za besedo. Hvala za predstavitev proračuna za naslednji dve leti. Vesela sem, da se sredstva na tem področju krepijo, predvsem zato, ker sem ena izmed tistih, ki sem v volilni kampanji pred dvema letoma zelo jasno in pogosto govorila o tem, da se moramo osredotočati na kroženje možganov, da moramo vzpostavljati pogoje v naši državi zato, da se bodo ljudje želeli v našo državo priseljevati. In vesela sem, da v okviru urada zelo jasno hodimo po tej poti. Torej ne govorimo več o preprečevanju bega možganov, o različnih načinih, kako bi le preprečili ljudem, da gredo v tujino, ampak želimo, da gredo v tujino, če jih to zanima, če bodo tam pridobili izkušnje, ki jim bodo oplemenitile kariero, življenje, ampak moramo pa kot država, odgovorna država, vzpostaviti pogoje, da če se ti ljudje želijo vrniti, da lahko tudi to storijo.
Zato zelo pozdravljam, da v letu 2025 prvič v zgodovini dodeljujemo namenska sredstva za ukrepe za spodbujanje vračanja Slovencev v domovino. V maju 2024 je že začela delovati info točka za vračanje. To je državna sekretarka Humar že izpostavila. In na tem mestu moram izreči pohvalo uradu, ki je brez spremembe sredstev proaktivno šlo v to smer in vzpostavilo to info točko. Če ne bi bilo volje, bi gotovo bilo veliko lahko razlogov zakaj se to ne da narediti v obstoječih sredstev, v sredstvih, ampak mislim, da ravno s tem izkazujejo res kakšna volja obstaja na tem področju, da se naredi največ kar se lahko, da se ti sistemi vzpostavijo.
Torej info točka za vračanje v Slovenijo že deluje. Kaj je to? Jaz opažam, da v časih, ko se pogovarjam s Slovenci po svetu, nekateri še ne vedo veliko. Poskušamo tako urad kot poslanci, ki smo ozaveščeni o tej temi, to informacijo deliti. Torej, info točka za vračanje je namenjena temu, da služi kot en most med tujino in domovino za tiste, ki so še v postopku, se odločajo, ali bi se preselili nazaj. Torej, če živite v tujini in razmišljate o tem, da bi se vrnili v Slovenijo verjetno kaj kmalu trčite razno razna vprašanja, ponavadi večinoma vezana na administrativne postopke, kako spet nazaj urediti vse zadeve, od zdravstvenega zavarovanja, izobraževanja, otrok, če jih imate, svojih prebivališč, davkov in tako naprej. In infotočka je ravno temu namenjena, da ne rabite klicati na deset različnih institucij, ki velikokrat te kategorije slovenskega državljana, ki že dlje časa živi v tujini, niti ne poznajo tako dobro in potem se večkrat lahko taka oseba znajde v tem, da jih pošilja z enega okenca na drugega, ampak da ta vprašanja naslovite na to infotočko, kjer vam bodo zaposleni na uradu potem pomagali pri navigaciji postopka, ker imajo že vzpostavljene kontakte z več temi organi in bodo lažje svetovali, kako naprej. Infotočka je na voljo preko telefonske številke in pa elektronskega naslova. In glede na to, da je to zdaj javno, še povem elektronski naslov: dobrodosli.usz@gov.si. Drugače pa, če napišete infotočka za vračanje v Google, bo to zelo hitro prišlo ven in boste lahko prišli do potrebnih informacij. Imajo tudi uradne ure zjutraj in popoldne, za različne časovne pasove. Tako mislim, da je to res en dober začetek, začetek, na katerem moramo graditi, h katerega razvoju lahko prispevamo tudi z razpravami na tem odboru, kako se bo lahko taka točka krepila in čim bolj omogočala poenostavitev postopkov za tiste, ki se želijo vrniti.
Želim pa izpostaviti še to, da to ni edini ukrep, ki smo ga v tem mandatu sprejeli. Za namen spodbujanja kroženja možganov v postopku je davčni paket, ki predvideva olajšave ravno za tiste, ki dve leti ali več niso imeli prijavljeno davčno rezidentstvo v Sloveniji in se želijo vrniti, če so stari pod 40 let, bodo po tej novi zakonodajni ureditvi deležni davčne olajšave 7 procentov od dohodnine. Poleg tega se v spremembah Zakona o tujcih, ki se pripravlja, predvideva vizum, namenjen digitalnim nomadom, ki vemo, da je lahko tudi pomemben za to populacijo Slovencev, ki živijo po svetu in se želijo vrniti, kar pogosto ustvarjajo družine s tujci. In takšna viza bi omogočila vsaj neko prehodno obdobje, da ta oseba lahko še vedno pač dela na daljavo za nekje, kjer je že prej zaposlena. Tako da to je nekaj ukrepov, ki sem jih želela izpostaviti.
Za konec pa še to, da ko bomo gradili na tej ideji točke za vračanje, bomo verjetno prišli tudi do te točke, da vračanje ne pomeni nujno samo vračanje fizično, ampak tudi sodelovanje, torej vračanje s svojimi idejami, s svojimi odnosi, in da bo v bistvu tudi tistim, ki se ne bodo nikoli priselili nazaj, želijo pa ostati v stiku s svojo domovino in prispevati kratkoročno, dolgoročno, na daljavo, da bomo tudi ta razmerja krepili. Tako hvala z moje strani.