Govor

Vesna Humar

Hvala za besedo, predsedujoči. Spoštovane poslanke in poslanci! Tudi jaz bom kar na kratko predstavila proračuna za leto 2025 in leto 2026, kar se tiče Urada za Slovence v zamejstvu in po svetu. Oba proračuna prinašata rast sredstev za Slovence v zamejstvu in po svetu, tako v primerjavi z letom 2024, ki je bilo tudi za naš resor, tako kot za vse ostale javno finančno zahtevne zaradi popoplavne obnove, kot v primerjavi z letom 2023. Predlog proračuna za leto 2025 znaša 13 milijonov evrov, kar je približno 16 odstotkov več glede na letošnji proračun oziroma na letošnji sprejet proračun. Predlog proračuna za leto 2026 pa 12 milijonov 170000 evrov. Bom takoj na začetku, ker to verjetno vzbuja največ pozornosti, pojasnil na to razliko v številki oziroma ta obrat krivulje navzdol. V letu 2025 je, so predvidena posebna finančna sredstva, namenjena izvedbi dejavnosti posvečenih Slovencem v zamejstvu in po svetu v okviru Evropske prestolnice kulture v Novi Gorici leta 2025 ta sredstva znašajo milijon evrov. Poudarjam pa, da velika večina tega zneska bo namenjenega društvom in organizacijam Slovencev zunaj meja, ki bodo se udeležile in sooblikovale dejavnosti, ki se bodo zgodile v juniju 2025 v novi Gorici. Šlo bo za precej razširjen, povečan in dopolnjen vsakoletni dogodek Dobrodošli doma. Prepričana sem, da bomo imeli tudi na tem delovnem telesu o tem še priložnost govoriti v naslednjih mesecih. Zato torej ta razlika.

Brez teh posebnih sredstev pa imamo tudi med letoma 2025 in 2026 tisto organsko rast, h kateri smo se zavezali in ki jo, saj pravim, s to izjemo letošnjega leta, ki je bila že večkrat pojasnjena in mislim, da je vsem tudi razumljiva, ohranjamo samo za primerjavo, leta 2021 je naš sprejeti proračun znašal 10,2 milijona evrov, leta 2022, torej govorimo o zadnjem proračunu, ki ga je pripravljala prejšnja Vlada, pa so sredstva za Slovence v zamejstvu in po svetu znašala 10,7 milijona evrov. V tem trenutku smo na 13 milijonih oziroma 12, če ne štejemo posebnih sredstev za Evropsko prestolnico kulture.

Ta dvig nam v bistvu omogoča, da tako za Slovence v zamejstvu kot za Slovence po svetu postopno povečujemo sredstva. Se pravi, da lahko na naših dveh osrednjih razpisih povečamo sredstva, ki so namenjena delovanju in projektnim dejavnostim teh organizacij. Sicer to ni striktno tema današnje komisije, pa bi vendarle rada poudarila, da tudi v letošnjem letu, ko so bila skupna sredstva za urad manjša, smo uspeli z notranjimi prerazporeditvami in z res izvrstnim delom mojih kolegic in kolegov, nekateri so tudi danes tukaj z mano, ohraniti obseg razpisanih sredstev tako za Slovence v zamejstvu, kot za Slovence po svetu. In mislim, da zdaj, ko se leto izteka, lahko skupaj ugotovimo, da smo kljub tem, bi rekla, nujnim prilagoditvam uspeli našim rojakom zunaj meja zagotoviti dovolj sredstev, da so njihove dejavnosti lahko nemoteno in uspešno potekale tudi v letu 2024.

Mogoče še nekaj poudarkov oziroma en, po moje, zelo pomemben. Prvič v zgodovini, Republika Slovenija namenja namenska sredstva, letos v višini 200000 evrov, za izvajanje aktivnosti, ki so povezane z vračanjem oziroma s spodbujanjem vračanja in priseljevanja Slovencev v matično domovino. Mi že v letu 2024 v okviru našega rednega proračuna izvajamo aktivnosti. Odprla se je tako imenovana info točka za vračanje v domovino, o čemer smo tudi v okviru te komisije že govorili. Namenska sredstva v letih 25 in 26 pa bodo omogočala okrepitev teh aktivnosti in bolj sistematičen pristop k tej tematiki. Ne glede na te posebne segmente pa še enkrat poudarim, da se tudi naši osrednji postavki, se pravi sredstva za Slovence v zamejstvu in po svetu, tako v letu 2025 kot v letu 2026 dvigata. Glede na to, da tukaj mislim, da ni prisotnih kolegic in kolegov iz drugih resorjev, pa gre vendarle poudariti še to, da se v proračunu Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport v obeh proračunskih letih, in tudi enako je načrtovano tudi v naslednjih dveh, zagotavljajo posebna sredstva za spodbujanje gospodarskega razvoja vseh štirih skupnosti Slovencev v zamejstvu v skupni višini deset milijonov evrov v štirih letih, kar so v bistvu dodatna sredstva, ki v tem našem proračunu niso zajeta, ampak jih vendarle prejmejo naši rojaki zunaj meja. Prav tako pa se uvajajo nova sistemska sredstva iz istega resorja, ki bodo namenjena financiranju športnih dejavnosti in gradnje športne infrastrukture. Tako da celovito gledano se v bistvu sredstva skupna za Slovence zunaj meja še dodatno povečujejo. Hvala lepa.